Ako si doma vytvoriť suchý bazén s loptičkami - Pažravo

by Daniela
6 rokov ago
46425 Views

Som sa v tehotenstve dušovala, že nepodľahnem mainstreamu všetkých tých rozkošných vecí pre deti. Mala som pocit, že sa mi to aj celkom dobre darilo, až kým neprišla veľmi akútna potreba mať doma suchý bazén s loptičkami. Ten najväčší, samozrejme 🙂

Keď som si pozerala ich ceny, tak som z nich ostala jemne zmätená. Po otrasení sa zo zistených faktov som sa rozhodla hľadať nejaké DIY návody, ako si doma vytvoriť suchý bazén s loptičkami. Presnorila som celé internety a pinteresty. Nie je problém vyrezať a spojiť kusy molitanu, ale bála som sa zošitia tej látky na povrch. Keďže už nejaký ten mesiac tvoríme s Lícnatkou tím, viem, že veľa vecí dokáže čarokrásne oslintať. A s pribúdajúcimi skúsenosťami, keď konečne pochopí, že jedlo sa môže jesť aj rukami, dostane bazén isto zabrať. A tak najväčšie kritérium bazénika bol poťah, ktorý dokážem oprať. Samozrejme jeho pridanou hodnotou mal byť fakt, že nikto taký mať nebude. A veru nebude! Lebo som taký bazén dokázala vyrobiť sama doma… s pomocou pána J., no…

Priznám sa, že predtým ako som stretla svojho muža., by mi niečo také ani nenapadlo. Vždy som si myslela, že moja sestra Dominika zdedila po tatovi všetok talent na tvorenie. Ale on vo mne objavil šikovný prst. Ruka by už bola asi veľa 🙂 A tak po výrobe vlastnej svadobnej výzdoby, prišiel čas aj na výrobu vlastného suchého bazéna s loptičkami pre Lícnatku.

Ak máte chuť si nejaký podobný vyrobiť, tak budete potrebovať minimálne toto.

 • 2 kusy molitanových dosiek (200×100 cm). My sme si objednali dokonca 3, ale využili sme len dve. Ak si chcete objednať dosky priamo na mieru, tak jedna vám bude stačiť s veľkosťou 100×100 cm. Ak ide o hrúbku molitanov, jeden bol 3 cm a druhý 5 cm.
 • Taviacu pištoľ + veľa náplní
 • Látku – ťažko sa mi píše koľko, keďže to vo veľkej miere záleží od veľkosti bazénika. Odporúčam niečo strečové, napríklad úplet. Prvotne som mala v pláne použiť bavlnu, ale pri prvom strete s molitanom som pochopila, že úplet bude lepšia voľba. Keďže sa na neho pekne „prisal“, ale dal sa natiahnuť. Rátajte však s látkou na spodnú časť (2kruhy) – z oboch strán a tiež s látkou na steny – tiež z oboch strán (dlhý obdĺžnik).
 • Fixu
 • Špagát
 • Čo najdlhšie pravítko, alebo niečo dlhé a rovné
 • Šijací stroj
 • Orezávatko
 • Pevné nervy

Verím, že vám pomôže aj tento postup, i keď opisovať túto aktivitu nie je veľmi jednoduché. Snažila som sa robiť aj nejaké fotky, tak snáď vám pomôžu aj tie. Vopred sa ospravedlňujem za kvalitu.

S pomocou pána J. sme  rozdelili molitan s hrúbkou 3 cm na polovicu, tak aby vznikli 2 štvorce. Jeden z nich budete potrebovať, druhý pokojne odložte – možno ho budete potrebovať, keď pri tom prvom niečo pokazíte J. Prvotne som si myslela, že čo už môže byť ťažké na vyrezaní kruhu? Samozrejme mi nenapadla najjednoduchšia cesta ako nájsť stred toho veľkého štvorca, ale práve pre takéto prípady rada spolupracujem s mojim mužom. Našiel stred veľmi rýchlo pomocou diagonálnych čiar. Tam kde sa pretli, položil jednu časť špagátu, ktorý držal a tým druhým som ja pomocou fixky vyznačila kruh. Následne sme orezali prebytočný molitan a mali radosť z krásneho kruhu s priemerom jeden meter.

Tieto bazény majú výšku zvyčajne 30 – 40 cm. Ten náš ma 45 cm. Lebo veď chcem ten najväčší 😀 Takže z druhej dosky sme si vyrezali dva pruhy v tejto šírke, ktoré sme spojili taviacou pištoľou. Keď všetko zaschlo snažili sme sa ten dlhý molitanový pás priložiť ku krhu, aby sme vedeli, akú dĺžku potrebujeme a zvyšok sme odrezali. Nechajte si pár cm rezervu. Nie nadarmo sa vraví to o dvojitom meraní pred rezaním 🙂 Keby to mne, pani Nedočkavej, niekto bol pripomenul, mohla som si ušetriť následné zrezávanie z kruhu. A opäť zrezávanie, lebo z kruhu bolo zrazu vajce atď. A zrezávanie z pásu je predsa len jednoduchšie ako z kruhu.

Keď sme už mali vymerané, aký dlhý by mal byť bočný pás, položila som si ho na roztiahnutú látku a „obalila“ z oboch strán. Potom som to vystrihla a získala tak neskutočne dlhý látkový obdĺžnik. Prv sa skladal z dvoch kusov látky, a keďže som si vybrala vzorovanú, tak som sa hecla a chcela som, aby sa mi to zhodovalo aj vzorovo. Masaker. Vrátila som sa k práci s molitanom a spojili sme taviacou pištoľou oba konce a bol z toho kruh. Na to treba istotne pomoc nejakého druhého jedinca. Ja som síce hrala zo začiatku na samostatnú, ale i tak som neskôr pochopila, že potrebujem pomoc. A hneď potom nastal čas vyskúšať položiť „bočný“ kruh na „spodný“ kruh. Sedelo to parádne, srdce mi plesalo asi tri dni a celé toto molitanové veľdielo som obchádzala doma minimálne tri dni, kým som sa rozhýbala, že čo s ním ďalej 🙂

Zvažovala som verziu, že tie dva kruhy nespojím a nechám ich oddelene, vytvorím k ním dva poťahy a potom si budem hlavu plieskať o stenu zakaždým, keď to bude vypadávať. Ale potom som sa osmelila. Zvážila som, čo všetko chcem na tom čarovnom bazéne prať a dospela som k rozhodnutiu, že spodnú časť, ktorá je otočená smerom na podlahu prať nemusím. Aspoň nie tak často ako predpokladám, že budem chcieť prať vnútornú časť a boky. A tak som si z látky vystrihla 2 kruhy a k jednému pridala ešte 3 cm po obvode. Následne som ten väčší látkový kus položila na kruh a odstávajúcu látku som prilepila po jeho bokoch taviacou pištoľou. A slávnostne som spojila „bočný“ a „spodný“ kruh taviacou pištoľou. Zatlieskala som si. Už to vyzeralo ako bazén, veľký bazén. Už zavadzal.

Zošiť „zvyšný kruh“ z látky so štvorcovým pásom látky už nebolo nič náročné, iba to dlho trvalo, i keď šijem na šijacom stroji. Každopádne výsledok stojí za to. Si skromne myslím. 🙂 Nezľaknite sa, keď sa vám to bude zle navliekať na ten molitan. Ja si to zakaždým otočím na bok, pomaly navliekam a točím s tým dokola na mieste.

Priznávam, že s tou veľkosťou sme to možno trocha prepískli. Na obrázkoch boli menšie bazény s väčšími deťmi – presný opak tých nafukovacích, kde to vyzerá, že si tam budete plávať dĺžky a nakoniec si tam ledva omočíte nohy. A ja som naozaj chcela niečo, čo bude využívať viac ako do dvoch rokov. Poslala som fotku kamarátke a tá hneď zhodnotila, že ešteže máme dom a nie byt. Objednala som 200 loptičiek. Rozmýšľala som ako to ten kuriér prinesie a či to nebudem musieť odniesť do domu na dvakrát. Veď predsa 200! No a tu je našich 200. Ledva to zakrylo dno bazéna. Veď posúďte vy 🙂

Ak ide o ceny, tak:

 • Molitany som objednávala z  eshopu a tie dva využité kusy stáli dokopy 18 eur.
 • Látky som objednávala z eshopu a v tom čase boli v akcii, dokopy som minula látku asi za 30 eur. Možno aj menej.
 • Taviacu pištoľ, stroj a nite nepočítam. Tie som mala doma už dávno.
 • Guličky sú z eshopu za 30 eur s poštovným. Ale dokúpime asi ďalšie, keď malá vyrastie.

Ak si to zrátate, suma je síce nižšia, ako za tie bazény, ktoré ponúka napríklad eshop trendovepostielky.sk, ale do sumy som nezarátala svoj čas. Ak by som sa mala rozhodnúť, či do toho idem opäť, tak by som neváhala. Iba by som zvolila o čosi menšiu a nižšiu variantu, kde by som spotrebovala menej látky a menej loptičiek 🙂 Ak vás takéto DIY aktivitky nebavia, tak si radšej bazén objednajte. Eshopov, ktoré ich ponúkajú je neúrekom. Ak radi doma majstrujete, tak smelo do toho! Je paráda si spraviť niečo vlastné a s látkou, ktorú si vyberiete vy.

Prečítajte si článok o tom ako som premaľovala našu kuchynskú linku alebo ako sme si lacno prerobili obývačku.

Ja verím, že Lícnatka v ňom nájde rovnaké zaľúbenie pre hru, aké som ja našla pre jeho výrobu 🙂

Čo vravíte, podaril sa? Napíšte mi do komentárov, alebo do správy na Instagrame.

Neváhajte si však prečítať aj ďalšie články z môjho blogu.

27 komentárov

 • Dominika píše:

  Bazén vyzerá parádne! ❤️ Je vidieť, že bol robený s láskou pre Dominiku.

 • Eva píše:

  Paradny! Robis take aj na zakazku? 😉

 • Jiřka píše:

  Je překrásný

  • Daniela píše:

   Ďakujem veľmi pekne, verím, že inšpirujem ľudí k vlastnej výrobe 🙂

   • Vendula píše:

    Dobrý den, Váš bazének je moc krásný. I postup je srozumitelný. Jen jsem nějak nepochopila, jak jste zvládla ušít na ten povlak na ty boční strany a vnitřek tak, aby jste ho mohla sundávat. To jste tam dala nějakou gumu, aby to drželo a vy jste ho mohla bezproblemů sundat??. Doufám, že jste pochopila, co myslím. Moc Vám děkuji za odpověď.

    • Daniela píše:

     Ahoj, och, asi som to tam nenapísala nejak zrozumiteľne, alebo vôbec 😀 Každopádne, spodok bazénu, ktorý je na podlahe je prilepený taviacou pištoľou. Dá sa pomerne ľahko odlepiť a vyprať. I keď priorita bolo, aby sa dala dať dole časť bokov a vnútro bazéna, ktoré sú spojené. Čiže sa to dá dať ľahko dole. Okraj iba zasuniem pod bazén, čiže látka je len začistená na stroji, aby sa nepárala. Tým, že je to natiahnuté tak sa to pod bazénom pekne stiahne a nerobí to hrbole. Ale rozmýšľala som aj nad gumičkou, aby sa to dalo dole lepšie stiahnuť. No nebolo treba. Neviem, či som touto odpoveďou pomohla, ak tak sa pýtajte 🙂 Alebo vám to nakreslím a pripnem to ešte do članku 🙂

     • Vendula píše:

      Moc děkuji za odpověď. Já jsem přemýšlela, že na spodní část použiju nějakou dobře čistící látku, abych nemusela vůbec prát a stačilo jí jen otřít (s výběrem mi pomůže maminka, protože já vůbec šít neumím a v látkách se nevyznám). A ten spodní kruh k bokům přilepím jen ze spodní části, abych tam mohla zastrčit jak potah boků, tak vnitřku a tím pádem bych nemusela nic rozlepovat… Myslíte, že by to tak mohlo jít??

     • Daniela píše:

      Vidíte, to je veľmi dobrý nápad. Budem teraz šiť poťahy na vonkajšie sedenie na terase, tak možno dám na spodnú časť nejakú takú látku, ktorú bude stačiť iba pretrieť. A raz keď budem chcieť prať spodnú časť bazéna, tak tam prilepím tiež tú, ktorú len potom budem pretierať. Ďakujem za nápad 🙂 A ak ide o to zalepenie, tak áno, ja to mam tiež tak, že je to prilepené iba zo spodnej časti trocha a je tam priestor na to, aby som tam tu látku mohla zastrčiť pekne a vyzerá to fajn 🙂

 • Iveta Sedláčková píše:

  Děkuji za super nápad, chtěla bych bazén ušít pro vnoučka. Napadlo mě na spodek nalepit tavnou pistolí kuchyňský omyvatelný ubrus, takový co má ze spodka látku a na vrchní stranu přidělat tunýlek a protáhnout gumu. Chtěla bych se zeptat, jak jste šila z úpletu, máte owerlok? Já ne a tak mám z šití úpletu obavy. Prosím vás, jaký jste použila steh? Děkuji za inspiraci. Vymyšlené to mám pěkně, teď už jenom bazén ušít, ha ha. Směju už se dopředu, to bude legrace. Zákaz vstupu dětem a starším osobám, neboť určitě často uklouzne neslušné slovo. Děkuju vám za odpověď a radu. Iveta.

  • Daniela píše:

   Dobrý deň Ivetka,
   nápad s umývateľným obrusom zo spodnej strany je super. Aspoň to bude stačiť iba pretrieť a nebudete to musieť strhávať a lepiť späť ako ja 🙂 Mám aj overlock, ale šila som to na obyčajnom stroji, keďže to bolo naozaj iba pre moju vlastnú potrebu, teda pre našu dcérku 🙂 a z vonka steh nie je vidieť nikde. Ale teda steh je overlockovy… Nastastie mám takú možnosť na obyčajnom stroji a chcela som to mať naozaj pevné, keďže sa to na tom natiahne. Dúfam, že mi potom pošlete aj výslednú fotku 🙂 Ďakujem Daniela

 • Beata Špulicová píše:

  Dobry den. Ja uz asi 2 mesiace uvazujem ci kupim nekupim,alebo vyrobim. Konecne som nasla navod po slovensky 🙂 len prosim mozete mi vysvetlit ako ste to usili po bokoch? Ja tomu vobec nerozumiem :/ dakujem

  • Daniela píše:

   Dobry den Beatka, po bokoch su to akokeby dva pasy latok, ktore su prisite s tym kruhom latky, ktore je ako dno bazena. No neviem, ci toto je lepsie vysvetlenie 🙂 pokojne mi napiste aj na instagrame, tam odpovedam akosi rychlejsie 🙂

 • Simona Krajčiová píše:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať kde ste kupovali loptičky do bazéna?
  Vopred ďakujem za info

 • Spätné upozornenie: Vitaj 2019 - Pažravo
 • Michaela píše:

  Dobry den mozem sa spytat kde stekupovali uplet na bazenik?dakujem

 • Lucia píše:

  Môžem sa opýtať na množstvo spotrebovanej látky? Koľko mi treba objednať? Ďakujem

 • Katarína píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keďže mate s tým bazénikom skúsenosť, do akeho veku dieťaťa je vhodný? Zvažujem kúpu, ale zvazujem aj ci sa bazén využije a ako dlho.
  Ďakujem

  • Daniela píše:

   Dobrý deň Katka, Lícnatka sa v ňom hráva doteraz 🙂 má 2 a pol roka a možno keby tam mala ešte viac loptičiek ako má, tak by tam bola celý deň 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *