Aký darček/hračku vybrať pre 3-ročné dieťa? - Pažravo

by Daniela
3 roky ago
2752 Views

Konečne prišiel čas aj na ďalší článok, v ktorom vám dám pár tipov na hračky pre 3-ročné dieťa. Mňa osobne práve tento vek najviac baví, pretože si užívame detské spoločenské hry obe a je to riadna zábava. Samozrejme, opäť som istotne na veľa hračiek zabudla, takže keď mi priebežne niečo cinkne do nosa, tak to sem pridám… Alebo keď mi dáte nejaký tip aj vy 🙂 Tak aká je najlepšia hračka pre 3-ročné dieťa?

Do konca roka je v eshope kidmania.sk platný môj kód DANIELA10 na 10% zľavu nad 15 eur. Užite 🙂

Spoločenské hry

Pamätám si, ako som uprosila rodičov, aby mi na nejaký sviatok kúpili spoločenskú hru, pretože všetky, ktoré sme doma mali patrili mojim starším súrodencom. A tak som dostala Monopoly. Samozrejme, pre trojročné deti to asi nie je najvhodnejšia spoločenská hra. Spoločenské hry dokážu deti naučiť kreativite, logickému mysleniu a neraz aj kooperácii s inými hráčmi. A niekedy aj to, že sa treba naučiť prehrávať a dopriať výhru aj iným. Ja som veľký milovník spoločenských hier, preto som rada, že Lícnatka ja už vo veku, kedy jej ich môžem smelo kupovať a hráme sa spoločne. Aj spoločenská hra je vhodná hračky pre 3-ročné dieťa.

Značka Haba prišla so sériou spoločenských hier, ktoré sú vhodné pre dvojročné deti. Niektoré z nich stále bavia aj staršie deti. No nemusíte sa báť. V ponuke má aj niekoľko spoločenských hier pre trojročné deti. Pre mňa je najväčším favoritom kooperatívna hra Ovocný sad! Zbožňujem túto hru. Najmä verziu pre trojročné dieťa a nepoznám také, ktoré by nebavilo. Teším sa, že existuje aj cestovná verzia, či verzia pre dvojročné deti.

Hudobné nástroje

Gitaru dostala do rúk ako jeden a pol ročná, ale videla som, že si na manipuláciu so strunami ešte bude musieť počkať. Keďže gitara patrila neterke, tak som na ňu na nejaký čas zabudla. Pred časom som si však spomenula, že by to mohlo byť pre malú naozaj zaujímavý predmet, pretože si veľa spieva, veľa hrá na xylofóne a bubne, tak by bolo fajn jej to troška obmeniť.

Na chvíľu som zvažovala aj detský klavír, ale bála som sa, že je to príliš drahý a hlučný kúsok, tak radšej som sa v myšlienkach vrátila späť ku gitare, ktorá je o čosi viac praktickejšia. Nejaký hudobný nástroj by malo mať v dosahu podľa mňa každé dieťa.

Logické hry

Tie sú moje najobľúbenejšie po tých spoločenských. Teším sa, že sa dajú nájsť nejaké aj pre tak malé deti. Ja som bola veľmi milo prekvapená. Hry, ktoré podľa mňa parádne precvičujú logické myslenie sú Animocolorix – ide v podstate o učenie farieb, no dôležité je aj priradiť správne žetón k zvieratku, ktoré danú farbu má. Hra obsahuje 1 drevenú dosku, 20 kariet na ktorých sú vyobrazené zvieratka – 5 druhov, každé ma vždy inú z piatich farieb a 5 žetónov. Úlohou detí, je pozrieť si obrázok a vložiť žetón správne do drevenej mriežky. Ak je na danom obrázku červený vtáčik, tak dieťa vloží žetón na miesto, kde sa pretína stĺpec červenej farby s riadkom zvieratka. Keďže je to lepšie vidieť ako si to prečítať, priložím vám nižšie aj IGTV video.

Nezabudnite si pozrieť aj Coloformix – tú sa dieťa učí správne priraďovať farby k objektom na obdobnom princípe ako pri predošlej hre. Hry sú pre staršie deti, ale podľa mňa stoja za zmienku. Tá s farbami nám o pár dní príde. Možno v čase keď zverejním článok ju už doma dokonca mať budeme. A aby som neklamala, tak na trhu sú aj Quantitix a Topologix. Obe sme doma mali, nakoniec sme si nechali iba Quantitix a Topologix sme poslali ďalej a urobili radosť inému dieťaťu. Ja ale viem, že sa k nej istotne raz vrátime, keď Lícnatka podrastie.

Vygooglite si aj hry Logico Primo. Mne sa táto hra veľmi páčila a bolo vidno, že aj Lícnatke. To m pripomína, že by som ju po čase mohla opäť vytiahnuť, keďže u nás sa hračky striedajú.

Nástroje do kuchynky

V predošlom článku som spomínala detské drevené kuchynky, a teraz to doplním o kuchynské spotrebiče. Keď sa dieťa dostane do veku, že si s ním robíte imaginárne posedenie pri káve, alebo vám chystá drevenú paradajku s vajcom a plátkom drevenej slaniny, tak to je tá pravá zábava, ktorú môžete vyšperkovať nejakým kuchynským robotom, kávovarom alebo hriankovačom. Ja som sa prvotne na tento druh hračiek pozerala skrz prsty, veď čo je už len zaujímavé na drevenom hriankovačky s dvoma kúskami toustového chleba? Počas posledných mesiacov som veľa pochopila. Lícnatka je vo fáze, keď ju naozaj baví hrať sa na rôzne povolania. Momentálne je to zamestnanie kuchárky. Len nech jej to vydrží. 🙂

Takže posledné mesiace sa naozaj dosť často hrávame na to, že nám Lícnatka vyvára a vypeká. Do kuchynky som jej dala aj kadejaké náčinie, ktoré v kuchyni už nepotrebujem a reálne uvažujem, že jej zadovážim nejaký ďalší kuchynský spotrebič, ktorý by jej mohol robiť radosť. Ja týmto hračkám dám istotne niekedy šancu, pretože vidím, ako malú slečnu baví zvŕtanie sa v kuchyni.

Kufírky na rolové hry

Ako som spomínala pri kuchynkách, deti vo veku troch rokov sa radi hrajú na rôzne povolania. Predstavujú si, že opravujú veci, že varia alebo že sú lekári. Rolové hry sú u deti veľmi obľúbené, tak sa na nejakú nechajte prehovoriť aj vy. My máme doma lekársky kufrík aj prebaľovaciu sadu. Páči sa mi však aj kadernícky kufrík, pretože sme jeden mali požičaní a nič nie je lepšie, keď sa vám dieťa hrá s vlasmi. Občas idete cez bolesť, ale ja to milujem! Ak hľadáte super hračku pre trojročné dieťa, rolové kufríky isto neobchádzajte!

Odrážadlo

My sme mali pri výbere odrážadlo aj finančný limit. OK, priznávam nebol ktovie ako vysoký, pretože sme si povedali, že kým nevieme, ako veľmi ju to bude baviť, tak do toho nejdeme až tak veľa investovať. A odrážadlo sme sa rozhodli kúpiť dosť impulzívne – v jeden deň sme sa tak jednoducho rozhodli, a tak nebol čas nejak extrémne obzerať ponuku na trhu. Nakoniec sme jej vybrali Runride 520, pretože sme ho mohli rovno kúpiť a nečakali sme na žiadne dodanie.  

Vedeli ste, že odrážadlo nemusíte kupovať, ale môžete si ho aj požičať? A to vďaka stránke bikeup.rent. My máme od nich požičaný bicykel. Je ultra ľahký a dieťa si ho môže samé dokonca polepiť!

Magpad

Pri tejto hračke si naozaj nie som istá, či by bavila všetky deti, ale to si vlastne nemôžem byť pri žiadnej, keďže každému sa páči niečo iné. Ja som pred pár mesiacmi kúpila Lícnatke Magpad a istý čas s ním chodila aj spávať 🙂 Celkom nepraktická hračka do postieľky, nebudeme si klamať. Momentálne ju máme na polici, pretože ako už isto viete, tak hračky rotujem. Čiže vždy nejaké odložím a neskôr ich vytiahnem, aby sa s nimi mohla opäť pohrať. Táto magnetická tabuľa pôsobí celkom relaxačne aj na dospelých, tak sa skúste na ňu pozrieť, predovšetkým ak ste fanúšik pukania bublinkovej fólie 🙂

Plastelína a kinetický piesok

Nezabúdajme na plastelínu. Táto kreatívna hmota, s ktorou sme sa všetci hrávali radi, kým sa nám tam nezamotali vlasy a farby sa nezmiešali tak, že sa už nedali identifikovať, má úspech aj v dnešnej dobe. Doteraz cítim v nose aj tú vôňu, ktorá bola pre ňu typická. Práve preto som bola prekvapená, keď som Lícnatke kúpila jej prvú vlastnú a voňala naozaj pekne. No a nehovoriac o všetkých tých prístrojoch na vytláčanie, tvarovanie a kadečo ďalšie. Samozrejme s plastelínou sa môžu hrať aj pomerne mladšie deti, ale vtedy je väčšia šanca, že budú mať nutkanie ju aj ochutnať a to vás asi až tak nepoteší. Môžete si ju doma vyrobiť, no samozrejme dosť široký výber je aj v eshopoch.

Kreatívne sady

Už v predošlom článku o hračkách pre dvojročné deti písala o kreatívnych sadách a nevynechám ich ani tu. Ja som totiž ich veľký fanúšik a kúpila som ich už naozaj veľa. Niektoré sa dajú využiť dokonca aj opakovane, čo mňa osobne veľmi teší. Veľa sa dozviete aj v mojom článku o kreatívnych sadách, no odporúčam pozrieť aj kreatívny eshop, kde nájdete v jednom eshope dosť veľa rôznych verzií.

Abeceda

Áno, voľakedy sa hovorilo, že písmenkám by sa malo dieťa začať venovať až v škole, no ja momentálne nepoznám dieťa, ktoré by abeceda nebavila už pomerne skôr. Lícnatka nemala ešte ani tri roky, ale písmenká ju už zaujímali a stále zaujímajú. Momentálne sa tvári že číta, alebo si nahlas opakuje niektoré písmenka, ktoré vidí na veľkých tabuliach, billboardoch. Netajím sa tým, že ona sa s rozprávaním naozaj nejde pretrhnúť, no písmenka ju zaujali. Niektoré jej ešte robia problém, no veľa z nich už pozná.

Myslím si, že nám veľmi pomohla aj abeceda o Petit Collage. Mne sa zapáčila predovšetkým tým, že je naozaj kvalitná, vydržala už nemálo búchania – lebo mne stále niečo padá, ale je aj veľmi variabilná. Obsahuje totiž 4 cudzojazyčné verzie abecedy – anglickú, francúzsku, nemeckú a talianskú. Slovenskú som si vyrobila a bola to zábava. Tie zahraničné budeme používať neskôr keď Lícnatka začne s cudzími jazykmi, takže je to ozaj hračka, s ktorou sa bude dieťa hrať roky a pri tej, ktorú máme my, si ešte cvičí aj jemnú motoriku, z čoho mám samozrejme radosť.

Počítanie

Ja od istého času už veľmi nesledujem, čo by malo dieťa ovládať v tom či onom veku podľa tabuliek, pretože som prišla na to, že deti sa nevyvíjajú všetky rovnako a predovšetkým ich nebavia rovnaké veci. Práve tie ich formujú tak, že jedno dieťa môže baviť hra s abecedou zatiaľ čo iné dieťa si bude radšej oveľa viac kopať loptu. Alebo jedno dieťa bude baviť čítanie knižiek, zatiaľ čo iné dieťa si radšej bude stavať lego. Preto ak vidíte, že vaše dieťa niečo baví podporujte ho a netlačte nasilu do niečoho, čo vidíte u ostatných. Pokojne sa môže stať, že vaše dieťa už bude v troch rokoch vedieť zvládať hru s číslami.

Lícnatka vie zatiaľ rozdiel v číslach iba do 5. Neviem, či je malý génius, alebo by už v troch rokoch mala vedieť, koľko je napríklad 7, ale ak uvidím, že ju počítanie baví, tak ako ju bavilo zisťovať aký je rozdiel medzi počtom dva a štyri, tak sa jej pokúsim vybrať také hračky, ktoré jej v tom budú pomáhať. Napríklad ako toto učenie sa počítať a rozpoznávať cifry. Lícnatka sa najlepšie učila rozdiel medzi číslicami s niečím fajným pod zub. Dnes už veľmi dobre vie, že 4 je oveľa viac ako 1 🙂 Na trhu je veľa vzdelávacích hier a hračiek pre deti od troch rokov. Nie je nič nezvyčajné, že aj deti v tomto veku sa zaujímajú o počty a majú rodičov, ktorých ich v tom podporujú.

Pexeso

Na obdobie, keď sa budeme hrávať s pexesom som sa extrémne tešila, pretože mám pocit, že je to síce jednoduchá hračka, ale dá sa s ňou veľmi pekne zabaviť a čo je dôležité, trocha si precvičiť aj pamäť. Vo výbere a tipoch na vhodné hračky pre 3-ročné dieťa istotne nesmie chýbať.

Ak sa vám tento článok páčil alebo vám pomohol pri výbere vhodných hračky pre 3-ročné dieťa, tak mi pokojne napíšte. Ja sa veľmi poteším 🙂 ak by ste do článku chceli nejakú hračku doplniť, pretože som isto na niečo veľmi dôležité zabudla, tak mi napíšte. Ja bude za každú vašu spätnú väzbu veľmi rada.

Tak šťastnú ruku pri výbere tej najlepšej hračky pre 3-ročné dieťa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *