Zaspomínate si so mnou na svoje detstvo? Predstavte si samých seba, niekedy vo veku 5-6 rokov, čo bola pre vás tá najväčšia zábava?
U mňa to boli chvíle, keď som bola s kamarátmi von. V podstate som veľkú časť svojho detstva strávila von pobehujúc s kamošmi a susedmi. Samozrejme, niekedy som na to doplatila obitými kolenami, modrinami či nejakou tou rankou, ale ak by mi niekto povedal, aby som mu vymenovala veci, ktoré si z detstva pamätám, tak by to boli predovšetkým tie dobrodružstvá, ktoré sa odohrávali v prírode.
Keď sa nám narodila Lícnatka, povedala som pánovi J., že by som bola veľmi rada, keby zažila a skúsila aspoň odrobinku toho, čo sme prežili mi dvaja v dobe, keď technika bola naozaj niečo výnimočné. Dnes v tejto dobe digitálnej a zároveň pandemickej, sedia deti často pred obrazovkami – čomu úplne chápem a rozumiem, veď mojou pracovnou náplňou je často sedieť a ťukať do počítača. Preto som pred skoro dvomi rokmi kúpila z eshopu agatinsvet.sk Lícnatke pohárik s lupou od Terra Kids, ktorá je súčasťou značky HABA. V ponuke majú aj jeho väčšiu verziu, ktorá sa veľmi jednoducho karabínou pripne napríklad o ruksak.
Lícnatka má rada dobrodružstvo
Keďže máme záhradu a hneď blízko aj les, kde sme pomerne často, Lícnatku baví sledovať všetko možné, čo sa v prírode deje. Samozrejme, je to normálna detská zvedavosť, ktorá je v každom dieťati. Avšak ja by som ju v tom rada podporila, práve kvôli tomu, že som ako dieťa zbierala lienky, nosila mame domov živé žaby a lupou sledovala všetko, čo sa dalo. Pevne verím, že Lícnatka si to všetko skúsi tiež, len nech mi tie žaby domov nenosí. Zatiaľ mi prišla s nadšením ukázať iba dážďovku, ale to ja asi iba začiatok.
Dieťa musí najprv objaviť tajomstvá prírody, neskôr ich spoznať, preskúmať a od toho je už iba krôčik od toho, aby ju začalo ochraňovať. A práve preto by mu mal byť rodič nápomocný a prispievať k jeho prírodovednej gramotnosti.
Viete čo je prírodovedná gramotnosť?
Kým sme my pred 20 rokmi kreslili na Deň Zeme rôzne katastrofálne obrázky znečistenej prírody, naše deti v takej často reálne žijú a je na nás, ich rodičoch, aby sme im vysvetľovali, ukazovali a viedli k tomu, ako sa o prírodu starať. Práve preto som rada, že Lícnatka už je vo veku, kedy sa o prírodu ozaj zaujíma a je fascinovaná nielen všetkým pohybujúcim sa, ale aj rôznymi rastlinkami. O kvetoch vám však napíšem v inom článku 🙂
Rada by som vám ukázala, akú výbavu máme doma my, a čo všetko momentálne nájdete aj na eshope Agátin svet. Niektoré kúsky sú aj pre staršie deti, na ne je Lícnatka ešte malá, ale ak máte doma malého dobrodruha, ktorý si už čo to v prírode preskákal, nájdete v ponuke napríklad aj vreckový nožík alebo dokonca detský zverák.
Najviac nadšenia zožal u nás doma domček pre hmyz. Priznám sa, že ja som bola dlhé mesiace trocha proti, pretože hmyz ako taký mi nie je veľmi po chuti, ale stále mi v hlave blikala kontrolka, že by som svoje strachy nemala prenášať na malú, takže som nakoniec súhlasila a vybrala práve domček od Terra Kids. Na nejakom videu som videla, ako ho montuje jedno staršie dievčatko, no rozhodla som sa, že túto aktivitu nechám na pána J. s asistenciou Lícnatky. Okrem drievok s dierkami môžete do domčeka vložiť napríklad slamu alebo nejakú vysušenú trávu, šišky alebo čokoľvek iné a o nejaký čas sa tam isto udomácni nejaký hmyz, ktorí oceníte hlavne ak ste záhradkári. Takéto domčeky vraj majú rady lienky, včely samotárky, ucholaky alebo aj stonožky. Ak sa chcete uistiť, že sa tieto domčeky nestanú krmítkom pre vtáky, našla som aj odporúčanie, že je fajn prekryť ho nejakým pletivom. My sme ho uložili k našej záhradke, presne tam, kam som vysadila kvetiny a o nejaký čas tam pribudnú aj semená lúčnych rastlín a už sa neviem dočkať, kedy sa dočkáme prvých podnájomníkov.
Kŕmenie a pozorovanie vtákov
Z okna máme výhľad na strom, na ktorom je krmítko pre vtáčiky, ktoré vyrobili spoločne pán J. s Lícnatkou. Denne tak vidíme niekoľko druhov, preto som jej kúpila ešte tieto kartičky, na ktorých je nakreslených 50 druhov spevavých vtákov v našej prírode. Vďaka nim sa teraz rozprávame o tom, ktoré vtáky môžeme vidieť u nás na záhrade, čítame si ich popisy a pomaly sa učíme aj ich mená. Dokonca máme aj ďalekohľad, s ktorým si môžeme všetko priblížiť 30x a tak pozorovať jednotlivé druhy u nás na záhrade. Ja osobne sa cez neho poriadne dívať neviem, nepýtajte sa ma, ako je to možné, ale keď ten ďalekohľad vezme do rúk akýkoľvek mužský jedinec, je z neho očarený. V ponuke majú aj oveľa menšiu a skladnejšiu verziu ďalekohľadu.
Ak ma sledujete na instagrame, tak viete, že som na Veľkonočný pondelok poskrývala na dvore rôzne drobnosti a Lícnatka k nim dostala aj indície. Mala som v pláne priložiť jej aj mapu dvora, ale počasie nebolo ideálne, preto som to nechala tak. Keď však trocha podrastie, tak jej istotne prichystám nejaké ďalšie hľadanie „pokladov“. Páči sa mi napríklad tento kompas, pomocou ktorého sa deti naučia určovať svetové strany a nájsť cieľové miesto určenia. Vďaka karabínke ho možno ľahko uchytiť na pútko na oblečení alebo na batoh. Ja ho síce doma momentálne teraz mám, ale nie je náš. No aspoň si ho vyskúšame a pobeháme s ním po záhrade 🙂
Na teplé letné noci, ale aj skoré zimné stmievanie
Na čo sa však veľmi teším je toto kempingové svetlo, pevne verím, že sa nám toto leto podarí prespať von, možno v stane a možno na trampolíne – áno, naozaj, aj tam sa dá prežiť krásna noc, ak máte sieťku proti komárom a nájdete si inšpiráciu napríklad na pintereste. Nuž a toto svetlo bude na to ako stvorené, svieti ozaj intenzívne, nie je to žiadne nočné svetielko do izbičky, ale reálne svetlo, takže my ho budeme využívať aj na terase, keď bude Lícnatka už spať. No a v zime, keď sa skoro stmieva ho budeme mať tiež po ruke, keďže žijeme vo vinici. Z neho som ja osobne veľmi nadšená. Dokonca obsahuje aj časť, do ktorej si môžete niečo ukryť.
My máme to šťastie, že máme dvor a záhradu, takže Lícnatka trávi ozaj veľa času von, niekedy sa iba tak hrabká v piesku a vykrikuje zakaždým, keď objaví niečo živé. Inokedy niečo sadíme, kopeme, obzeráme, ale vždy s veľkým nadšením a ohľadom na to, že je to naša príroda, ktorú si chceme chrániť.