Tipy na kooperatívne detské spoločenské hry - Pažravo

by Daniela
2 roky ago
434 Views

Spoločenské hry majú u nás doma svoje miesto už veľmi dlho. Už pred príchodom Lícnatky sme ich radi hrávali po večeroch s kamarátmi. Mňa osobne najviac bavili kooperatívne hry, pretože pán J. podľa mňa nevie prehrávať a nerobilo to v našom vzťahu dobrú krv 🙂 Preto som vždy preferovala tie, pri ktorých sme museli spolupracovať a hľadať riešenia a cesty, ako vyhrať spoločne.
Veľmi som sa potešila, keď som objavila kooperatívne hry pre deti. Tento človek vznikol preto, lebo na instagrame sa často stretávam s otázkou, či by som ľuďom vedela odporučiť nejaké super hry pre ich deti, pri ktorých nemusia byť smutné, že jedno vyhralo a druhé prehralo. Verím, že sa vám bude páčiť!

Čo robiť, keď sa vaše dieťa pri prehre hnevá? Kooperatívne hry môžu pomôcť…

Na začiatok upozorním, že aj hry, pri ktorých deti hrajú proti sebe, sú dôležité. Áno, učia deti prehrávať a čo viac, učia ich aj vyhrávať a byť pri výhre empatický k tým ktorí prehrali. Nedávno sa ma niekto spýtal či nie je Lícnatka nahnevaná, keď v nejakej detskej spoločenskej hre prehrá. Samozrejme, ako každé dieťa, aj ona by chcela byť prvá, vyhrávať – predovšetkým odkedy chodí do škôlky a do kolektívu, v ktorom neraz počuje od učiteliek – Kto prvý zje obed? Kto sa prvý oblečie? Kto donesie najkrajšie jabĺčko?
Čo jej však pri hre, kde proti sebe súperíme, opakujem, je to fakt, že sme spolu strávili super čas, počas ktorého nám bolo fajn. Niekedy to zaberie viac, inokedy menej. Nikdy sa nejak extrémne neteším, ak vyhrám. Naopak, nefňukám, ak prehrám. Vždy, keď vyhrá ona, tak jej zablahoželám, poviem jej, že to bola super hra, že jej ďakujem za to, že sme sa pekne zahrali a zabavili. Vždy, keď prehrá, tak jej rovnako poďakujem za hru a pripomeniem, že nabudúce možno vyhrá ona a že chápem, že je smutná.

Prečo sú kooperatívne hry pre deti dôležité?

Ako som už spomínala v úvode, mám z nich radosť, pretože v rodine máme silné gény, ktoré prehru nezvládajú 🙂 Preto som rada za možnosť zahrať si kooperatívne hry, pri ktorých je šanca na výhru vyššia, pretože hráme spoločne. Okrem iného považujem za veľmi dôležité aj to, že pri kooperatívnych hrách sa deti učia spolupracovať. Minule som pánovi J. hovorila, že „za našich čias“ a pravdepodobne aj teraz, sa deti v školách neučia pracovať v tímoch. Písomky píšu individuálne, aby sa náhodou niekto nezviezol. Spoločné projekty sú skôr výnimkou ako pravidlom. Pri kooperatívnych hrách sa deti učia rozmýšľať strategicky s ohľadom na názor spoluhráča. Učia sa komunikovať, diskutovať, argumentovať a v neposlednom rade aj akceptovať názor iných. A povedzme si úprimne, nie vždy je to úplne jednoduché.

Hra Pomáhamé zvieratkám Djeco

Ak si správne spomínam, tak tou prvou u nás doma bola hra Pomáhame zvieratkám. Jej súčasťou sú 4 figúrky zvieratiek, 6 pilierov, jeden most, kocka a dve „ľadové plošiny“. Princíp hry je jednoduchý, treba hodiť kockou a snažiť sa preniesť zvieratká z bodu jednej ľadovej kryhy na druhú ľadovú kryhu. Na nej sa nachádza aj iglu. Je to však potrebné urobiť skôr ako odoberieme ľadové piliere mosta.
Pri tejto hre sa deti môžu naozaj stretnúť s pocitom prehry, pretože sa to nie vždy podarí. Lícnatka to prežívala vždy veľmi intenzívne, ale o to viac sa tešila, keď sa to podarilo. Priznávam, niekedy hádzala kockou opakovane, ak jej na nej padol symbol odobratia ďalšieho piliera z mosta.
Hra je vhodná pre deti vo veku 2 a pol roka. Lícnatka bude mať v auguste 5, takže pre ňu je už naozaj veľmi jednoduchá. Neznamená to však, že si niekedy nestrihneme rýchlu partičku. Keď ju u nás objavil 2 ročný synovec, tak sa na ňu veľmi rýchlo namotal. Mne osobne sa hra veľmi páči a s pokojným svedomím vám ju odporučím aj pre vaše deti ako jednu z prvých.

Hra Ovocný sad Haba

Táto hra, teda všetky jej verzie, je moja topka a nehovorím to kvôli tomu, že je od nemeckej značky HABA, pre ktorú tvorím obsah a spravujem sociálne siete 🙂 Mala som ju oveľa skôr, ako som pre ňu začala pracovať a už vtedy sa mi páčila. Nájdete ju vo verzii Ovocný sad Haba pre 2 ročné deti (dokonca dnes už aj vo verzii so slovenským názvom) a aj pre 3 ročné deti. Na cesty im môžete zbaliť cestovnú verziu Ovocného sadu v kovovej krabičke. Rozdiel medzi nimi je v prevedení, princíp je však rovnaký. Ovocie treba obrať z ovocného sadu skôr, ako si na ňom pochutná hladný havran Theo. Je to teda hra všetkých hráčov proti čiernemu pažravcovi. Kovová verzia je spratnejšia a ovocie je zobrazené kartónovými žetónmi. Verzia pre deti od 2 rokov má menej ovocia, ale je podstatne väčšie. Pri verzii pre staršie deti je ovocie síce menšie, ale pozbierať ho hráči musia oveľa viac. Vo všetkých verziách je súčasťou aj kocka, ktorá určí aké ovocie môžete obrať, alebo či sa hladný havran priblíži k sadu.

Cez rieku Potomac Djeco

Hra Cez rieku Potomac, ktorá je oficiálne pre deti od 5 rokov, no my ju máme doma už odkedy mala Lícnatka 3 a veselo si ju hráme. Princíp je jednoduchý – hráči musia zachrániť a prepraviť zvieratka z jednej strany rieky na druhú a ukryť ich v lese. Zvieratká to musia zvládnuť skôr, ako im z dosahu zmiznú dve plťky. Pozor si musia dávať na vlka, ktorý sa prechádza zo strany na stranu. Pri tejto hre sa Lícnatka dokonca snaží obchádzať pravidlá, pretože nechce, aby vlk zvieratká zjedol. A zase inokedy si na nich rád zgustne. Netuším podľa čoho sa slečna rozhoduje, ale už tradične – hra u nás doma patrí medzi obľúbené. Ak vám nevadí myšlienka, že je tam vlk, ktorý chce zjesť zvieratká a zobrazuje niečo zlé, tak si ju určite pozrite bližšie.

Jednorožec: Party pre Rosalie

Roztomilá ružová hra nielen pre princezné, presne taká je hra Jednorožec: Party pre Rosalie 🙂 Táto spoločenská hra je vhodná pre deti od 4 rokov a jej myšlienka je veľmi pekná. Nikto sa nikam nestráca, nepojedá, nikto nikomu neubližuje. Cieľom hry je prichystať ružovú párty pre najmenšieho jednorožca Rosalie. Pozor však! Táto párty má byť pre Rosalie prekvapenie, takže na ňu všetci priatelia musia prísť skôr ako ona sama. Hráči prehrávajú, ak sa Rosalie na party ukáže skôr ako ostatní kamaráti. Súčasťou je kocka, diamanty a drevené figúrky.

Hop! Hop! Hop! Djeco

Krásne spracovaná hra Hop! Hop! Hop!, v ktorej sa hráči snažia dostať ovečky, pastiera a jeho psa do bezpečia skôr, ako búrka zničí všetky piliere na moste. Je vhodná pre deti od 4 rokov a podľa mňa jedna hra trvá najdlhšie zo všetkých, pretože ovečiek je v nej pomerne veľa  Najlepším prvkom, ktorý sa Lícnatke najviac páči, je práve tá palička, s ktorou sa pomaly posúvajú piliere mosta. Dokonca ja mám na túto hru aj milú spomienku na to, že Lícnatka pri nej začala vyslovovať slovo “búrka“ (s Lícnatkou navštevujeme logopédiu, pretože rozrozprávať sa jej chvíľu trvalo. Preto tá radosť hoc aj z jedného slova v tom čase :)) Táto hra naozaj stojí za to, aby ste jej venovali pozornosť, pretože v sebe nesie milú myšlienku, je kooperatívna a nikto tak nikoho nepožiera. Samozrejme, aj v nej sa dá prehrať.

Karuba Junior

Ak máte doma milovníkov pirátov, tak by sa im mohla páčiť hra Karuba Junior (vy dospelí pokojne siahnite po verzii Karuby pre staršie deti). Na ostrove sa ocitnú traja dobrodruhovia, ktorí chcú objaviť tri poklady skôr, ako sa na ostrov dostanú piráti. Tí sa k ostrovu približujú podľa toho, akú kartičku si hráči potiahnu. Buď tú s loďkou, ktorá označuje pirátov, s cestou v džungli, pokladom alebo s tigrom. Ten dobrodruhom neublíži, iba uzatvorí cestu, z ktorej sa automaticky stáva slepá.
Hra sa končí výhrou a nájdením troch pokladov, prehrou, keď sa na ostrov dostanú piráti skôr, ako hráči nájdu poklady alebo v prípade, že všetky cesty uzatvoria tigre. My sme ju skúšali hrať aj inak – každý mal svoju figúrku, svojho dobrodruha a kto našiel poklad prvý, ten vyhral. Figúrky sú krásne a kvalitne spracované, no sú tam iba ako milá ozdoba hry. Neplnia žiadnu reálnu funkciu, avšak potešia 🙂 Hra je vhodná pre deti od 4 rokov.

Klan škrečkov

Na Klan škrečkov som čítala pekné recenzie, ale vo svojej podstate to nie je klasická kooperatívna hra. Každý jeden hráč ma za úlohu splniť niektoré úlohy a až keď sa to podarí všetkým trom, prv ako opadne všetko lístie zo stromu, vyhrávajú. Podľa pravidiel si však nemôžu pomáhať. Neznamená to však, že si pravidlá nemôžete ľubovoľne ohnúť podľa vlastných potrieb a začať zberať zásoby pre škrečkov spoločne. V tejto hre sú však zaujímavé herné prvky. Deťom sa dozaista bude páčiť výťah, koliesko či nejaká kladka na prepravu škrečkov. Pre mňa táto hra nebola až tak zaujímavá – chýbala mi ozajstná spolupráca, no Lícnatka si ju zahrala rada, a to bolo v tej chvíli dôležité. Vhodná je pre deti od 4 rokov.

Kulišak

Toto je hra! Och Kulišák! My ju máme v poľskej verzii, pretože bola lacnejšia a jediný text, ktorý sa v hre nachádza okrem pravidiel, sú mená podozrivých líšok. Nuž a keďže poľština je super jazyk, tak som neváhala a ušetrila pár eur.
Princíp hry je hľadať indície a na základe nich zistiť, kto ukradol koláč slečne Dobromile. Súčasťou hry je aj taký plastový systém, kam vložíte kartičku lišiaka zlodeja, neskôr v priebehu hry do neho vkladáte aj indície a ak sa tam objavia zelené bodky, tak lišiak, ktorý koláč ukradol má danú indíciu na sebe. Lišiakov je tam veľké množstvo, takže hra zlodej môže byť vždy niekto iný. Hru odporúčam na každom kroku, takže som ju v tomto článku dozaista nemohla vynechať. Isto si ju pozrite. Je vhodná pre deti od 5 rokov, ale samozrejme zvládnu ju aj menšie deti. Táto hra patrí určite medzi naše obľúbené kooperatívne hry pre deti!

Pozor na vlka

Kartové hry nie sú práve to, čo veľmi vyhľadávam, pretože mám rada hry, kde sú figúrky, rôzne veci, ktoré treba zbierať, pekné figúrky a kadejaké herné prvky, ktoré hru robia vždy zaujímavejšou. Kartovej hre Pozor na vlka som však dala šancu a bol to dobrý ťah. Vhodná je pre deti od 5 rokov. Presvedčili ma hlavne ilustrácie rozkošných zvieracích rodín. Spoločnými silami majú hráči dať dokopy jednotlivé rodinky. Pri tejto hre by sa nemalo prezrádzať, aké karty majú jednotliví hráči v rukách, aby to bolo o čosi komplikovanejšie. No ak sa nemýlim, je možné sa pýtať rôzne otázky, ktoré vás navedú na to, kto ma koho v rukách. Vždy, keď hráč nemá akého člena rodiny priložiť, musí otočiť kartičku, z ktorej sa postupne vykľuje vlk.
Hru brávame predovšetkým na výlety a Lícnatke sa veľmi páči. Nám tiež, takže pri tejto hre za pár eur budete mať tiež o zábavu postarané.

Zábava na farme

Hru Zábava na farme sme mali doma, ale bolo to v čase, keď som k nej ani za nič nevedela nájsť pravidlá, takže sme si vytvorili vlastné. Mne sa páčili herné prvky – drevené zvieratká a domček, z ktorého ich Lícnatka dookola vyberala. Skúste si ju pozrieť, možno sa vám bude zdať zaujímavá a dáte jej šancu. Je vhodná pre deti od 2 rokov, takže vopred upozorňujem, že od nej nemôžete očakávať zložité princípy, herné stratégie či plány.

Ktoré kooperatívne hry som ešte nevyskúšala

Dávam vám sem linky na kooperatívne hry, ktoré som ešte nevyskúšala. Skúste si ich pozrieť, možno sa vám budú páčiť. Reálne som ich nevidela, nedržala v rukách, ale ktovie, možno sa to čoskoro zmení. Máte nejaké vaše tipy na kooperatívne hry pre deti, ktoré majú úspech u vás doma? Napíšte mi do komentára.

Spoločenská hra pre deti Hradný labyrint Haba od 5 rokov
Moja prvá hra pre deti Požiarnici Haba od 2 rokov

Prečítajte si moje články s tipmy na hračky pre ročné, 2-ročné a 3-ročné deti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *