Kto sa hraje, viete čo... - Pažravo

by Daniela
1 rok ago
555 Views

Keď som bola malá, zbierala som plyšové zvieratká. Istotne sa veľa mám chytá za hlavu, pretože sú často označované ako lapače prachu a roztočov. Paradoxne mám alergiu na kadečo iné od peľov až po zvieratá a svokry, ale na roztoče nie. Stále ich mám odložené u mojich rodičov a verím, že si Lícnatka pár kúskov vyberie. Detské hračky sú často tiež veľmi diskutovaná téma, pretože niekto kupuje svojim deťom všetko bez rozmyslu. Niekto zase špekuluje až príliš a inú ako montessori hračku svojmu dieťaťu do rúk nedá. Ja som nikdy nemala nejak špeciálne vyhradený smer, iba som vedela, že by som Lícnatke rada ponúkla hračky, ktoré ju niečo naučia, ale aj tie pri ktorých si sama oddýchne a i keď ju možno v danej chvíli nenaučia nič, ona sa aspoň zabaví.

Svoju prvú hračku od nás dostala až v 4 mesiacoch. Krkavčí rodičia, že? 🙂 Bol to sloník od značky Tikiri a predpokladám, že som asi iba z hŕstky tých, ktorým začal plesnivieť. Netuším ako, pretože je to hračka do vody, ktorá nemá žiadne otvory. Tak sa pleseň začala robiť na vrchu slona. Lícnatku sme kúpali detským mydlom, a slona sme vždy opláchli čistou vodou a nechali usušiť. Nuž ale stalo sa. Verím, že vám sa to nestane, pretože tie zvieratká sú naozaj nádherné.

Všetky detské hrkálky a mojkáčikov, buď zdedila alebo dostala od našich kamarátov alebo rodiny. Keď sme už videli, že sa začína o hračky zaujímať intenzívnejšie, začali sme sa obzerať po ponuke v obchode a keďže Instagram je veľmi mocný nástroj, našla som tam dva obchodíky, z ktorých nakupujem hračky nielen pre Lícnatku, ale aj pre synovca a neter. Okrem toho sa Lícnatka hráva ešte s hračkami, ktoré podedila po pánovi J. a tými, ktoré dostala na svoje sviatky a Vianoce.

 

Po tatovi

Nepamätám si kedy presne, ale pán J. raz domov priniesol drevené kocky, ktoré vážia niekoľko kíl (lebo veď drevo, že?) a upratať ich je umenie. Sú nádherné, krásne funkčné a nepoškodené, no keď sa ich snažím rýchlo upratať, tak dajú zabrať aj mne 🙂 Obal od kociek je ako keby drevený vozík, ktorý sa dá zatvoriť, aby z neho kocky nevypadli. Všetko super, no poukladať ich tam musíte veľmi obozretne, inak sa vám to zatvoriť nepodarí. Lícnatka ich má pod mojim pracovným stolom a hocikedy ju nájdem, ako si skladá z tých drevených valčekov vežu. Dosť často sa ma na ne ľudia pýtajú, keď sa mihnú na mojom Instagrame, takže ak hľadáte „nepomaľované“ drevené kocky, tak našla som pre vás tieto.

Okrem kociek podedila aj autíčka, s ktorými zažívame momentálne veľkú zábavu. Doteraz ju veľmi nebavili, ale za posledný týždeň sa s nimi hrá naozaj veľmi intenzívne. A my s ňou samozrejme.

Ruku hore, kto z vás mal toho psíka, ktorý sa dal rozobrať a znova ponavliekať na tyčku? (lepšie to opísať naozaj neviem, tak mkrnite fotky) Ja som mala šedého a tak, keď som videla, že pán J. má odloženého svojho starého, tešila som sa sama ako dieťa. Posledným kúskom z minulosti pána J. sú drevené kocky s potlačou, z ktorých sa dajú vyskladať rôzne obrázky podľa predlohy, na čo je podľa mňa ešte veľmi skoro. Lícnatku však baví hľadať na nich tváre postavičiek či zvieratiek, alebo ich jednoducho iba ukladať, prekladať, vykladať.

Minilove

Katka z tohto úžasného obchodíku minilove.sk má v ponuke naozaj nádherné hračky nielen od značky Little Dutch. Ja som však z húfu tých, ktorí tejto značke neodolali a keď si pozriete fotky, zistíte prečo. Sú v krásnych jemných pastelových farbách, sú drevené a robia radosť nielen deťom ale aj rodičom. Priznám sa, že ja sama neholdujem všetkým tým pestrofarebným hračkám, ktoré kričia aj v tme 🙂 A i keď som dlho váhala, lebo za všetkým hľadám marketingové ťahy (áno, sama som marketérka :)), nakoniec som sa rozhodla a objednala jej prvé kúsky. Dokonca som u Katky nakúpila niekoľkokrát a nielen pre Lícnatku, ale aj pre deti v rodine. Okrem značky Little Dutch to bola aj sada na ozdobovanie perníkov, či tvorivá sada koláží, matriošky a autičkovú zatĺkačku. Zatĺkačka bola pre môjho synovca a až časom mi došlo, že je na ňu ešte malý, no som presvedčená, že keď dorastie, tak sa pri nej zabaví nielen on. Ostatné hračky boli a sú využívané naplno a ich kúpu neľutujem. Dokonca plánujem Lícnatke medovníkovu sadu kúpiť, pretože sa s ňou hrala, i napriek tomu, že to bol darček pre jej staršiu sesternicu. Samozrejme vzhľadom na malé časti budeme pri hre dávať oveľa väčší pozor ako inokedy.
Okrem toho, že vám od Minilove prídu nádherné hračky, budú aj krásne zabalené. Na tom si Katka dáva tiež veľmi záležať. Využíva krabice, ktoré už boli na niečo použité, no stále sú super na to, aby sa v nich niečo prepravilo. Snaží sa vyvarovať zbytočným plastovým výplniam, no samozrejme má aj nové krásne krabice, ktoré zase recyklujem ja, keď niečo potrebujem poslať. Každý balík je ozdobený nálepkami a už aj rozbaľovanie je zážitok. Minilove obchodíku držím veľmi prsty a určite sa oplatí sledovať ho aj na instagrame.

Detská Hračka

Druhý obchodík, z ktorého som už niekoľkokrát nakúpila je detskahracka.sk

Sabinka, ktorá je jeho dušou vie poradiť pri výbere naozaj dokonale. Sama pracovala ako zdravotníčka, takže sa vie na hračky pozrieť aj z tohto uhla pohľadu. Ja som si u nej pýtala radu už neraz. A zajtra k nej ideme po ďalšiu várku hračiek, pretože som neodolala zľavám. K Lícnatke sa tie hračky dostanú až o nejaký čas, keď sa odložia tie, s ktorými sa hrá momentálne. Z obchodu detskahracka.sk je to box na triedenie obrázkov, ktorý som jej kúpila už pred pár mesiacmi a nečakala som od nej viac ako to, že sa naučí tie malé časti vkladať do otvorov. Dnes už rozoznáva predlohu so zvieratkami a jedlom.

Ďalšou hrou sú pyramídové kocky, pri ktorých sa zabaví hľadaním zvieratiek, vkladaním jednotlivých kociek do seba, ale aj na seba. Vyzerajú tak jemne, ale vydržia naozaj veľa. Lícnatka ich už stihla vyskúšať aj v záťažových testoch.

Jemnú motoriku si naše dievčatko brúsi na drevenom syre, cez ktorý prevlieka myšku na šnúrke. Nebudem vám klamať, je to veľmi upokojujúce aj pre nás dospelých. Už som sa mnohokrát pristihla, že si cez to prevliekam myšku ja, keď sa Lícnatka začala hrať s inou hračkou.

Na Vianoce dostala od mojich rodičov ešte jednu hračku z tohoto milého obchodíku. Je ňou mozaika Farebný svet, pri ktorej na základe ilustrácii vkladá drevené hríby do otvorov. Niekedy, keď si preskúša všetky predlohy, vkladá hríby aj do prázdneho dreveného podstavca. Ak neviete, ktorá hračka bude pre vaše dieťa v danom veku vhodná, Sabinka vám istotne rada poradí nielen v obchode, ale aj na jej instagrame.

A všetko ostatné

Nedá mi nespomenúť asi tú najväčšiu hračku v izbe, a to suchý bazén s loptičkami, v ktorom sa Lícnatka extrémne rada váľa. Ak by som doteraz mala nejaké pochybnosti o tom, či to trápenie s jeho výrobou stálo za to, tak momentálne o tom nemám najmenších pochýb. Ak nie je v bazéne, tak sa  snaží vyškriabať na hojdacieho zajaca, ktorého sme mali vyhliadnutého už naozaj veľmi dlho a stále si myslíme, že je to to najkrajšie hojdacie zviera. Mal niekto z vás hojdacieho kohúta? Ja si ho žiaľ pamätám už iba z fotiek. Z toho istého obchodu dostala od mojich rodičov aj domček, ktorý má niekoľko rôznych zámkov a Lícnatka si vďaka nim môže pokojne precvičovať motoriku aj zlodejské schopnosti. Ak má chuť na vkladanie a vyberanie, tak si vytiahne drevený kamión(neviem ten voz definovať) a vkladá si doň zvieratká, či nastrkáva šesťuholníky na paličky.
Očaril ju aj bubon, ktorý dostala na svoje prvé narodeniny od mojej sestry a rada do neho plieska a predvádza rôzne tance, za ktoré by sa nemusel hanbiť nijaký domorodec. Keď ju prepadnú materinské pudy a odhodí na bok kariéru tanečníčky, tak sa venuje bábike Baby Annabell, ktorú kočíkuje v detskom kočiariku.  Alebo zachraňuje svet a vkladá drevené zvieratka do Noemovej archy. Keď má náladu na ručné práce, tak sa venuje prevliekaniu šnúrok do dierok, ktoré dostala od mojej maminy. Všetko sa vám pokúsim ukázať na fotke, i keď to bolo celé fotené vo veľkej rýchlosti, kým mi to celé neskonfiškovala.

Samotnou kategóriou sú puzzle, ktoré Lícnatka dostala. Obe sady sú so zvieratkami a obe sa jej rovnako páčia. Ja sama neviem vybrať tie lepšie, ale tie od Djeco ako nájdete v slovenských eshopoch skôr ako tú druhú sadu, ktorá sa tvári, že má nemecký pôvod a nie je na krabici nič slovenské. Rada by som vám tu dala nejaké linky, no všetko to boli darčeky a nepríde mi to vhodné hľadať ich. Verím však, že vám pán Google rád pomôže.

Okrem týchto hračiek má Lícnatka samozrejme aj nejaké ďalšie, no pravidelne  ich jej obmieňame. Vždy časť z nich odložíme na miesto, kde ich nemá šancu nájsť a opäť ich vytiahneme až po nejakej dobe. A ako som už spomínala, ani v čase Vianoc či narodenín nedostane všetky hračky naraz. V prípade, že jej naraz kúpim dve a viac hračiek, dám jej možnosť vybrať si jednu z nich a ostatné skryjem niekam, kde čakajú na svoju chvíľku slávy.

Nezabúdajme však na to, aby sme od hračiek nečakali, že nahradia rodičov. Hračky by nemali dieťa zabaviť na čo najdlhšiu dobu, i keď ja sama umývam riad v pokoji, no neočakávam od nich, že vďaka nim budem mať čas pre seba. Možno i preto jej rada kupujem tie, ktoré bavia aj mňa samú… To tiež neviem, či je najchytrejšie riešenie, ale obe sme zatiaľ veľmi spokojné…

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *