Ako si doma vytvoriť lapač snov - Pažravo

by Daniela
5 rokov ago
2730 Views

Tento článok tu mal byť už pred viac ako rokom, keď som Lícnatke začala vyrábať lapač snov. Ja som voľakedy ako dieťa mala jeden tiež a i keď si nepamätám ako som sa k nemu dopracovala, využívala som ho dlho. Doteraz neviem, či vlastne fungoval 🙂 Bol hnedý a pierka na ňom boli uviazané na kožke. Chápem, že vtedy o dizajn veľmi nešlo a ľuďom, ktorý naň veria už asi vôbec nie. Ja som chcela Lícnatke vyrobiť niečo vlastnými rukami, s pozitívnou energiou a ak jej to má chrániť sny, tak o to lepšie.

Na internetoch, instagramoch a pinterestoch môžete nájsť kopec návodov akosi nejaký lapač vytvoriť. Tento nebude asi ničím výnimočný, no možno nakopne niekoho, aby sa do jeho výroby pustil. Ja som sa rozhodovala, či chcem vyrobiť klasický zvislý alebo vodorovný lapač snov. Keďže sa vyjadrujem prudko odborne, radšej vám vopred napíšem, že ja som jej vyrobila vodorovný a keď ho uvidíte, pochopíte, ako som to myslela. Vraj ich v minulosti vyrábali zo šliach zvierat, čomu sa nečudujem, pretože Indiáni, si asi veľmi nenavyberali. Ja som si musela tiež vystačiť iba s nitkami, alebo špagátmi. Niekto na instagrame mi dokonca poradil dať jej do stredu aj kryštálovú korálku, ktorú som najprv hľadala po jarmokoch a vinobraniach, až mi ju nakoniec poslala kamarátka.

Na výrobu lapača snov som nakoniec potrebovala:

  • kĺbko špagátku v béžovej farbe (nemusí byť)
  • 2 rôzne farby nitiek na vyšívanie (perlovky) – galanteriaribbon.sk
  • kovový kruh – mojareproma.sk
  • pierka – tu nájdete napríklad krajšie ako mám ja – crafty.sk
  • korálky, rôzne cingrlátka, písmenká nakúpene v Tedym
  • kryštálovú korálku od kamarátky
  • sprej zlatej farby – ak chcete mať kruh zlatej farby
Lapač snov

Lapač snov

Najprv som si nastriekala kruh sprejom, keďže plán bol urobiť lapač v zlato ružovej farbe. Dnes keď som ho mala opäť v ruke, zhodnotila som, že by sa mu hodil ešte jeden nástrek, ale keďže pavučina už bola spravená, uspokojila som sa so stavom v akom bol. Rozoberať sa mi ho vážne nechcelo, a to aj napriek tomu, že som nad tým uvažovala, pretože dnes by som pavučinu robila skôr nitkou na vyšívanie ako béžovým špagátom. Vtedy mi to však nenapadlo. Videla som, že niekto, kto je zručný v háčkovaní si môže pavučinu krásne uháčkovať, niekto menej šikovný vie pavučinu vyrobiť z už uháčkovanej dečky. Neviem, či niečo také je možné dostať v second hande, ale moje prvé kroky by smerovali práve tam, ak by som sa uberala touto cestou. Stále je to lepšia voľba, ako rozstrihať dečku uháčkovanú od vašej tety, ktorú ste dostali vo výbave. Ja som tú svoju rozstrihať nechcela 🙂

Využila som preto špagát, ktorý som uviazala najprv po obvode kruhu a nezabudla som na uzlíky, aby to ako tak držalo napnuté a nezačalo to ovísať. To bol zo začiatku celkom problém a chvíľami som si už dávala nahrievať tavnú pištoľ. Ak nemáte nervy na niekoľkonásobné skúšanie, dajte si ju rovno do zástrčky. Niekto sa s tým už vôbec nekašle a uľahčí si celú pavučinu papierom, na ktorom je vytlačené napríklad meno. Ja som tam ale chcela korálky, tak som musela vyrábať pavučinu. A viem, že pavučina býva rovnomerná, no nervy som si zničila už pri prvých uzlíkoch, takže na pokusy o pravidelnosť už nebol priestor. I keď by to vyzeralo asi neporovnateľne krajšie. Nitky v strede kruhu som ťahala ako prišlo, ale vždy tak, aby boli čo naj napnutejšie. Na niektoré som pridala aj už spomínané drevené korálky a na jednu nitku som navliekla kryštálovú.

Potom sa pustila do výroby častí, ktoré visia. Nastrihala som si rôzne dĺžky nitiek. Vybrala som si pár pierok, ktoré som odstrihla na polovicu a z jedného konca obtrhala perie, aby som okolo tejto časti mohla obmotať nitku a zafixovať to korálkou. Keďže je lepšie raz vidieť, ako si tieto riadky čítať dokola, pozrite si fotky a pochopíte, o čom práve píšem. Na niektoré nitky som si zavesila dve pierka, alebo navliekla iné korálky, aj tie písmenkové a aj roľničky, ktoré pekne cvendžia. Milujem slovo cvendžať. Potom stačilo už iba pripevniť pripravené nitky s pierkami na pavučinu uzlíkmi a odstrihnúť zvyšky. Z druhej strany som si na štyroch stranách naťahala ďalšie nitky, ktoré som si chytila do jednej ruky a snažila sa lapač vyvážiť tak, aby mi ho neťahalo do jednej strany. Spravila som uzlík a zaistila to korálkou. Ak niečomu nerozumiete, tak verím, že vám fotky pomôžu, aby vám to bolo jasnejšie.

Lapač snov visí Lícnatke v izbe a ja si vždy spomeniem, ako dlho som ho vyrábala, a pritom je to také jednoduché. Pár kruhov mi ešte ostalo, tak je možné, že časom vyrobím ďalšie. Snáď ma s nimi kamarátky nepošlú niekam, veď ich budem robiť s láskou 🙂
Tak ako, idete na to?

 

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *