Aký darček vybrať pre trojročné dieťa? - Pažravo

by Daniela
11 mesiacov ago
1005 Views

Konečne prišiel čas aj na ďalší článok, v ktorom vám dám pár tipov na darčeky pre deti, ktoré sú vo veku troch rokov. Mňa osobne práve tento vek najviac baví, pretože sa už Lícnatka dostala do veku, kedy si užívame detské spoločenské hry obe a je to riadna zábava. Samozrejme, opäť som istotne na veľa hračiek zabudla, takže keď mi priebežne niečo cinkne do nosa, tak to sem pridám… Alebo keď mi dáte nejaký tip aj vy 🙂

Spoločenské hry

Pamätám si, ako som uprosila rodičov, aby mi na nejaký sviatok kúpili spoločenskú hru, pretože všetky, ktoré sme doma mali patrili mojim starším súrodencom a mali nad nimi logicky moc 🙂 A tak som dostala Monopoly. Samozrejme, pre trojročné deti to asi nie je najvhodnejšia spoločenská hra, ale práve tento druh hračiek by som istotne neobchádzala. Dokážu deti naučiť kreativite, logickému mysleniu a neraz aj kooperácii s inými hráčmi. A niekedy aj to, že sa treba naučiť prehrávať a dopriať výhru aj iným. Ja som veľký milovník spoločenských hier, preto som rada, že Lícnatka ja už vo veku, kedy jej ich môžem smelo kupovať a hráme sa spoločne.

Záhradka od značky Vilac patrí u nás medzi top spoločenské hry, pretože sa dá hrať na mnoho spôsobov – pexeso či klasika, kde hľadáte ingrediencie do polievky podľa receptu, ktorý máte v ruke. Aj samotné prevedenie je krásne a kvalitné. Keď som ho ukazovala na instagrame, tak to nastal veľký boom a viem že už mnoho detí ju má doma, tak ak ju doma máte, dajte mi vedieť, ako sa vám páči. Ak nie, tak jej venujte pozornosť, pretože za to stojí. My ju doma hráme kooperatívne, takže si navzájom pomáhame pri hľadaní jednotlivých zeleniniek.

Ďalšou obľúbenou hrou je Zlož do minúty rovnako od značky Vilac. Áno, aj pri tejto hračke nastal boom, keď som ju ukázala na instagrame. A ukazovala som ju pomerne často, pretože sa s ňou rovnako často hráme. K nám domov sa dostala „omylom“ skrz spolupráce som si mohla vybrať nejaké hračky, ale tie o ktoré som mala záujem, hračkárstvo nemalo, a tak mi ponúklo alternatívu. Prvotne som bola skeptická, pretože odporúčaný vek je od 4 rokov a niektoré časti sú naozaj malé – v tom čase Lícnatka nemala ani tri roky. Nuž ale odvážnym šťastie praje, a tak som súhlasila s tým, že ak na ňu bude ešte primalá, tak ju jednoducho odložím a vytiahnem neskôr. Faktom je, že som ju ešte neodložila 😀 Lícnatke sa od začiatku veľmi páčila a baví aj nás rodičov. Baví ma sledovať aj to, ako Lícnatka premýšľa, keď sa snaží niečo poskladať, ako porovnáva, keď rozhoduje o tom, či sme postavili to, čo malo byť na obrázku dostatočne podobne. Samozrejme, nehráme ju ešte na čas, iba si jednoducho skladáme predmety, zvieratá a ľudí, ktorí sú na priložených kartičkách. Aby som Lícnatke uľahčila skladanie, kúpila som jej ešte obdobnú hru – kde má na kartičke návod z ktorých častí má daný predmet vyskladať. Kým v Zlož do minúty je to čisto o improvizácii, pri hre Skladáme tvary má nakreslené, ktoré časti má na zloženie použiť a samozrejme aj aký počet.

A ešte máme doma jednu spoločenskú hru pre deti vo veku troch rokov. Je to milá hra Pomáhame zvieratkám, ktorá už ako z názvu vychádza, je o pomoci zvieratkám a je kooperatívna, takže nebude veľa smútku, že niekto prehral. Samozrejme, pri detských hrách neočakávajte zápletku ako pri Civilizácii alebo Dostihoch 🙂

Čo s istotou raz dokúpime je taká klasika Človeče nehnevaj sa, i keď momentálne sa nechcem nikam ponáhľať. Lícnatka vie zatiaľ rátať iba do 4, takže ešte má asi trocha čas, ale časom sa k tomu istotne dostaneme, o to sa nebojím. A istotne sa poobzeráme aj po detskom Dobble, alebo nejakej alternatíve tejto hry. Mňa osobne baví aj v mojom veku, tak si myslím, že by nebolo na škodu ukázať raz jej čaro aj Lícnatke. A zaujala ma ešte jedna milá hra nad ktorou som istý čas uvažovala, no neskôr som si povedala, že my doma problém s uspávaním malej slečny nemáme, tak ju asi ani nepotrebujeme – mám na mysli Pusu na dobrú noc a spať!

A ešte včera k nám prišla aj hra Eduludo – poznávame dĺžky, zatiaľ som ju však neotvárala, pretože to bude pre Lícnatku asi darček na Vianoce. I keď neviem, či som trocha neprepískla, pretože na obale je odporúčaný vek 5 rokov. Nuž uvidíme, mne to na základe popisu a fotiek prišlo, že by to malo zvládnuť aj mladšie dieťa, tak uvidíme ako sa s tým popasuje. Ak nie, tak jej ju odložím na neskôr, nič sa nedej.

Hudobné nástroje

Gitaru dostala do rúk ako jeden a pol ročná, ale videla som, že si na manipuláciu so strunami ešte bude musieť počkať. Keďže gitara patrila neterke, tak som na ňu na nejaký čas zabudla. Pred časom som si však spomenula, že by to mohlo byť pre malú naozaj zaujímavý predmet, pretože si veľa spieva, veľa hrá na xylofóne a bubne, tak by bolo fajn jej to troška obmeniť. A tak dostala nedávno sadu hudobných nástrojov od značky Small Foot v nádherných pastelových farbách. Ok, dizajn bolo to posledné, čo ma pri výbere trápilo, išlo mi prioritne o zvuk a kvalitu prevedenia, no púdrové jemné farby potešili aj moje oko.

Na chvíľu som zvažovala aj detský klavír, ale bála som sa, že je to príliš drahý a hlučný kúsok, tak radšej som sa v myšlienkach vrátila späť ku gitare, ktorá je o čosi viac praktickejšia.

Logické hry

Tie sú moje najobľúbenejšie po tých spoločenských. Teším sa, že sa dajú nájsť nejaké aj pre tak malé deti. Ja som bola veľmi milo prekvapená. Prvou z nich, ktorú sme mali doma bol labyrint od značky Small foot. Priznám sa, že keď sa s ňou hrávame ráno v posteli, tak niekedy mám ja menší problém, ako ho rozlúsknuť a poskladať podľa obrázka. Keď bola Lícnatka menšia, tak ju predovšetkým bavilo ukladať si doštičky do radu za seba, kým som sa ja snažila poskladať farby podľa predlohy. Dnes sa už o správne uloženie snaží aj ona. Podľa mňa je to super hračka aj pre staršie deti, takže ju istotne omrknite.

Ďalšie hry, ktoré podľa mňa parádne precvičujú logické myslenie sú Animocolorix – ide v podstate o učenie farieb, no dôležité je aj priradiť správne žetón k zvieratku, ktoré danú farbu má. Hra obsahuje 1 drevenú dosku, 20 kariet na ktorých sú vyobrazené zvieratka – 5 druhov, každé ma vždy inú z piatich farieb a 5 žetónov. Úlohou detí, je pozrieť si obrázok a vložiť žetón správne do drevenej mriežky. Ak je na danom obrázku červený vtáčik, tak dieťa vloží žetón na miesto, kde sa pretína stĺpec červenej farby s riadkom zvieratka. Keďže je to lepšie vidieť ako si to prečítať, priložím vám nižšie aj IGTV video. Nezabudnite si pozrieť aj Coloformix – tú sa dieťa učí správne priraďovať farby k objektom na obdobnom princípe ako pri predošlej hre. Hry sú pre staršie deti, ale podľa mňa stoja za zmienku. Tá s farbami nám o pár dní príde. Možno v čase keď zverejním článok ju už doma dokonca mať budeme. A aby som neklamala, tak na trhu sú aj Quantitix a Topologix. Obe sme doma mali, nakoniec sme si nechali iba Quantitix a Topologix sme poslali ďalej a urobili radosť inému dieťaťu. Ja ale viem, že sa k nej istotne raz vrátime, keď Lícnatka podrastie.

Dnes mi ešte prišiel tip na ďalšie logicko vzdelávacie hračky – Logico. Ja zatiaľ tento druh hračiek nepoznám, ale už teraz sa mi zdajú nezvyčajne zaujímavé, takže si ich pozriem a istotne aj nejakú kúpim. Celkovo ma zaujal celý eshop, takže sa raz vyberiem priamo do predajne hračky aj obchytkať. A to veru nerobím často, no rada by som sa aj kadečo povypytovala.

Nástroje do kuchynky

V predošlom článku som spomínala detské kuchynky a teraz to doplním o kuchynské spotrebiče. Keď sa dieťa dostane do veku, že si s ním robíte imaginárne posedenie pri káve, alebo vám chystá drevenú paradajku s vajcom a plátkom drevenej slaniny, tak to je tá pravá zábava, ktorú môžete vyšperkovať nejakým kuchynským robotom, kávovarom alebo hriankovačom. Ja som sa prvotne na tento druh hračiek pozerala skrz prsty, veď čo je už len zaujímavé na drevenom hriankovačky s dvoma kúskami toustového chleba? Počas posledných mesiacov som veľa pochopila. Lícnatka je vo fáze, keď ju naozaj baví hrať sa na rôzne povolania. Momentálne je to zamestnanie kuchárky. Len nech jej to vydrží. 🙂 Takže posledné mesiace sa naozaj dosť často hrávame na to, že nám Lícnatka vyvára a vypeká. Do kuchynky som jej dala aj kadejaké náčinie, ktoré v kuchyni už nepotrebujem a reálne uvažujem, že jej zadovážim nejaký ďalší kuchynský spotrebič, ktorý by jej mohol robiť radosť. Zatiaľ doma žiaden nemáme, ale rozkošne vyzerá napríklad Drevený kuchynský robot Home baking set Tender Leaf Toys s váhou, riadom a potravinami, alebo možno by sa vám páčil Drevený hriankovač Kids Concept. Ja tomuto druhu hračiek dám istotne niekedy šancu, pretože vidím, ako malú slečnu baví zvŕtanie sa v kuchyni.

Doktorské kufríky

Ako som spomínala pri kuchynkách, deti vo veku troch rokov sa radi hrajú na rôzne povolania, predstavujú si, že opravujú veci, že varia alebo že sú lekári. Pre nich je preto stvorená doktorská sada. Naozaj nádherných je na trhu niekoľko. My doma nemáme žiadnu, i keď to mám niekde v hlave uložené, že možno raz, pretože Lícnatka sa už uberá aj týmto smerom, keď náhodou nemaká v kuchynke. Tak tip pre vás na detský doktorský kufrík od Kids Concept vyzerá veľmi milo alebo omrknite aj ten doktorský kufrík od Little Dutch, ktorý má toho vo  výbave o čosi viac.

Tu sú hľa aj veterinárske verzie: Pre milovníkov štvornohých kamarátov je tu tento zverolekársky kufrík alebo aj táto o čosi rozšírenejšia verzia veterinárneho kufríka vyzerá celkom fajn.

Odrážadlo

My sme mali pri výbere odrážadlo aj finančný limit, OK – priznávam nebol ktovie ako vysoký, pretože sme si povedali, že kým nevieme, ako veľmi ju to bude baviť, tak do toho nejdeme až tak veľa investovať. A odrážadlo sme sa rozhodli kúpiť dosť impulzívne – v jeden deň sme sa tak jednoducho rozhodli, a tak nebol čas nejak extrémne obzerať ponuku na trhu. Nakoniec sme jej vybrali Runride 520, pretože sme ho mohli rovno kúpiť a nečakali sme na žiadne dodanie.  

Keď sa však Lícnatka narodila a aj som sa opäť vrátila do detského sveta, prvotne ma veľmi zaujali odrážadlá Little Dutch. Asi vás to ani neprekvapí. Pretože vyzerajú ozaj krásne. Nikdy som však žiadne nevidela naživo, takže som sa ho bála iba tak objednať.

Ak ste však veľmi športovo aktívny rodič, ak naozaj chcete vybrať niečo kvalitné, čo predpokladám vydrží niekoľko generácií, skúste si pozrieť Kokua odrážadlá, ktoré sú už aj na slovenskom trhu. Majiteľka Lucka vám istotne rada poradím pri výbere toho najlepšieho pre vaše dieťa.

Magpad

Pri tejto hračke si naozaj nie som istá, či by bavila všetky deti, ale to si vlastne nemôžem byť pri žiadnej, keďže každému sa páči niečo iné. Ja som pred pár mesiacmi kúpila Lícnatke Magpad a istý čas s ním chodila aj spávať 🙂 Celkom nepraktická hračka do postieľky, nebudeme si klamať. Momentálne ju máme na polici, pretože ako už isto viete, tak hračky rotujem. Čiže vždy nejaké odložím a neskôr ich vytiahnem, aby sa s nimi mohla opäť pohrať. Táto magnetická tabuľa pôsobí celkom relaxačne aj na dospelých, tak sa skúste na ňu pozrieť, predovšetkým ak ste fanúšik pukania bublinkovej fólie 🙂

Plastelína a kinetický piesok

Nezabúdajme na takú klasiku, s ktorou sme sa všetci hrávali radi, kým sa nám tam nezamotali vlasy a farby sa nezmiešali tak, že sa už nedali identifikovať. Ja som sa ako dieťa s plastelínou hrávala rada, len tie vlasy v nej ma vždy rozčuľovali. Doteraz mám v nose aj tú vôňu, ktorá bola pre ňu typická. Práve preto som bola prekvapená, keď som Lícnatke kúpila jej prvú vlastnú a voňala naozaj pekne. Faktom je, že na vzduchu nevydržala vôbec tak dlho ako stará klasika, s ktorou som sa zvykla hrávať ja. No a nehovoriac o všetkých tých prístrojoch na vytláčanie, tvarovanie a kadečo ďalšie. Samozrejme s plastelínou sa môžu hrať aj pomerne mladšie deti, ale vtedy je väčšia šanca, že budú mať nutkanie ju aj ochutnať a to vás asi až tak nepoteší. Môžete si ju doma vyrobiť, no samozrejme dosť široký výber je aj v eshopoch.

A doma máme aj kinetický piesok – nepamätám sa už presne odkiaľ. Je z neho neporiadok, fakt dosť na nič sa vysáva z koberca, no je s ním aj veľká zábava. Ktokoľvek bezdetný k nám príde, je fascinovaný, lebo veď za našich čias nič také nebolo. Našla som pre vás aspoň dosť široký výber kinetického piesku na jednej stránke, tak si možno niečo vyberiete.

Kreatívne sady

Už v predošlom článku o hračkách pre dvojročné deti písala o kreatívnych sadách a nevynechám ich ani tu. Ja som totiž ich veľký fanúšik a kúpila som ich už naozaj veľa. Niektoré sa dajú využiť dokonca aj opakovane, čo mňa osobne veľmi teší. Veľa sa dozviete aj v mojom článku o kreatívnych sadách, no odporúčam pozrieť aj kreatívny eshop, kde nájdete v jednom eshope dosť veľa rôznych verzií.

Abeceda

Áno, voľakedy sa hovorilo, že písmenkám by sa malo dieťa začať venovať až v škole, no ja momentálne nepoznám dieťa, ktoré by abeceda nebavila už pomerne skôr. Lícnatka nemala ešte ani tri roky, ale písmenká ju už zaujímali a stále zaujímajú. Momentálne sa tvári že číta, alebo si nahlas opakuje niektoré písmenka, ktoré vidí na veľkých tabuliach, billboardoch. Netajím sa tým, že ona sa s rozprávaním naozaj nejde pretrhnúť, no písmenka ju zaujali. Niektoré jej ešte robia problém, no veľa z nich už pozná. Myslím si, že nám veľmi pomohla aj abeceda o Petit Collage. Mne sa zapáčila predovšetkým tým, že je naozaj kvalitná, vydržala už nemálo búchania – lebo mne stále niečo padá, ale je aj veľmi variabilná. Obsahuje totiž 4 cudzojazyčné verzie abecedy – anglickú, francúzsku, nemeckú a talianskú. Slovenskú som si vyrobila a bola to zábava. Tie zahraničné budeme používať neskôr keď Lícnatka začne s cudzími jazykmi, takže je to ozaj hračka, s ktorou sa bude dieťa hrať roky a pri tej, ktorú máme my, si ešte cvičí aj jemnú motoriku, z čoho mám samozrejme radosť.

Abecedu si cvičí aj vďaka edukačným kartičkám Trocha inak, ktoré majú na jednej strane obrázok a písmeno a na druhej krátku básničku. Našla som aj obdobné edukačné kartičky s abecedou, len s inými obrázkami a dokonca aj s anglickými slovíčkami či s písaným písmom, na ktoré v dnešnej dobe zabúdame asi viacerí.

Počítanie

Ja od istého času už veľmi nesledujem, čo by malo dieťa ovládať v tom či onom veku podľa tabuliek, pretože som prišla na to, že deti sa nevyvíjajú všetky rovnako a predovšetkým ich nebavia rovnaké veci. Práve tie ich formujú tak, že jedno dieťa môže baviť hra s abecedou zatiaľ čo iné dieťa si bude radšej oveľa viac kopať loptu. Alebo jedno dieťa bude baviť čítanie knižiek zatiaľ čo iné dieťa si radšej bude stavať lego. Preto ak vidíte, že vaše dieťa niečo baví podporujte ho a netlačte nasilu do niečoho, čo vidíte u ostatných. Pokojne sa môže stať, že vaše dieťa už bude v troch rokoch vedieť zvládať hru s číslami. Lícnatka vie zatiaľ rozdiel v číslach iba do 5. Neviem, či je malý génius, alebo by už v troch rokoch mala vedieť, koľko je napríklad 7, ale ak uvidím, že ju počítanie baví, tak ako ju bavilo zisťovať aký je rozdiel medzi počtom dva a štyri, tak sa jej pokúsim vybrať také hračky, ktoré jej v tom budú pomáhať. Napríklad ako toto učenie sa počítať a rozpoznávať cifry. Lícnatka sa najlepšie učila rozdiel medzi číslicami s niečím fajným pod zub. Dnes už veľmi dobre vie, že 4 je oveľa viac ako 1 🙂

Pexeso

Na obdobie, keď sa budeme hrávať s pexesom som sa extrémne tešila, pretože mám pocit, že je to síce jednoduchá hračka, ale dá sa s ňou veľmi pekne zabaviť a čo je dôležité, trocha si precvičiť aj pamäť. Prvé, ktoré doma máme je to od Little Dutch, kde je naozaj kopec zvieratiek, neskôr k nám domov pribudlo aj Little Feminist pexeso, kde sú na obrázkoch osoby, z ktorých príbehov by sa mohla nie jedna žena učiť a brať si príklad. A hrávame sa aj s jedným špeciálnym tieňovým pexesom. Popravde, ja som vôbec netušila, že niečo také existuje až kým sme jedno nedostali. Na jednom obrázku je nakreslené zvieratko a na druhom obrázku je nakreslený iba jeho tieň, takže ak máte doma dieťa, ktoré už pexeso ovláda naozaj ľavou zadnou, skúsila by som mu ukázať možno tak verziu. Bolo by to pre neho zase niečo nové a muselo by chvíľku rozmýšľať, či daný tieň naozaj korešponduje s obrázkom.

Ak sa vám tento článok páčil alebo vám pomohol pri výbere, tak mi pokojne napíšte, ja sa veľmi poteším 🙂 ak by ste do článku chceli nejakú hračku doplniť, pretože som isto na niečo veľmi dôležité zabudla, tak mi istotne napíšte tiež, ja bude za každú vašu spätnú väzbu veľmi rada.

Tak šťastnú ruku pri výbere tej najlepšej hračky pre vášho malého trojročného škriatka vám prajem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *