Máme doma škôlkarku! Čo všetko potrebuje dieťa do škôlky? - Pažravo

by Daniela
3 roky ago
1296 Views

Lícnatka mi rastie pred očami. Ak by sa ma niekto opýtal pred 4 rokmi ako ten čas ubehne, s istotou by som povedala, že veľmi pomaly. Lebo keď sa narodila, tak mi tie dni ubiehali ozaj veľmi pomaly, boli často rovnaké a ja som mala pocit, že to celé bude trvať večne. Nechápala som, ako môže niekto hovoriť, že to všetko zbehne rýchlo a Lícnatka pôjde do škôlky tak, že si to ani neuvedomím.

Skutočnosť je však tá, že ona bola so mnou dokonca o rok dlhšie ako iné deti, ktoré išli do škôlky už v troch rokoch. Má čerstvé 4 roky a jej prvý deň v škôlke príde už o pár dní.
Pri preberaní rozhodnutia o prijatí sme od škôlky dostali zoznam, čo jej máme pripraviť, ale povedzme si úprimne, sú to naozaj všeobecné základy a s príchodom škôlky toho deti potrebujú oveľa viac.

Ja som prípravu vecí, ktoré potrebujeme konzultovala s Ivetkou, majiteľkou skvelého eshopu Littlehipstershop, z ktorého som nakúpila Lícnatke výbavu na leto – sandálky, opaľovacie krémy, pončo, plávacie koleso alebo okuliare. Áno, zisťovala som bližšie informácie aj od tej najpovolanejšej – mojej neterky, malej škôlkarky 🙂 Avšak jej odpoveď bola, že potrebuje iba papuče. Nuž…
Najväčšia dilema bola pre mňa tá, koľko by som do škôlkarskej výbavy mala investovať. Kupovať veci lacnejšie, lebo v škôlke ich aj tak deti zničia alebo kúpiť veci drahšie a dúfať, že tepláky si nebudú pýtať záplaty na kolenách po prvom opraní?

Začneme od základov 🙂

Od papučiek – na našom zozname bola iba informácia, že papučky potrebujeme a nemajú to byť crocsy alebo šľapky. OK, no viem, že niekde trvajú na tom, aby boli na suchý zips, s plnou špičkou, s bielou podrážkou. Lícnatka papučky dostala od mojej mamy – sú značky Manik, ale žiaľ, sú jej veľké, tak sme dokúpili ešte jedny od značky Rak. Až neskôr som sa od Ivetky dozvedela, že ona má v eshope papučky značky Milash, ktoré vyzerajú ozaj veľmi parádne. Tak keď jej nôžka povyrastie, skúsim jej ich kúpiť.

Pri topánkach ešte ostanem, pretože ak ste mali doteraz pocit, že vaše dieťa gumáky nepotrebuje, lebo ho aj tak nepustíte hrať sa do mláky (čo je chyba :)), tak s nástupom škôlky ich istotne potrebovať bude. Gumáky sú skvelá obuv na jesenné upršané dni, ktoré prídu už v septembri. V ponuke som našla niekoľko značiek a keďže nemám skúsenosť ani s jednou, spýtala som sa Ivetky, ktoré by sa pre moju malú škôlkarku hodili najviac.

V ponuke máš tri značky gumákov, ktorá z nich je podľa teba vhodná na upršané dni plné zábavy s kamarátmi zo škôlky? Podľa čoho si vybrať tie správne, ktoré zvládnu náročné detské hry v teréne? „Všetky gumáky v našej ponuke sú kaučukové. Sú vhodné do každého zlého počasia, do škôlky aj do lesa.  Rozdiel je v tom, že Enfant sú vhodne na bežné a úzke chodidlo, Celavi a Liewood skôr na širšie.

Spoločnými silami sme Lícnatke vybrali gumáky značky Enfant, ktoré Lícnatka dostala od Ivetky ako darček, aby do škôlky vykročila pravou nohou. Z obchodu sme odchádzali tak, že ich mala rovno na nohách a otestovala ich hneď v prvej mláke a neskôr aj blate.

A od gumákov je to iba na krok k oblečeniu do dažďa alebo chladnejších dní. Mnoho škôlok chodí s deťmi von za každého počasia a keďže na tých prechádzkach nebudete s nimi, musíte im ho vybrať tak, aby im nefúklo krk, alebo aby nepromokli po prvej kvapke. Lícnatka zdedila dve softshellové bundy po neterke, takže sme jej nič nové kupovať nemuseli a pršiplášť už tiež mala kúpený dlhšie. Na webke littlehipstershopu som videla aj podstránku s vecami na prechodné obdobie a boli tam nepremokavé bundy a softshellky. Na rozdiel medzi nimi som sa opýtala opäť Ivetky, pretože sa úprimne priznám, že som si nebola istá, či jej tie bundy budú stačiť, alebo mám hľadať aj niečo nepremokavé.

Ako vybrať správnu bundu do dažďa? Aký je rozdiel medzi nepremokavou bundou a softshelkou? Nepremokavá bunda do dažďa je bunda, ktorá nahrádza pršiplášť. Je 100% vodeolná, avšak nedýcha, čiže je určená na daždivé dni. Softshelka je bunda s funkčnými vlastnosťami. Okrem toho, že je nepremokavá, je aj priedušná. Takže je ideálna na akýkoľvek výlet do lesa, prechádzku do mesta. Avšak ak príde vietor či dážď, tak splní účel a ochráni dieťa pred chladom aj dažďom. 

A keď už sme všetci v suchu, tak si poďme prejsť veci, ktoré potrebujú vo vnútri škôlky. V našej sú obliečky erárne, no viem aj o takých, kde je nutné si nosiť vlastné. Rovnako je vraj fajn mať v skrinke pripravený toaletný papier, hygienické vreckovky, vlhčené utierky, hrebeň alebo kefu. Toaletný papier a hygienické vreckovky máme doma asi všetci, vlhčené obrúsky za mňa vyriešila značka Bupi, s ktorou som pred pár dňami nadviazala spoluprácu a jediné, čo potrebujem dokúpiť je nejaký hrebeň. Alebo jej možno dám do skrinky ten čo doma máme. Áno, priznávam, máme doma až jeden jediný 🙂

Netreba zabudnúť aj na niečo nepremokavé – áno napríklad moje nepremokavé pažravé vrecko. Myslím si, že to v pohode zvládne aj ocikané pančušky, ak by náhodou k tomu došlo. Ak ho nemáte, tak si tam pre istotu pribaľte vrecko s uzáverom, kam môžu pani učiteľky odložiť mokré oblečenie, kým si pre drobca neprídete. Ja Lícnatke určite do „výbavy“ pribalím aj malý uterák. Na zozname ho síce nemáme, ale chcem jej ho tam dať iba pre istotu, ak by náhodou niečo.

V niektorých škôlkach je potrebné mať aj vlastný pohár, v tej našej stačí fľaša. Tú sme novú nekupovali, máme doma jednu, ktorú Lícnatka využíva už viac ako rok, tak jej dáme tú. A práve mi cinklo, že pravdepodobne tam tá fľaša ostane a nebude si ju každý deň brať domov. Alebo sa mýlim? Zase na druhej strane, kto ju bude chcieť v škôlke umývať, že? 🙂 Tak či onak, ak by som mala kúpiť nejakú ďalšiu, tak by to bola isto táto štvorcová od značky Liewood, ktorá ma svojim tvarom predispozíciu na to, že sa nebude pri páde kotúľať.

A teraz sa môžeme opäť vrátiť k otázke aké oblečenie potrebujú deti v škôlke? Vybrať si to lacnejšie, alebo investovať do drahšieho?

Ivetka, sama si mamou, oplatí sa investovať peniaze do možno o čosi drahších legín/teplákov, alebo siahnuť po tých za pár eur, pretože tých nám bude menej ľúto, ak sa v nich budú deti hrať na kolenách alebo húževnato maľovať farbami? Myslím, že v tomto prípade matematika nepusti. Najlacnejšie býva aj najmenej kvalitné a veľmi často sa látka rýchlo prederaví. A teda mama kupuje ďalšie. Ak kúpite kvalitnejšie tepláky, tak sú odolnejšie a dlhšie vydržia. Väčšinou ich ponosí ďalšie dieťa v rodine, či sa posunú na bázare. A tak sa to oplatí pre všetkých. Vo finále mama kúpila lepšie tepláky, ale časť peňazí sa jej vráti. A aj dieťa je spokojné, lebo ma pohodlné a kvalitné oblečenie.


Každý si svoje dieťa oblečie ráno asi podľa svojho najlepšieho svedomia. Nikto z nás nechce do škôlky dieťa posielať v roztrhanom či špinavom – na tom sa asi zhodneme všetci. U mňa bola však jasná dilema, či jej kúpim niečo lacné, pri čom ma nebude bolieť, ak to zničí po krátkej dobe, alebo investujem do niečoho, o čo sa samozrejme budem „báť“, ale viem, že to vydrží.

Ja sa budem riadiť asi zlatou strednou cestou, keďže Lícnatka veľa oblečenia podedila, tak s istotou bude nosiť aj tieto kúsky. Rovnako čakám na balík v rámci spolupráce z internetového secondhandu Brumla, v ktorom by mali byť iba veci pre Lícnatku. Siahnem aj po klasickom oblečení z obchodného reťazca, pri ktorom mi ozaj nebude vadiť, ak si ho zafúľa niečím, čo nebudem vedieť vyprať. Avšak kúpim jej aj pár kvalitnejších a áno, aj o čosi drahších kúskov. U Ivetky som našla tieto legíny od MOE alebo ešte toto dvojbalenie teplákov.
Avšak Lícnatka miluje sukne a šaty, takže „nohavice“ ma trápia menej, i keď viem, že nejaké potrebovať bude. Sukne na traky asi tiež nie sú najľahšie voľba, ale rozopínanie trakov ešte doladíme, aby nemala problém. A keďže je vo veku, keď si oblečenie vyberá sama, na mne ostáva iba to, aby som to jemne korigovala a zároveň jej pripravila aspoň náhradné oblečenie, ktoré bude mať v skrinke pre každý prípad. Budú tam pančuchy, ponožky, tričko s krátkym a dlhým rukávom a pravdepodobne nejaká suknička alebo legínky.

Pri pančuchách ostávam verná nášmu obľúbenému Vtáčatku. Danke som už písala, aké farby by som chcela a ak k nej niekedy nazriete, tak si nebudete vedieť vybrať. To vám garantujem!


Doteraz som mala pocit, že škôlka je ešte ďaleko

Pri písaní tohto článku som si však uvedomila, že je to už naozaj reálne a v žalúdku mám jemné chvenie, ktoré pochopí iba niekto, kto to zažíva so mnou. Je mi jasné, že niekto kto prvýkrát svoje dieťa dával do škôlky pred rokom, dvomi, tromi už z toho takú nervozitu nemá 🙂 Ale verím, že mi aj napriek tomu aspoň trocha rozumiete.
Napíšte mi, na čo som zabudla, čo bude slečna isto potrebovať a naopak ja to, čo je podľa vás úplne zbytočné. Som zvedavá. Na fotkách nie je všetko, klasické oblečenie, topánky, toaletný papier či uterák sa mi tam už ozaj skladať nechcelo, verím, že chápete…

Edit: Pozorná sledovateľka, ktorá ozaj číta moje články mi napísala, že som zabudla na jednu veľmi dôležitú vec! Pyžamko! A veru má pravdu 🙂 Našťastie Lícnatka už to svoje má nachystané a pevne verím, že aj vaše deti. Nezabudnite im všetko označiť nejakými nálepkami. Tie pre Lícnatku nám prišli včera a nemôžem vám ich ukázať, pretože je na nich ich reálne meno. Verím však, že s nimi budem spokojná.
Nuž a malý tip skúsenejšej matky – ak máte dievčatka, alebo chalanov s dlhšími vlasmi, odložte do skrinky pár gumičiek a sponiek 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *