Od menštruačného pohárika k menštruačným nohavičkám - Pažravo

by Daniela
4 roky ago
1366 Views

Pred niekoľkými mesiacmi som v jednom zo svojich podcastov povedala, že si neviem predstaviť mať spoluprácu s nejakou značkou, ktorá vyrába dámske hygienické potreby ako vložky a tampóny, pretože táto téma je pre mňa veľmi intímna a v neposlednom rade tie produkty ani nepoužívam. A práve ten druhý dôvod spustil vlnu zvedavých otázok.

Prv ako začnem, vás chcem upozorniť, že aj keď táto téma úplne prirodzená, nevyrastala som v dobe, kedy sa o nej hovorilo verejne. A ani dnes to nie je téma, pri ktorej by sa všetci cítili komfortne. Kto môže, ten sa jej rád vyhne, rovnako ako môj profesor biológie, ktorý radšej na hodinu o ženskom cykle zavolal svoju kolegyňu, aby ho zastúpila, lebo veď…

Žiaľ, menštruáciu som nielen vďaka tomu vnímala ako niečo, o čom sa nahlas nehovorí. Bolo aj obdobie, kedy mi mama môjho frajera vždy prichystala noviny, keď som náhodou bola počas svojich dní u nich. Ležali tam na záchode, hneď pri mise a čakali, kedy ich použijem. Och, len či som sa ja vtedy hanbila a radšej sa vyhýbala návštevám, keď som to mala dostať. Všetko sa zmenilo až tehotenstvom, veľa vecí som sa vtedy naučila brať akosi prirodzene.

Veľa rokov som počas menštruácie používala výhradne tampóny, pretože ak ide o hygienické vložky, mala som stále pocit nejakého nepohodlia a vadilo mi aj to šušťanie, či dokonca to také zmrvenie sa vložky pri zadku (nie, neviem to inak opísať). Neraz sa stalo aj to, že som zrazu nemala žiadnu ďalšiu po ruke a bolo ju treba. Neskôr som sa dozvedela veci o ich výrobe, dopade na životné prostredie a aj to bol pre ne dosť veľký mínusový bod. Ten sa však pripísal aj tampónom, takže som začala hľadať iné alternatívy ako tie, ktoré výrazne prispievajú k znečisťovaniu planéty. Avšak priznám sa rovno, že najväčším dôvodom bolo to, že používanie tampónov bolo pre mňa stále menej a menej komfortné. Neviem to vysvetliť, proste som zrazu mala stále väčší a väčší pocit, že to nie je ono. Že ak si ho náhodou zle zavediem – áno aj po rokoch používania, tak cítim nepohodu a tlak. Vždy som sa obávala aj syndrómu toxického šoku a neraz som sa zamýšľala nad tým, že asi nie je tak úplne v pohode pchať si do seba „vatu“, ktorá sa bude plná mojej krvi. K iným alternatívam ma priviedli dve české blogerky, ktorých videá sa vám pokúsim pripojiť pod tento článok. Sú to práve tie videá, ktoré ma nakopli k tomu, že som začala rozmýšľať aj nad inými alternatívami a odporúčam vám ich pozrieť tiež. Nie sú to videá, ktoré by si z pohárika robili srandu, práve naopak…

Od vložiek a tampónov k menštruačnému poháriku

Tie videá mi dlho vŕtali v hlave, obzerala som si menštruačné poháriky na internete, ale stále som si nebola stopercentne istá, že je to niečo, do čoho chcem naozaj ísť. Najviac som sa bála toho zavádzania a vyberania. Až som raz v Dmke videla v regáli vyložené dva poháriky a rozhodla som sa, že už asi prišiel čas. Pamätám si výraz pána J., keď ten skvost zbadal. Teda iba krabičku a zdesene sa na mňa pozrel, že čo to vlastne je. Všetky tie klasiky, že veľkosť pohárika si vyberáte podľa sily vašej menštruácie už pravdepodobne viete, aj to že ho treba pravidelne vyvárať, zalievať vriacou vodou atď. Pri výbere je vraj dôležité aj to, či máte vyššie alebo nižšie posadený kŕčok maternice. Ruku hore nech zdvihne tá, ktorá takú informáciu o sebe má. Ja to istotne nie som, takže som si ho vyberala na základe intenzity a intuície. Viem, že predstava zavedenia do tela môže vo vašich hlavách vyzerať ako jatky, veď aj preto som sa toho tak bála, no o to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som s tým nemala najmenší problém. Samú ma to tak prekvapilo, že som dostala nutkanie si ho „napraviť“, pretože isto je niečo zlé, keď sa cítim fajn a skoro každý to opisoval ako bojové pole plné krvi. Rovnako nebol problém ani s výberom, vyliatím obsahu, opláchnutím atď. Najviac otázok je vždy hlavne ak ide o oplachovanie a opätovné zavedenie mimo domu, čo je celkom logické. Nie v každej práci máte možnosť zavrieť sa na toalete tak, že máte k dispozícii aj umývadlo. Ja som však vždy mala šťastie na pracovné prostredie, kde to tak bolo, takže som pohárik mohla začať používať už oveľa skôr. Neviem si totiž predstaviť nosiť si cez celý office na záchod aj fľašu s vodou, rovnako ako tam chodiť s kabelkou, aby som bola nenápadnejšia. Ak by tam tá možnosť nebola, tak by som využívanie pohárika veľmi zvažovala, pretože až taký otvorený vzťah s kolegyňami som nikdy nemala, aby som si ho umývala zatiaľ, čo by si niektorá iná kolegyňa kreslila na oči linky. Nikdy som sa však pri poháriku nestretla s problémom pretečenia, ani ničoho podobného a povedzme si úprimne to je jeden z najväčších strašiakov nás žien počas našich dní.

Na instagrame som vám dala možnosť pýtať sa akékoľvek otázky, na ktoré zhrniem odpovede v tomto článku. Jedna z nich bola, či som používanie pohárika niekedy konzultovala so svojou lekárkou. Odpoveď je nie, pretože som mala vždy pocit, že je to stále oveľa viac prirodzenejší materiál ako napríklad chemicky bielené tampóny, ktoré zachytávajú krv a množí sa v nich kadečo niekoľko hodín, kým ich má žena zavedené v tele. Pri najbližšej pravidelnej kontrole sa však lekárky istotne opýtam aj na jej názor, i keď mám pocit, že ako pri všetkom sa názory lekárov často rôznia. Mne však príde lekársky silikón ako oveľa lepšia možnosť, než mať v sebe niekoľko hodín celulózu, polyester, polypropylén a bavlnu. Inak je život s pohárikom veľmi nenáročný a priateľský.

Ďalšou otázkou bolo napríklad to, či som sa pre pohárik rozhodla z ekologických dôvodov. Odpoveď je u mňa jednoznačná – áno, aj. Keď som si v hlave prerátala, koľko tampónov miniem za rok, koľko vložiek som minula v minulosti od cca mojich 13tich, tak je to neskutočné množstvo. Predpokladám, že ešte pár rokov sa ma táto ženská záležitosť bude týkať, a tak sa snažím urobiť aspoň teraz niečo preto, aby som ušetrila aspoň trocha naše prostredie.

Padla aj otázka, či je použitie pohárika bezpečné napríklad pri cvičení. Priznám sa, že prvé cvičby boli kadejaké – ale to skrz toho, aké obavy som mala ja vo svojej hlave, nie z nejakej reálnej zlej skúsenosti. Ok, nevyzerám ako fitnesska, ale myslím si, že som ho vďaka behu, skákaniu „jumping jackes“ a iných skackavých aktivít podrobila náročnému testu, ktorým pohárik v pohode prešiel bez menšieho zaváhania. Plávať som v ňom neskúšala, ale teda ja nie som osoba, ktorá keď má menštruáciu, tak lezie do bazéna či vírivky. Internety však uvádzajú, že by aj vo vode mala byť ochrana 100%.

Veľa z vás sa bojí vyberania, už iba tá predstava je podľa vás nechutná. Nuž, ako by som to napísala… Sama som na seba veľmi citlivá. Vidím na svojom tele ranu po výbere znamienka, ktorú si musím prelepiť, odpadnem. Porežem sa na prste, odpadnem… Ak ide o menštruáciu, tak s ňou fungujem už 20 rokov (je to veľmi veľa, teraz som si to uvedomila), takže bolo dosť času si zvyknúť. Nepredstavujte si, že zo seba budete vyberať krvavý pohárik a celé to bude ako z hororového filmu. Ak dodržíte zásady gravitácie, tak bude všetko v najlepšom poriadku a vy jeho obsah vylejete do záchoda akoby nič.

Či používať pohárik aj v noci je úplne individuálne. Pravda je, že práve cez noc som začala používať menštruačné nohavičky, ktoré sú podľa mňa dokonca lepšie ako pohárik. A teraz prrrr, zastavte všetky negatívne a pohoršujúce myšlienky, ktoré vám možno prišli práve teraz na um. Sama som bola v rozpakoch, keď som sa v jednej skupine na fcb dozvedela o látkových vložkách. Priznávam, že voči tým ušitým doma na kolene mám stále nejaké predsudky – ale možno len preto, že som žiadne nikdy nevyskúšala. No ak ide o menštruačné nohavičky, tak na tie nedám dopustiť. Ufff, a je to vonku…

Od menštruačného pohárika k menštruačným nohavičkám

Keď som ich vyskúšala používať cez noc, skúsila som či to s nimi zvládnem aj cez deň. A funguje to.
Objednávala som si ich zo stránky snuggs.sk a vďaka kódu, ktorý som zachytila u tých blogeriek, ktoré ma influencli na pohárik, som ušetrila 20%. Nie je to mala investícia, jedny nohavičky stoja v plnej sume od 30 eur, ale ak sa ich rozhodnete kúpiť naraz viac, tak máte ďalšiu zľavu. Zázračný kód stále platí a je LASKAVOST… Vybrať si môžete z dvoch strihov a aj podľa sily vašej menštruácie. Ak LASKAVOST nezafunguje, tak k objednávke mi strčili kartičku s kódom POHODLI, ktorý vám ušetrí 11% zo sumy.

Najväčšie obavy pri nohavičkách sú všetkým úplne jasné…

Nepretečú?

Mne sa to zatiaľ nestalo ani raz. Ako som už spomínala, nemám nejak extra silnú menštruáciu, takže v pohode používam tie na slabú. Veľkosť som si vyberala podľa ich tabuľky, a perfekte sadli. Takže nikde nie je priestor, aby niečo ubehlo tam kam nemá, no na druhej strane sú veľmi pohodlné a nikde netlačia. A hlavne tie nohavičky nie sú iba tak obyčajné nohavičky. Obsahujú nepriepustnú, ale za to priedušnú vrstvu z materiálov, ktoré zaručujú zdravotnú nezávadnosť. Tú vrstvu si vôbec nemusíte predstavovať ako niečo hrubé. Sama som bola prekvapená, aká tenká je, keď mi prišli domov. A aj napriek tomu dokážu ženám priniesť komfort, ktorý je práve v tom čase ženského cyklu najviac vítaný. Zaručiť však nepretečenie, a to že sa v noci počas spánku nebudete hýbať ako na diskotéke, vám však asi nikto nemôže, ale tam by bol risk aj v prípade, ak by ste mali vložku či tampón.

Nesmrdia?

Nie:)  Ja neviem akým zázrakom to je, akou technológio výroby, ale nemusíte sa vôbec báť nepríjemného zápachu.

Nie sú mokré?

Často som sa stretávala s názorom, že sa ženy boja mať na sebe niečo nasiaknuté krvou a boja sa pocitu mokra. Nuž, to hovoria ženy, ktoré ich nikdy neskúsili a majú prvotné obavy, presne tie, ktoré som mala voľakedy aj ja. Absorbčná vrstva je tam na to, aby absorbovala tekutinu… to znamená, že pocit mokra je minimalizovaný – ak má niekto silnú menštruáciu, tak nohavičky sa odporúčajú ako doplnok k poháriku alebo tampónom. Pri slabej menštruácii plnia funkciu naplno a oveľa lepšie ako vložka, pri ktorej ten pocit mokra a chladu je, rovnako je tam aj zápach a to nehovorím o mnou nenávidenom šušťaní. A ak by aj napriek tomu mal niekto obavy, tak ich stačí vymeniť za čisté.

Ako ich prať? Starostlivosť o ne je naozaj jednoduchá a nemusíte sa jej báť. Stačí ich po použití preprať v studenej vode, a potom v práčke v tekutom prášku bez aviváže. Najlepšie je mať niekoľko kusov, ktoré vám vydržia aj dva roky – podľa toho, ako často ich budete používať – logicky. Ja som si preto dokúpila viac kusov.

Jediné negatívum, ktoré zatiaľ vidím je to, že nohavičky tejto značky sú iba v čiernej farbe a ja by som ich rada nosila aj k bielym šatám ako všetky tie slečny z reklám na vložky a tampóny. A tak tajne dúfam, že raz rozšíria svoju ponuku aj o nohavičky v telovej farbe.
Zachytila som aj nohavičky inej značky, tie majú dokonca aj farebné verzie, tak skúste googliť. Osobne ich vyskúšané nemám, takže ich nemôžem ani odporučiť. Na instagrame značky snuggs som sa dozvedela, že plánujú aj nohavičky, ktoré tú absorpčnú vrstvu budú mať dlhšie a teda budú ešte lepšie na nočné používanie. Okrem toho si v diskusiách pod príspevkami môžete prečítať názory a skúseností iných žien. Áno, objavia sa tam aj tie negatívne, kde ženy majú pocit, že nohavičky na nič, no pri každej máte odpoveď od samotnej značky s chuťou túto situáciu vyriešiť k spokojnosti zákazničiek. Za mňa majú už aj za to palec hore.

Aj ja sama som si čítala komentáre žien v diskusiách, predtým, ako som si objednala svoje prvé. Jedna pani tam napísala, že vďaka nohavičkám sa teší na svoju vlastnú menštruáciu. Ťukala som si na čelo, keď som to čítala. Nuž a už som v klube tej pani J po prvých skúsenostiach som sa reálne tešila na to, ako ich o mesiac skúsim opäť a čakala som, či z nich budem zase paf. A som z nich paf aj po dlhých mesiacoch a dokonca aj po návšteve nemocnice, kde mi robili tiež spoločnosť spolu s pohárikom. A tak som vyšla zo svojej komfortnej zóny, aby som vám napísala, že ak ste sa nad nimi zamysleli aspoň na sekundu, tak zvážte, či ich naozaj neskúsite. Tento článok nie je súčasťou žiadnej spolupráce, je to len moja potreba dostať ich do povedomia žien, pretože stoja za to.

O menštruačnom poháriku:

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Kateřina Saint Germain (@mycookingdiary.cz),

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *