Ako si premaľovať kuchynskú linku? - Pažravo

by Daniela
4 roky ago
41334 Views

Ak ma sledujete na instagrame alebo počúvate moje podcasty, či dokonca ak sa poznáme osobne, tak pravdepodobne viete, že s našou kuchynskou linkou som nebola nikdy spokojná. V podstate s celou kuchyňou a obývačkou. Tento dom začal stavať pán J. so svojou exsnúbenicou a spolu vyberali aj kuchynskú linku. To že sa mi nepáči nie je zášť ani žiarlivosť, pretože tu nikdy spolu nebývali a pán J. tu prvýkrát začal bývať až so mnou. Medzitým tu tento domček stál a pán J. sem tam niečo dokončil, keď mal na to peniaze. Avšak naša kuchynská linka bola pre mňa veľkou boliestkou na duši (a boleli ma z nej aj oči), predovšetkým preto, že v čase, keď sme tu už bývali, som ja nechala zhotoviť na mieru kuchynskú linku podľa svojich snov a predstáv na mojom byte, v ktorom som nikdy nebývala.
A tak som sa 5 rokov dívala na hnedú linku a snívala o niečom svetlejšom. Oveľa svetlejšom. Vždy, keď to bolo možné som pánovi J., pripomenula, že to bol z ich strany veľmi nešťastný výber a z toho čo viem, tak aj jeho ex uznala, že to bol krok vedľa. Samozrejme úplne rozumiem, že niekomu sa taký štýl môže páčiť a to akceptujem. No doma, vo svojej vlastnej kuchyni túžim po niečom, čo sa páči mne. To verím, že každý chápe.

Pridala som vám do článku aj tri galérie – jedna je s fotkami pred (plná bordelu), druhá je z procesu prerábania a posledná na konci článku je s fotkami premaľovanej kuchynskej linky. Fotky sú fotené rýchlo, nie sú žiadnym pôžitkom pre oko, ale verím, že mi to odpustíte 🙂

UPDATE: Prečítajte si článok ako vyzerá premaľovaná kuchynská linka po rokoch. Urobila by som to opäť?

A tak vám rozpoviem príbeh tom, ako som sa rozhodla tú našu kuchynskú linku premaľovať

Jedného dňa som si všimla, že sa nám na jednej skrinke olupuje fólia. Nechápem, čo som si dovtedy myslela, azda či to je reálne drevo? Bol u nás vtedy kamarát, ktorý veľmi dobre vedel môj názor na to, čo sme mali v kuchyni a keď som mu to ukázala so slovami: „Ja nutne potrebujem novú linku.“ Odvetil iba jednoduché: „Veď tú fóliu daj dole a namaľuj zvyšok.“ A odvtedy mi to vŕtalo v hlave snáď každý jeden deň, až som sa odvážila povedať to pánovi J. Jeho reakcia má vôbec neprekvapila, začal na mňa vyťahovať argumenty, že je to náročné, že sa to nedá a že niektoré časti isto nebudem môcť natrieť tak jednoducho, ako si to predstavujem. Nuž, ale to ešte netušil, že viem googliť 🙂

Spomenula som si na to ako mi pred rokmi kolegyňa v práci hovorila, že plánuje premaľovať čiernu skriňu na nejakú svetlú farbu a aj na to, ako som ja sama pred očami pána J. premaľovala čierny stôl na snehobiely. Všetko sa dá! Všetko, verte mi! Ten stôl je biely aj dnes a využívam ho v spálni.

A tak som začala googliť akú farbu by som mohla použiť práve na niečo tak namáhane a využívané ako je kuchynská linka. Nemám odžitých 40 rokov za sporákom, ale aj napriek tomu viem ako rýchlo viem zacapkať kuchynské dvierka a šuflíky, takže som potrebovala niečo naozaj rezistentné. Našla som článok o tom, ako si zrenovovať kuchynskú linku s farbou od Annie Sloan a už bolo minimálne v mojej hlávke vymaľované.  Sama som bola prekvapená, ako málo stačilo na to, aby sme sa už viezli s jedným kusom dvierok do obchodu Na vidieku, ktorý bol od nás naozaj neďaleko… akokeby to bol znak, že do toho máme ísť.

V ten deň sme už odchádzali s jedným balením farby, rovno tým najväčším a s odtieňom Pure, s voskom a dvomi plochými štetcami rovnakej značky. Ak ide o štetce, tak tie vám odporučiť nemôžem, pri samotnom maľovaní zanechávali štetiny na maľovanom povrchu, čo neprospievalo ani linke a ani mojim nervom. Myslím si, že obyčajné štetce, ktoré máme doma alebo tie z Hornbachu by boli oveľa lepšie. Použila som ešte tretí štetec, ktorý mám doma na maľovanie obrazov, pretože na dvierkach máme ozdobný reliéf a ten sa maľoval zložitejšie veľkým štetcom.
Pani v obchode mi dala radu, aby som dvierka nahrievala fénom, aby som fóliu dala dole jednoduchšie, no v mojom prípade, to asi nebolo potrebné. Fólia išla dole už  mojimi myšlienkami 🙂 Šla dole úplne jednoducho a z našej veľkej kuchynskej linky som ju strhala veľmi rýchlo. Jediné, čo ma zdržiavalo bolo odmontovanie úchytiek. Odmontované dvierka sme si naukladali na špeciálne „kozy“ v pracovni pána J. a mohla som pokojne maľovať. Dvierka si vyžiadali 3 vrstvy a následne 2 vrstvy vosku. Odstup medzi voskovaním bol cca 12hodinový, aby vosk stihol zatuhnúť. Po voskovaní som dvierka pretrela ešte bavlnenou handričkou, aby som zotrela zvyšok vosku na miestach, kde ho bolo veľa. Keďže je číri, na niektorých miestach ho bolo viac, na niektorých menej a veľmi ťažko sa mi to zisťovalo iba voľným okom. Samotnú „konštrukciu“ linky, čiže bočné strany skriniek som natierala priamo v kuchyni a bolo to o čosi náročnejšie. Z nich som fóliu nedokázala dať dole, keďže šlo o drevo z drevotriesky „potreté“ niečím. Ospravedlňujem sa, že to neviem odborne vysvetliť, ale fotky by vám mohli napomôcť.

Vnútornú časť skriniek som nenatierala všade, i keď sa s touto myšlienkou stále pohrávam. Zatiaľ sú natreté všetky dvierka, vonkajšie strany skriniek, police, a aj vnútorná časť tých skriniek, ktoré majú na dvierkach sklo. To sme menili tiež, predtým sme tam mali tmavé sklo s nejakou divnou mriežkou, ktoré sa ťažko umývalo a mriežka sa začala časom odlepovať. Dnes tam máme nové mliečne sklá od sklenára. ktorého sme našli v Rači v Bratislave.

Píšem tento článok s odstupom času

A to hlavne preto, aby som si bola stopercentne istá, či vám viem odporučiť, aby ste do takého projektu išli napríklad aj vy. Keď sme niekomu povedali, že som sa pustila do premaľovania kuchynskej linky, tak boli ľudia väčšinou prekvapení. Povedzme si úprimne, v našich končinách to nie je bežné. Prišli aj otázky, či je dobrý výber práve biela farba – keďže sa ľahko zašpiní. Na to mám len jednu odpoveď – teraz mám aspoň z časti linku, ktorú som vždy chcela, som opatrnejšia, aby sa nezašpinila, ale ak sa tak stane, tak to utriem. Ak by to nešlo dole, tak to pretriem farbou a navoskujem… a fungujem ďalej s linkou, ktorá sa mi páči.

Okrem premaľovania linky sme ešte aj pár jej častí odstránili – hore bola taká strieška s bodovými svetlami (nie je ani na fotkách, pretože sme ich dali preč už skôr). Odstránili sme aj mini pultík, ktorý bol iba na to, aby sme tam odkladali blbosti. Pridali sme LED svetlá pod horné skrinky a pridali ešte dve lampy z Ikei, ktoré sme namontovali na horné skrinky tak, aby osvetľovali pracovnú dosku, na ktorú som si večer tienila, pretože stropové svetlo bolo nepostačujúce.
Pri upratovaní som aj veľmi preriedila obsah linky, vyhádzala čo sa dalo a do presklených skriniek pridala závesné koše z Bonami.

Samozrejme, ak by sme mali neobmedzené finančné a časové možnosti, tak by sme pravdepodobne vymenili celú kuchynskú linku, avšak ja by som isto neostala iba pri nej. Rada by som zmenila aj podlahu v celej obývačke a kuchyni, keďže sú spojené. A aj to, že namiesto špajze, by sme si tam dali iný úložný priestor – medzi špajzou a chladničkou je také prázdne zbytočné miesto. A ak ide o snívanie, tak „sky is the limit“,  a už som sa pána J. pýtala, ako veľmi náročné by bolo zväčšenie okna. Stále ma miluje 🙂 Sám podotkol, že by nebolo zlé zmeniť aspoň kuchynskú dosku, pretože tá, ktorá tam je teraz veľmi neladí s celou kuchyňou a v slabej chvíli googlil aj to, aký obklad by sme si do kuchyne dali, pretože ten starý sa mu nepáči. Tak možno raz… Och a áno, aj ten stĺp pôjde jedného dňa preč 😀 A ruka v ruke s tým, by sme menili už aj spotrebiče, jediné čo nám chýba je zlatá kreditka…

Ak máte starú linku, nad ktorou premýšľate často, mrknite sa na to, či sa nedá premaľovať. Áno bude to časovo náročné, no bude to stáť naozaj iba pár eur. Ak nerátam svoj čas, tak celá táto prerábka stála do 200 eur a ktokoľvek k nám príde, tak vidí rozdiel a má z toho pekný AHA moment.

Ja prežívam taký moment niekoľkokrát do dňa, a to stále aj po pár mesiacoch, čo som linku premaľovala. Vôbec neľutujem túto zmenu, i keď niekde vidím nedokonalý ťah štetcom alebo naopak, niekde ich bolo veľa a aj to je poznať. Vždy si však poviem, že mi to za to istotne stálo a neľutujem túto zmenu, iba ak tak to, že som sa k tomu neodhodlala už skôr.

Ak ide o doplnky v kuchyni, tak tie si tam viem tiež predstaviť iné. Možno vám o nich napíšem ďalší článok aj s linkami ako inšpirácie do tej vašej…

Prečítajte si tiež článok ako sme si lacno prerobili obývačku.

15 komentárov

 • Vierka (VEJA) píše:

  Ahoj Daniela, klobúk dole pred touto premenou. Mne sa táto tvoja premena veľmi páči, aj doplnky, aj všetko. Hlavne odvaha na to maľovanie.
  Aj moja kuchyňa ja u nás kameňom úrazu. V našom domčeku bývame už 7.rok. Bohužiaľ keď sme renovovali domček po manželovej babke, boli sme limitovaní priestorom a tak moja kuchyňa je z tých menších, ale ja sa v nej už viem „obracať“. V tom čase, keď nám ju robili susedia Poliaci, zvolili sme kuchyňu smotanovo zelenú (asi olivovú) s leskom. Osudová chyba! Hlavne kvôli údržbe. Kuchyňu mám postavenú tak ako ty, pod oknom, teda kvapky na skrinkách je vidieť prevažne za krásneho slnečného počasia. Kameňom je aj tzv. lomená skrinka, ktorá je v rohu kuchyne, my máme takéto skrinky 2. Na jednej sme už menili pánty 3x a tá druhá mi oškrabala vnútornou škrubkou susedný šuflík. No celééé zle. Ale perličkou je, že naša vtedy 9 mesačná dcéra vzala lyžičku a oklepkala ju o skinku. Po 3 mesiacoch bývania sme tak mali odpadnutú farbu zo skrinky. Niž natom, že majstri sa zadušovali, že sa to nemôže stať. Môže 😀 Ona to dokázala. Na tejto našej kuchynskej linke ma teší to, že manžel mi sľúbil novú, len neviem kedy……teda aspoň dvierka. Ale ja by som chcela aj pult. Som náročná čo? 😀 Tí naší manželia nás tak milujú 🙂 Pekný deň

  • Daniela píše:

   Ahoj Vierka, tak to sa veľmi teším, že sa ti premena páči 🙂 Och, no ja nemám rada, keď zasvieti slnko a vidno kvapky na okne, alebo prach, ktorý lieta. Čiže úplne chápem tvoje nervy, keď náhodou zasvieti na tvoju linku 🙁 Snívať, nie je zakázané, takže snívaj o pulte. Ja by som ho tiež chcela, ale to je už asi úplne nereálne :DDD

 • Julia píše:

  Kuchyňa vyzerá skvelo! 🙂 Veru, pred desiatimi rokmi neboli také možnosti, ako sú teraz a aj my máme doma teraz bielu lesklú kuchyňu v kombinácii s drevom 😀
  Každopádne klobúk dole, zamakali ste a výsledok je veľmi pekný 🙂

 • Paulína píše:

  Ahoj, tvoj článok som si prečítala už druhýkrát a stále som viac a viac presvedčená, že pôjdem do toho aj ja. Na novú kuchyňu teraz žiaľ nemám (mama na materskej ), tak mi zostáva jediné – ponatierať to, čo sa dá Ak sa smiem spýtať, prosím ťa, koľko času vám to zabralo a koľko farby (cca) ste potrebovali? Ďakujem veľmi pekne Vaša kuchyňa dostala nový nádych a veľmi sa mi páči

  • Daniela píše:

   jej Paulínka, tak to sa veľmi teším 🙂 No neviem presne koľko času, pretože som maľovala vždy, keď som mala chvíľku čas a na etapy. Vieš, pri malej to bolo náročné – asi ti nemusím hovoriť 🙂 a ak si spomínam, tak asi tri-štyri tie najväčšie plechovky. Ono pani v obchode nám vravela, že sme si vybrali PURE farbu a ta ma slabšie krytie ako tá iná biela, čo mali v ponuke. Takže bolo treba viackrát natrieť a do toho máme celkom veľkú tu kuchyňu, takže keď máš menšiu, isto budeš potrebovať menej… 🙂 Smelo do toho!

 • Ivana píše:

  Dobrý deň, klobúk dole, vyzerá to perfektne!Ak mozem poradiť, určite by som namaľovala aj spodok linky, listy.A ak chcete meniť aj obklad,dá sa lepiť aj na starý, nemusíte ho osekavat.Tiez sa chystám na jar maľovať podobnú linku ako vy, držte palce.

  • Daniela píše:

   Ahoj Ivanka, ďakujem veľmi pekne 🙂 aj spodok linky, teda sokel je už dávno natretý. Chystám článok na tému, ako som s linkou spokojná po viac ako roku od maľovania. Obklad meniť budeme až s novou linkou nakoniec a to ho dáme rovno celý dole i keď som sa pohrávala s myšlienkou, že ho namaľujeme. Ale nakoniec asi nie 🙂

 • Lenka píše:

  Dobrý deň, napísali ste článok ako ste aj po roku s premalovanou kuchyňou spokojná? Neviem ho totižto nájsť a rada by som si prečítala ako to teda je, keďže by som si tiež rada premalovala kuchynskú linku. Ďakujem

 • Lubomira píše:

  Dobry den, vdaka za super napad, kupila som starsi dom a chcem renovovat vsetko co sa da, toto bolo velmi inspirativne citanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *