Aký darček/hračku vybrať pre ročné dieťa? - Pažravo

by Daniela
4 roky ago
3469 Views

Veľmi často od vás dostávam otázky, čo by ste mali kúpiť svojmu dieťaťu k prvým, druhým či dokonca tretím narodeninám. Alebo mi píšete tí, ktorí vlastne dieťa nemáte, no chystáte sa kúpiť darček pre neter, synovca či dieťa kamarátky. Ďakujem vám za dôveru, veľmi sa z nej teším… Aká je vhodná hračka pre ročné dieťa?

Rozhodla som sa, že si pre vás prichystám 3 články o tom, aké sú podľa mňa vhodné hračky pre ročné, dvojročné a trojročné deti, keďže sama mám práve s takým vekom skúsenosť. Samozrejme, všetko v tých článkoch berte s nadhľadom, pretože každé jedno dieťa je iné. Ja čerpám predovšetkým z mojich vlastných skúseností a zo skúseností môjho okolia.

Posnažím sa v článkoch zahrnúť čo najviac možností, aby ste si mohli vybrať s prihliadnutím na to, čo dieťa, pre ktoré kupujete hračku, baví. Pripojím vám k tomu ilustračné fotky vecí, ktoré máme doma my.

Do konca roka je v eshope kidmania.sk platný môj kód DANIELA10 na 10% zľavu nad 15 eur. Užite 🙂

Zaspomínam si, s akými hračkami sa najviac hrala Lícnatka, keď oslávila rok, čo ju najviac bavilo a malo pre ňu najväčší osoh. Ak kupujete hračku pre cudzie dieťa, istotne sa opýtajte rodičov, čo ho baví a zároveň tak predídete tomu, že kúpite niečo úplne mimo alebo niečo, čo už doma majú.

Ak kúpite niečo, na čo bude musieť dieťa ešte dorásť, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Hračka si na neho istotne počká a možno v lepšom prípade ho zaujme aj v nižšom veku. Možno sa s ňou nebude hrať „podľa pravidiel“, ale deti vedia byť veľmi kreatívne a vedia sa vynájsť. Pri úplne najhoršom sa dá daná hračka odložiť a vytiahnuť, keď bude treba.

Na konci článku som vám pripojila aj galériu, aby ste sa mohli pozrieť, aké hračky som mala na mysli. Pamätajte na to, že na trhu je kopec ďalších skvelých hračiek pre ročné deti, takže nezúfajte, ak sa vám nebude nič zo spomínaných páčiť. Iba hľadajte ďalej 🙂

Článok nie je písaný skrz žiadnej spolupráce, písala som ho z vlastnej iniciatívy, avšak aj napriek tomu sa v ňom však objavia hračky, ktoré Lícnatka dostala aj vďaka spoluprácam.


Aktivity kocky/tabule, hračky so zámkami

Aktivity kocku, s ktorou sa hrávala Lícnatka odfotenú nemám, pretože bola na východe a k nám domov sme ju ani nebrali. Mala som ambíciu, že jej jednu vyrobíme, kde bude mať množstvo zámkov, guličiek, zipsov – jednoducho veľa podnetov na rozvoj jemnej motoriky, ktorý je v tomto veku naozaj dôležitý. Na fotke je však domček so zámkami, s ktorým sa hrávala naozaj od veľmi útleho veku a hráva sa s ním doteraz, len o čosi inak. Kým v období jedného roka ju zaujímalo otváranie a zatváranie dvierok, popisovanie kresieb na domčeku či prvotné hry so zámkami, dnes je to útočisko pre časť figúrok zvieratiek, ktoré doma máme.

Na trhu je však naozaj veľmi veľa hračiek na podobnom princípe. Ja by som stále vyberala z množstva drevených hračiek, ktorých súčasťou sú aj zámky, a tak si dieťa môže precvičovať jemnú motoriku a sústredenie. Drevené hračky so zámkami sú naozaj výborná detská hračka pre ročné dieťa.


Ťahacie a tlačiace hračky

Skôr či neskôr začne v období okolo jedného roku každé zdravé dieťa chodiť. Samozrejme nájdu sa aj také, ktorým to trvá o čosi dlhšie, no aj pre tie sú ako stvorené všetky tie hračky na špagátikoch, ktoré si k sebe môžu pritiahnuť. Alebo neskôr, ktoré môžu ťahať za sebou alebo tlačiť pre sebou. Lícnatka má ťahacích hračiek asi 5 a jednu tú, ktorú pred sebou tlačila veľmi, veľmi dlho. Bol to jej obľúbený tučniak.

Na ťahanie mala draka, ale nepamätám si už odkiaľ. Aj s ťahacími aj s tlačiacími hračkami sa hráva doteraz (4 roky), kým v minulosti s nimi chodila, dnes s nimi už behá tak, že mne by sa už dávno hlava točila a čudujem sa, že tie hračky stále držia pokope.


Vkladačky

Keď som spomínala cibrenie si jemnej motoriky, tak istotne  nechcem vynechať všetky tie krásne vkladacie hračky. My máme doma napríklad vkladačku od Little Dutch a ešte aj auto so zvieratkami značky Woody, ktoré sa dá ťahať. Na trhu je však kopec ďalších skladačiek a vkladačiek rôznych tvarov. Možno sa budem opakovať, ale aj pri vkladačkách siaham vždy radšej do kategórie drevených hračiek.


Nastokávačky

A od vkladania je to už iba na skok k nastokávaniu rôznych drevených kúskov na paličku. Vďaka rôznym motívom sa tak deti môžu naučiť napríklad rozlišovať rôzne farby, či neskôr aj počítať. Nastokávačky si vyžadujú veľkú detskú trpezlivosť, avšak myslím si, že každá z nich je veľmi vhodná hračka pre ročné dieťa.


Zatĺkačka

Od nastokávacích hračiek je to už iba krok k zatĺkačkam – my máme doma klasickú zatĺkačku od Little Dutch. Áno, všimli ste si dobre, máme veľa hračiek tejto značky. Zo začiatku Lícnatka nevedela ako v ruke držať kladivko, tak sme iba spoločne vyberali a vkladali tie zatĺkacie časti, neskôr nevedela poriadne buchnúť, no a teraz nedávno si sama túto zatĺkačku vybrala a musím povedať, že by som nechcela mať prsty namiesto tých kolíkov. Neviem odkiaľ sa to naučila, ale krásne si klepkala, jednotlivé časti tak ako sa má.


Hudobné nástroje

O potrebe hudobných nástrojov pre deti som vám chcela napísať celý článok, no zatiaľ som sa k tomu nedostala. Možno raz. A teraz nemyslím všetky tie zvukové plastové hračky, ktoré svojim zvukom okolie skôr iritujú ako inšpirujú. Myslím tým hračky, ktorých zvuk vám nepopraská sluchové bubienky. Napríklad taký xylofón alebo bubon. Lícnatka nedávno dostala hudobnú sadu od Small foot, ktorá okrem tých dvoch spomenutých obsahovala aj gitaru. Tú by som radšej odložila na neskôr, ale ten xylofón alebo bubon sú pre ročné deti ako stvorené.

Ak sa hudobných nástrojov bojíte – i keď naozaj nemáte čoho, tak skúste dieťatku vybrať nejaký pekný hudobný nástroj. Na trhu sú napríklad aj xylofóny so zatĺkačkou alebo ďalšie zaujímavosti. Pri akýchkoľvek hudobných zvukových nástrojoch a hračkách vám odporúčam skúste napísať danému eshopu, či niekde nemá video s ukážkou aký zvuk daná hračka vyrába. Poďakujete sa mi 🙂


Kocky

Kocky sú takou tradičnou detskou hračkou, ktorú poznáme z nášho detstva. Drevené kocky vidíme aj v detských knižkách a nie málo ich nájdeme aj v eshopoch s detskými hračkami. Lícnatkine prvé drevené kocky boli tie po pánovi J.. Sú to tie staré klasiky, kde každá strana kocky má na sebe nejakú časť obrázka. Hrala sa s nimi už niekoľkokrát, no na skladanie tých zložitých obrázkov musí stále ešte dorásť.

Ja som jej kúpila tie známe pastelové Little Dutch kocky, s ktorými sa hráva doteraz. Už ich máme doma niekoľko rokov a stále vyzerajú ako nové, takže sú naozaj kvalitné, a to ich slečna už neraz oplieskala kade tade. V jednom roku dieťaťa asi nečakajte, že si z nich bude skladať veľké hradby, ale kocka ku kocke a časom to príde.

Okrem drevených kociek som jej kúpila ešte aj kartónové kocky. Sú veľmi skladné, keďže sa dajú poskladať navzájom do seba a do krabičky. Na jednej strane každej kocky je nejaké zvieratko, na ďalšej je nejaký predmet, alebo zeleninka súvisiaca so zvieratkom a zakaždým aj iné číslo. Myslím si, že s takými kockami sa pokojne môže hrať aj keď bude spoznávať čísla. Na trhu je tých kartónových kociek naozaj neúrekom, preto neváhajte a vyberte nejaké aj vášmu drobcovi.


Magnetky

Magnetky a magnetické tabule sú super zábava na precvičovanie jemnej motoriky a keď si dáte záležať aj na výbere tvarov s dieťaťom máte o zábavu postarané. Lícnatka svoje prvé magnetky dostala od sestry a sú to magnetky s motívom farmy od značky Janod. Aj vďaka týmto magnetkám sa učila jednotlivé zvieratká a predmety, ktoré k farme neodmysliteľne patria. Ak ich s deťmi nechcete dávať na chladničku, stačí keď im dáte na zem akýkoľvek plech na pečenie a magnetky sa už o ďalšiu zábavu postarajú. Magnetická hračka je vždy vhodná hračka pre ročné dieťa 🙂


Lopta

Nuž a na záver niečo, čo je tak bežné, že na to niekedy dosť často zabúdame. Akákoľvek lopta vie deťom urobiť veľkú radosť. Ak ešte dieťa nechodí, môžeme si ju kotúľať. Ak už chodiť začalo, môžeme mu ukazovať, ako do lopty kopať. Samozrejme nikto z nás nebude čakať, že to bude také to reálne kopanie hodné futbalistu. Vďaka hre s loptou sa dieťa naučí držať si rovnováhu a robiť aj o čosi nepravidelné kroky. Tak na loptu akejkoľvek veľkosti isto nezabudnite 🙂


Hračky do vody

Samostatnou kapitolou sú hračky do vody, s ktorými sa rado hrá asi každé dieťa. My máme doma nejaké penové postavičky, kde sa dajú oddeliť hlavy od tela, meniť ich a lepiť na stranu vane. Uskladniť sa dajú v sieťke, ktorá k nim bola priložená. Tak som nemala nikdy obavu, že by boli vlhké a plesnivé.

Lícnatka na svoje prvá Vianoce dostala aj Slona od značky Tikiri. Vždy sme ho pekne umyli čistou vodou a nechali vysušiť, no aj napriek tomu začal na povrchu plesnivieť. Ak máte hračky do vane s otvorom, skúste ten otvor zataviť taviacou pištoľou. Tak vám do hračky nenatečie voda a nezačne plesnivieť. Nechcete, aby sa vaše dieťa hralo s plesnivou hračkou. Lícnatka dostala aj také penové nálepky do vane, z ktorých mohla skladať rôzne postavičky. O zábavu sa istotne postarajú aj kadejaké poháriky na prelievanie vody.

Aká je najlepšia hračka pre ročné dieťa podľa vás?

Ak ste na základe tohto článku vybrali nejakú hračku pre ročné dieťa, dajte mi vedieť. Budem iba rada, že táto moja iniciatíva priniesla nejaké ovocie. A pokojne mi napíšte, ak by som sem mala nejakú hračku pre ročné dieťa pridať. Plánujem totiž tieto články posielať všetkým, ktorí mi napíšu, že hľadajú hračku pre ročné dieťa.

Domček so zámkami
« 1 z 23 »

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *