Aký darček vybrať pre dvojročné dieťa? - Pažravo

by Daniela
2 roky ago
3666 Views

Článok o detských hračkách pre deti od jedného roka sa vám páčil a tak tajne dúfam, že sa vám bude aspoň trocha páčiť aj tento. Tentokrát som sa snažila pospomínať na to, s akými hračkami sa rada hrala Lícnatka ako dvojročná, čo ju bavilo, čo bavilo mňa. Pridala som vám aj linky na eshopy a samozrejme našla som aj pár alternatív, ak by ste chceli mať širší prehľad. Prosím, jednotlivé hračky berte iba ako inšpiráciu, každé dieťa javí záujem o rôzne druhy hračiek, takže je fajn sa inšpirovať, ale nie zbytočne smútiť, ak sa dieťa s hračkou nechce hrať. Odložte mu ju, jej čas ešte príde, za to vám ručím. Na veľa hračiek som pri písaní zabudla, takže toto je len odrobinka možností, ktoré máte 🙂

Článok nevznikol na základe nijakej spolupráce, pre jeho napísanie som sa rozhodla sama a spomenula som v ňom hračky, ktoré sme malej kúpili, ako aj tie, ktoré som dostala v rámci spolupráce.


Navliekanie

S navliekaním môžete pokojne začať aj skôr, a potom tomu iba prispôsobovať veľkosti korálok, alebo čohokoľvek, čo môžu deti navliekať. Samozrejme, v nižšom veku by som začínala niečím veľkým. My máme doma dve navliekacie sady a kým zo začiatku to Lícnatke vôbec nešlo a hnevala sa, no neskôr, keď som jej jednu sadu opäť ponúkla, tak jej to zrazu šlo prekvapivo veľmi dobre. Stačilo, aby sme s tou sadou chvíľu počkali. A aby som nezabudla, tak  máme doma ešte jeden drevený syr na prevliekanie s myškou, ktorý je fajn napríklad aj na cesty, s tým sa hrala už ako ročná, teda snažila sa.

Na trhu je však naozaj veľa „navliekacích možností“, takže si istotne každý nájde svoju obľúbenú. Tu máte napríklad jednu, ktorá by mohla zaujať fanúšikov dopravných prostriedkov.


Mozaika

Och jedna z mojich najobľúbenejších hračiek, ktorá zaujala Lícnatku a aj môjho synovca, keď mali ešte len rok a pár mesiacov. Výrobca uvádza, že je súca pre deti od 3 rokov, no ak vám nevadí, že sa nehrá „podľa pravidiel“, tak sa s ňou pokojne môžu hrať aj menšie deti. Je to sada na ozdobovanie perníčkov od Djeca, ktorá rozvíja detskú kreativitu a precvičí aj malé pršteky a ich jemnú motoriku.

Okrem perníčkovej sady máme doma aj sadu od Gouly, ktorá sa už žiaľ asi prestala predávať, pretože som ju nikde nenašla, avšak mám tu pre vás jej drevenú mozaikovú alternatívu od značky Djeco. Odporúčaný vek je od troch rokov, no myslím, si že by sa s ňou vedelo zahrať aj o čosi mladšie dieťa, ak dáte pozor, aby nedávalo do úst malé časti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Kuchynky

Pamätajte, že kuchynky sú skvelým darčekom aj pre chalanov, vôbec neplatí, že je to výlučne dievčenská hračka. Veď vlastne veľa známych šéfkuchárov sú muži a nikde nie je napísané, že varenie je ženská záležitosť. Minule som v jednej knihe čítala, že je smutné, že malých chlapcov neučíme to, ako uspokojiť základnú ľudskú potrebu – jesť, že práve niečo tak dôležité nechávame iba na pleciach žien. A ja úplne súhlasím. Doma máme kuchynku z Lidla – farebné zladenie nie je ideálne, nebudem vám klamať, už neraz som sa na ňu pozrela, či by to nešlo nejak ujednotiť. Tak možno raz sa odhodlám… Inak v Lidli tú kuchynku vždy nejak menia, tú verziu, ktorú máme doma som už nenašla. A k tomu sa dá dokúpiť milión príslušenstva – od potravín až po kávovar či niečo iné.  Minule bola u mňa kamarátka s dvojročným synom a ten bol z kuchynky hotový, dnes už majú kuchynku doma aj oni.

Na trhu je tých kuchyniek naozaj veľa a záleží len na vás, akú farebnú kombináciu či zložitosť si vyberiete. Ak máte menej priestoru, tak by vás možno zaujala táto Kruzzel drevená kuchynka  ak s priestorom šetriť nemusíte, tak nech sa páči niečo pre maximalistov – Melissa & Doug detská kuchynka, no a ešte tu spomeniem asi aj zlatú strednú cestu, ktorá obsahuje chladničku či práčku (alebo umývačku? To okienko ma mätie).


Magnetické hry

Tieto hry sú moja srdcovka, pamätám si, ako som videla prvú u svojej neterky a hneď na to som jej objednala ďalšiu s písmenkami a pre Lícnatku jednu so zvieratkami od značky Janod. Neskôr som sa popozerala, aké iní trh s hračkami ponúka, a tak máme doma aj magnetickú veterinárnu stanicu, alebo bábiky na obliekanie. Nikdy nevyhadzujeme tie formy z ktorých sa magnetické časti vylupnú, pretože nás obe baví ich potom vracať naspäť tak ako boli, keď sme ich prvýkrát otvorili. Lícnatka sa tak naučila po sebe upratovať a aj vďaka tomu si precvičuje jemnú motoriku.

Našla som pre vás ešte jednu zaujímavú magnetickú hru, po ktorej pokukujem, mne sa najviac páči farma od Egmont toys, ale ponúkajú aj iné motívy, podľa toho, čo vaše dieťa zaujíma. Tak si môže každé dieťa vytvárať svoj vlastný magnetický príbeh.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Stan Teepee

Ja som mala voľakedy predstavu, že Lícnatke vyrobím Teepee ako mali baby vo filem Holiday. Moja sestra ma však predbehla a darovala jej detský cirkusový stan, na ktorý som si musela chvíľu zvykať. Samozrejme Lícnatka si zvykla pomerne rýchlo 🙂 Mne to chvíľu trvalo, pretože som musela z mysle dostať ten krásny biely indiánsky stan so svetielkami, ktorý som tam mala dlhú dobu. Dnes som za ten stan od nej vďačná, pretože ho môžem ľahko premiestňovať podľa potrieb. Prvýkrát ho využil iný člen našej domácnosti, keď sme ho totiž postavili, tak sa doň s gráciou išla usadiť hneď Ostružina, avšak po menšom usmernení pochopila, že to nie je pre ňu. Lícnatke som tam dala okrúhly koberec, kopec vankúšov a neraz sme si v ňom čítali. Ja som v ňom dokonca raz nahrávala aj svoj podcast – bolo to jediné miesto, kde som vedela, že ma nebude nikto hľadať.

Na výber máte z množstva zaujímavých stanov, či už v cirkusovom alebo indiánskom štýle, potom vám už stačí iba pár svetielok a o miesto na oddych či čítanie knihy je postarané. Tu je jeden teepee stan z recyklovaných materiálov značky Jabadabado alebo napríklad tu jedna požiarna stanica. Ja som v tomto trošku striedmejšia, ale kebyže máme doma zanieteného požiarnika, tak tento by istotne vyhral.


Stolíky na majstrovanie

Priznám sa vám, že tu som bola trocha na vážkach, či ho tu uviesť, alebo nie. Fakt, ktorý rozhodol, že pôjdem asi proti odporúčaní výrobcov je ten, že sa Lícnatka v dvoch rokoch rada hrabkala vo všetkých dózičkách s klinčekmi, ktoré doma máme. Pravda je, že pán J. je veľký domáci majster, takže ona to mala pod nosom neustále a vlastne od narodenia asistovala pri všetko možnom a tvárila sa pri tom veľmi dôležito. Keď videla, že môj muž prichádza so svojim „sersanom“ hneď ku nemu utekala a chytala do ruky šrubovák. Ok, priznávam asi to nie je veľmi baby friendly, ale za to very montessori 🙂

Takže poďme dať takým stolíkom šancu aj pri mladších deťoch a ak predsa len pochybujete o tom, či je to súce pre vášho drobca v dvoch rokoch, tak minimálne budete vedieť, čo mu dať na narodky v troch rokoch. Nejakú základnú verziu nájdete aj v Lidli, je to detský pracovný stôl Playtive. Veľmi pekný je aj stolík na majstrovanie od značky Leger alebo tu je jeden rozkošný pracovný stolík pre malých majstrov značky Small foot
Či niečo o čosi drahší od Le Toy Van.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Autodráha/ vláčik s drahou

Autíčka neraz zaujímajú aj dievčatká, rovnako aj vláčiky, preto by som sa nebála vybrať nejakú autodráhu alebo vláčik dievčatku či chlapčekovi. Predovšetkým takú, kde si koľajnice môže poskladať podľa vlastných predstáv. My máme doma vláčik s dráhou Little Dutch a tiež jednu z Lidla. Spojili sme ich dokopy, pretože sú kompatibilné. Kým s tou od LD sa hrala už rok a pol stará, neskôr okolo dvoch rokov sme jej dokúpili ešte ten vláčik s motorčekom z Lidlu. Zabudli sme dať pozor na jej vlasy, takže na to si pri tých hračkách na motorček dávajte pozor. Vo vlasoch vedia narobiť veru riadnu šarapatu.  Mimochodom, podľa toho čo som zazrela v niektorých eshopoch, sa ponuka vláčikov a dráh značky LD riadne rozrástla. Na trhu je už dokonca aj XXL verzia vláčikovej dráhy Little Dutch.
Existuje však aj niekoľko menších verzií vláčika na baterky alebo dokonca vhodnou alternatívou môžu byť aj gumové cesty WALL TO PLAY. Mimochodom, ja vždy jemne trpím, keď príde Lícnatka s tým, že sa chce hrať s vlakom, pre mňa to nie je žiadna zábava, neviem to racionálne vysvetliť 🙂 Ale vidíte, ako som potlačila svoju nechuť…


Čajová súprava

Ako dieťa som svoju čajovú súpravu zbožňovala. Bola sýto oranžovej farby a hrala som sa s ňou roky. Dokonca som do jednej šálky zbierala lienky, ale to je už trocha iný príbeh so smutným koncom pre lienky. Lícnatka dostala tiež svoj čajový set od LD. Och už mi je to aj trápne písať, ale tak keď si nejakú hračku obľúbim, tak ju aj rada kúpim a celkom ma teší, keď to tak všetko pekne spolu ladí. Na trhu je ich však prekvapivo veľa. Sama som bola teraz prekvapená, keď som ich začala googliť. Veľmi sa mi páči drevená verzia Kids Concept, ktorá obsahuje aj čaje, ale zaujímavá je aj verzia pre malých astronautov https://www.bellarose.sk/dekorace/detsky-cajovy-set-space-explorer/ alebo malá porcelánová sada s lienkami v rozkošnom košíku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Hudobné nástroje

Sú kapitola sama o sebe, podľa mňa by malo mať každé dieťa nejaký hudobný nástroj. Kým deťom okolo roka ulahodí bubon alebo xylofón, starším by som pokojne strčila do úst harmoniku. Ja som jednu kúpila neterke, neviem ako intenzívne ju využívala, no napríklad Lícnatka nemala žiadnu a keď som jej minule dala takú fúkaciu hračku s loptičkou, tak jej to fúkanie veľmi nešlo. Možno jej nejakú ústnu harmoniku zadovážim, nech si to fúkanie poriadne nacvičí. Samozrejme, neľakajte sa – fúkať ústami vie, no nie až tak silno, aby vyfúkla výdychom loptičku.  

Tu máme xylofónový upgrade – priznám sa, že prevedenie nie je podľa môjho gusta, no ide o tú pointu, že sa tam už dieťa učí aj reálne niečo vyklepkávať podľa inštrukcií a nie iba hore dole búchať.


Vedierka Vilac Farma

Tejto hračke dávam samostatnú kategóriu 🙂 Ja som dve vedierkové hry dostala v rámci spoluprác a musím povedať, že žiadna sa mi ľahšie nerobila ako práve tie na tieto vedierka. Pre dvojročných je to vedierko Hmataj a nájdi od značky Vilac a dá sa hrať na niekoľko spôsobov, či už ako bingo, alebo priraďovanie drevených figúrok na kartónové obrázky alebo sa ňou môže dieťa pokojnou formou naučiť ktoré figúrky/časti sú potraviny, ktoré figúrky sú zvieratá alebo dopravné prostriedky. U nás doma má táto hra veľký úspech.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Domček pre bábiky

Voľakedy sme mali v pláne Lícnatke domček pre bábiky vyrobiť, veľa času som strávila hľadaním na pintereste až som prišla na to, že vyrobiť dokonalý domček podľa našich predstáv by nám trvalo dlho. Veľmi dlho. A vtedy prišla moja sestra s myšlienkou, že Lícnatke domček pre bábiky kúpia. Už klasicky LD. Priznám sa, že pri výbere som sa sama nevedela rozhodnúť ako keby som vyberala dom, v ktorom by som mala bývať ja. Nakoniec som sa rozhodla práve pre ten od LD, lebo ladil, ale páčil sa mi aj na pohľad. V príslušenstve je aj niekoľko nálepiek, dokonca aj zrkadlo, no my sme ho ešte do toho nášho nenalepili, pretože stále nie som rozhodnutá, kde ich nalepiť. Áno, priznávam, po domčeku pre bábiky som vždy túžila, takže si jeho prítomnosť v našej domácnosti celkom užívam a chystám sa ho vyzdobiť aj vianočne… nepýtajte sa ma, kde na to zoberiem čas, sama neviem. Jedným veľkým kritériom bolo, aby sa dal zatvoriť, keď sa s ním Lícnatka dohrá (alebo ja), aby sa v ňom zbytočne neprášilo.

Chvíľu sa mi páčil aj tento domček pre bábiky od značky Janod, no prišiel mi až príliš ružový. A obzerala som ešte tento od Le Toy Van, ale ten už bol cez môj rozpočet.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Puzzle

Pamätám si, ako som na instagrame videla nejaké dieťa v Lícnatkinom veku skladať puzzle tak šikovne, že mi až padla sánka. Mne to dovtedy ani netrklo, že by aj deti vo veku čosi cez 2 roky mohli skladať puzzle. Omyl a aký veľký! Odvtedy ich máme doma niekoľko a Lícnatka dobehla to, čo asi zameškala, pretože momentálne v pohode poskladá aj 70tku puzzle – samozrejme zo začiatku sme ich skladali spolu, neskôr sa ich už naučila skladať sama. Nedávno sme jej kúpili 48 pretože na nich bola Tlapková patrola – o tom vám porozprávam niekedy inokedy a stačilo jej to iba odbaliť, poskladala to sama na prvú šupu, kým sme si robili večeru.

Som však rada, že sme puzzlovu éru mohli začať značkou Vilac. Tá má vo svojej ponuke puzzle 4 ročné obdobia, ktoré sú podľa mňa nádherné. Po prvé sú uložené v krabičke, sú v takom tvrdom drevenom prevedení, takže sa nepolámu a zobrazujú veľmi jednoduchý obrázok, kde na seba jednotlivé časti pekne nadväzujú. Na zadnej strane každej časti je farebná značka, takže dieťa sa nimi naučí aj triediť farby.  Okrem nich máme doma aj puzzle značky Little Duch– och, aké prekvapivé, všakže? 🙂  a neskôr k ním pribudli aj sledovacie puzzle značky Petit Collage. Sú o dosť väčšie ako tie od LD alebo Vilac, ale majú zase inú vychytávku. Sú v nich totiž drážky na prst, na zadnej strane obalu je 20 predmetov, ktoré na poskladanom obrázku treba nájsť. Takže zábava je zaručená. Samozrejme dá sa to hrať aj tak, že poprosíte dieťa, aby našlo predmet, ktorý na obale nie je, takže sa zábava nekončí po nájdení toho 20teho predmetu.

Už niekoľko krát som načrtla aj hry na rozdeľovanie alebo poznávanie farieb. Tak možno skúste pozrieť toto didaktické drevené puzzle na rozdeľovanie farieb. Alebo ešte spoznávanie farieb od značky Trefl, nie je to síce puzzle, ale nechcela som na to zabudnúť 🙂


Kocky

Drevené kocky s detským obrázkom som vám už spomínala v článku o hračkách pre deti od 1 roka, že jednu sadu máme doma, ale obrázky na nej sú pre malú ešte stále zložité. Minimálne vo veku 1 a dva roky istotne. Schválne to najbližšie skúsim, či sa niečo nezmenilo, no nepredpokladám. Možno keby mala doma tieto so zvieratkami do Viga Toys, tak by to už dala s prehľadom. Obrázok je jednoduchý a zbytočne neobsahuje detaily, ktoré by mohli dieťa rozptýliť.

Pri týchto kockách od značky Scratch je uvedený odporúčaný vek od 3 rokov, ale myslím si, že zoznámiť sa s takým druhom hračiek by mohlo aj mladšie dieťa. Predovšetkým keď obsahujú nenáročný obrázok. Našla som aj podstatne jednoduchšiu verziu drevených kociek s obrázkom od HAPE, takže predpokladám, že stačí iba hľadať.


Piklerovej triangel a Utukutu

Máme doma oboje, aj Piklerovej triangel aj Utukutu, Lícnatka sa hrávala s obomi, no museli sme im nájsť správne miesto. Keď to bolo založené v kúte (aj keď skrz veľkosti sa tomu dá ťažko veriť), tak tomu nevenovala takú pozornosť ako keď to bolo v strede obývačky. Nič z toho však nie je nejakú maličkosť, ktorá sa v byte či dome stratí. Práve naopak sú to celkom veľké kúsky, preto si ich kúpu rozmyslite dostatočne. Ja si myslím, že ak má dieťa dosť podnetov vonku, tak Piklerovej triangel doma nepotrebuje. My nemáme blízko nijaké detské ihrisko. Najbližšie, ktoré „pri dome“ máme je ďaleko a je súkromné, preto sme sa rozhodli jej triangel kúpiť. Samozrejme, ten najväčší, dnes viem, že by stačila polovica z neho. Našťastie sa tak rozdeliť dá, preto máme momentálne „funkčnú“ iba polku – čiže dve rebriny a dosku. Zvyšné dve sú odložené a ktovie, či sa svojej slávy ešte dočkajú. Lícnatka po ňom lezie rada, aj sa šmýka, no nie denno denne. Má také svoje obdobia, kedy chce a kedy nie.
Utukutu je vlastne akokeby hojdačka, v nej sa hojdávala často, no potom prišiel úplný útlm. Ja som ju odniesla do spálne, kde na ňu začal padať prach. Až keď som volala s kamarátkou a povedala jej, že jej ho v pohode požičiam pre jej dcérku, Lícnatka spozornela a zrazu ho znovu „objavila“. Nevravím, že sú to zbytočnosti, kdeže… Len jej možno momentálne robia radosť iné hračky. Ich kúpu neľutujem, a to sú pri tom dosť drahé hračky, ale asi som si pri ich kúpe myslela, že z nich nezlezie 🙂 Keďže mala zlomenú ruku, tak na rovinu poviem, že mi hlavne pri lezení na ten triangel buší srdce ako zvon.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniela Dušek (@pazravo)


Kreatívne sady a nálepky

O kreatívnych sadách som vám už písala, často je na nich napísané, že sú pre deti od troch rokov, ale nedajte sa oklamať 🙂 Pokojne ich pod dozorom môžete dať aj mladším deťom, ak vidíte ich záujem. Ja som to skúsila a s veľkou dávkou trpezlivosti a tolerancie dokážu naozaj krásne vyplniť váš čas s dieťaťom. kreatívne sady sa preto u nás stáli obľúbenými hračkami. Viem, dajú sa aj vyrobiť z kadečoho, čo máte doma, ale priznám sa, že ja na to často nemám kapacitu a tak rada kúpim už hotové. Niektoré dokonca recyklujem, napríklad tie s brmbolcami. Existujú aj znova nalepiteľné nálepky, ktoré môže dieťa lepiť do nemoty, a tak sa z toho stáva trvácnejšia hračka ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.


Myš a syr - prevliekanie
« 2 z 26 »

Ak sa náhodou rozhodnete na základe tohto článku nejakú hračku svojmu dieťaťu kúpiť, dajte mi prosím vedieť, budem veľmi rada za akúkoľvek spätnú väzbu a hlavne za motiváciu ďalej pre vás tvoriť. A ak máte pocit, že tu nejaká hračka vo výbere chýba, napíšte mi, garantujem vám, že som si nespomenula na všetko čo som chcela, tak ich tu budem asi aj nejak priebežne dopisovať.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *