Recenzia hry Rhino hero - spoločenská hra značky Haba pre deti od 5 rokov - Pažravo

by Daniela
9 mesiacov ago
116 Views

Prezradím vám tajomstvo! Zo začiatku som nebola fanúšik spoločenskej hry Rhino Hero. Zrejme preto, že som nechala naštudovanie pravidiel pánovi J. On sa túto spoločenskú hru Rhino Hero s Lícnatkou aj často hrával, a tak som si to v sebe nejak uzatvorila, že je to hra, ktorú sa ja s nimi hrávať nemusím, lebo veď ja mám oveľa lepších favoritov. Och aký omyl! Stačilo mi zahrať si hru prvýkrát, aby som si uvedomila o koľko chvíľ zábavy som sa okradla. Nevadí, teraz všetko dobieham. Vy túto chybu neurobte a zahrajte si Rhino hero čo najskôr. Ale najprv si prečítajte túto recenziu na hru až do konca, ok?

Pre koho je hra Rhino Hero určená?

Rhino Hero je hra pre deti od 5 rokov, ale ja viem, že s pomocou a asistenciou dospelých si túto hru vedia užiť aj deti o čosi mladšie ako 5 rokov. Verím, že už všetci vieme, že pri hračkách a hrách platí, vnímať vekové odporúčanie orientačne. Dôležité je vyberať nové detské hry a hračky podľa schopností a záujmov detí, pre ktoré ich kupujeme. To platí aj pri tejto spoločenskej hre pre deti. Ja som ju nechala vyskúšať hrať aj synovca, ktorý má menej ako 5 rokov, o ktorom viem, že má prekvapivo veľké sústredenie a výbornú jemnú motoriku. Ak vás zaujíma horná hranica, tak tá je veľmi vysoká. Stačí, ak vám prezradím, že si túto hru požičal aj môj 36 ročný švagor, aby si ju mohol zahrať s priateľkou.

Aké schopnosti si deti hrou Rhino Hero trénujú a posilňujú?

Okrem zábavy, ktorá by mala byť prioritou pri hre, si toho deti môžu aj veľa precvičiť. V prípade, ak bude Rhino Hero ich prvá spoločenská hra, tak už len zoznámenie s pravidlami, s ich dodržiavaním, čakaním na svoj ťah, či zvládanie prehry či výhry bude pre deti veľkou výzvou. Ak máte doma skúseného hráča, tak pri tejto hre si precvičí sústredenie – predovšetkým pri stavaní vyšších poschodí, kde na to treba ísť pomaly, aby veža nespadla. A vďaka opiciam, posúvaním figúrok a stavaním nových poschodí aj jemnú motoriku.

Čo spoločenská hra Rhino Hero obsahuje?

  • Drevené figúrky superhrdinov – majú aj mená, ale kto si ich má pamätať.
  • Medailu/odznak superhrdinu – vždy ho má ten, kto je na najvyššom poschodí. To znamená, že nie je celý čas u jedného hráča, ale rotuje medzi nimi.
  • 3 Kocky – Jedna z nich má na sebe čísla, tou hráči hádžu v každom kole, určuje, či ostanú na danom poschodí, alebo sa presunú hore alebo dole. Červenú a modrú kocku s bodkami – používa sa v prípade superbitky. Červenú má mať vždy ten, kto útočí (to znamená, že prichádza na poschodie), modrú ten, kto bráni (to znamená ten, kto na poschodí stál prv, ako sa tam rozhodol pribehnúť niekto ďalší.).
  • 3 štvorcové dosky prízemia – základ hry, na začiatku si ich môžete otočiť podľa seba, vždy sa však musia stranami dotýkať.
  • Steny – krátke alebo dlhé, z ktorých staviate jednotlivé poschodia
  • Karty s poschodiami – vždy by mal mať každý hráč na ruke tri karty, po každom ťahu si hráč musí potiahnuť ďalšiu. Nemali by ste vidieť súperove karty, ale my si ich v pohode ukazujeme.
  • Opice – tie vešiate na mrakodrap podľa toho, či sa chystáte použiť kartu poschodia, na ktorom je nejaká opica nakreslená. Ak už všetky visia a vy sa rozhodnete použiť ďalšiu kartu s opicou, tak niektorú z nich jednoducho zvesíte a položíte na nové poschodie.

Ako sa hrá spoločenská hra Rhino Hero?

Najlepšie je prečítať si návod, ale keďže viem, aké náročné je ho niekedy pochopiť, tak si snáď pre vás pripravím aj video. Verím, že pomôže. Stručne vám to zhrniem aj tu. Každý si vyberie jednu figúrku superhrdinu a potiahne tri karty poschodia, ktoré by sa nemali ukazovať spoluhráčovi. Pred hráčov sa položia 3 štvorcové hracie dosky, ktoré sa musia dotýkať. Na nich sú nakreslené kruhy, na ktorých sa môže neskôr stavať.
Hráč sa rozhodne, ktorú kartu poschodia chce použiť. Na nich sú nakreslené dlhé a krátke steny a na niektorých aj opica. Hráč si podľa toho, aké steny má na karte nakreslené zoberie z „kôpky stien“ steny v danej dĺžke. A začne stavať. Na prízemí musí vždy steny položiť najprv na tie žlté kruhy. Potom položí na stenu svoje poschodie. Ak je tam nakreslená aj opica, tak na poschodie zavesí aj tú.


Následne hodí svetlomodrou kockou a podľa výsledného čísla sa posunie buď vyššie – ak takú možnosť má a poschodia sú postavené, nižšie alebo vďaka 0 ostane tam kam je. Ak sa dostane na poschodie, na ktorom už nejaký supehrdina je (protihráč tam má svoju figúrku), stávate sa útočníkom a beriete si červenú kocku. Spoluhráč si berie modrú. Kto hodí vyššie číslo, ostáva na danom poschodí. Ten kto prehrá súboj, musí ísť o úroveň nižšie. V prípade, že aj na tom poschodí už niekto má svoju figúrku, začína sa ďalší súboj. Kto je na najvyššom poschodí môže mať pri sebe odznak/medailu superhrdinu. Ak ho niekto predbehne, presunie sa medaila k nemu.
Na konci svojho ťahu si nezabudnite zobrať ďalšiu kartu s novým poschodím. Každý hráč musí mať na ruke tri, kým samozrejme sú.

Kto je výherca v hre Rhino Hero?

Spoločenská hra Rhino Hero sa končí v prípade, že niekto zhodí celý alebo iba časť mrakodrapu. Ak je to hráč s medailou superhrdinu, vyhrávajú všetci jeho protihráči. Ak ju zhodí niekto, kto odznak nemá, víťazom sa stáva hráč, ktorý dosiahol najvyššie poschodie a má teda aj medailu superhrdinu. V prípade, ak vám nestali žiadne ďalšie karty poschodí, víťaz je ten, kto je najvyššie.

Má hra Rhino Hero viac variantov hry?

Podľa výrobcu, ktorý v návode neuvádza žiadne alternatívy nemá. U nás doma sa vo veľkom pravidlá menia a ohýbajú, ale priznám sa, že ani my sme žiadnu ďalšiu alternatívu nehľadali. Možno je to spôsobené tým, že to hra nepotrebuje a sama o sebe je fajn taká aká je. Čo však neznamená, že vy si nemôžete vymyslieť svoj vlastný štýl hry, ktorý vám bude vyhovovať.
Ak už túto hru máte, alebo ste si ju nedávnu kúpili práve na základe tejto recenzie, videa, napíšte mi komentár, či sa vám páči a či by som podľa vás mala do tejto recenzie niečo doplniť. A pokojne napíšte, aj keď máte nejaké ďalšie otázky, ktoré z tejto recenzie nie sú jasné!

Prečítajte si aj recenziu na hru Kayanak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *