Recenzia hry Kayanak od značky Haba - Pažravo

by Daniela
2 roky ago
429 Views

Ak ma poznáte dlhšie, tak viete, že zvyknem písať recenzie detských hier, no nikdy nie pre seba na svoj blog. Rozhodla som sa to zmeniť! Ak ste tu prvýkrát, tak vitajte! Áno, detské spoločenské hry a detské hračky sú moja pasia, ktorá sa prehupla aj do toho, že je to momentálne aj moja práca.

Do rúk sa mi dostala hra Kayanak do nemeckej značky Haba, tá sa na slovenský a český trh dostávala do povedomia postupne počas minulého roka aj keď milovníci spoločenských hier ju istotne poznali už dávno. Nechcem, aby to pôsobilo tak, že som zaujatá, keďže značke HABA venujem dosť svojich pracovných aktivít, ale ona je fakt dobrá a ich spoločenské hry sú premyslené a kvalitné.

Hru Kayanak som si obzerala dlhšie, pretože už z fotiek od výrobcu som videla, že obsahuje herné prvky, ktoré nie sú úplne tradičné. Nuž a jedného dňa som sa rozhodla, že ju objednám. Pri kúpe rátajte s tým, že je to jedna z tých väčších krabíc 🙂 Ale ak máte doma napríklad Ovocný sad alebo Rhino Hero, tak si to pekne uložíte na seba. Áno, páči sa mi, keď aj v hrách máme poriadok a isté usporiadanie.

Kayanak je hra z arktického prostredia pre maximálne 4 hráčov – ľadových medveďov. Cieľom hry je uloviť čo najviac rýb/čo najskôr 10 rýb, no nie je to tak úplne jednoduché. Keďže o jednotlivých ťahoch rozhodne kocka (v náročnejšej verzii kocky) a tá vie veci celkom skomplikovať.

Hra je určená pre deti od 4 rokov a môžete ju hrať v ťažšej alebo ľahšej verzii. Ja som ju skúšala aj na synovcovi, ktorý bude mať o dva mesiace 3 roky a poviem vám, že jednoduchú verziu zvládol ľavou zadnou. Jediným problémom bolo, že mu niektoré veci trvali dlhšie, takže dve staršie slečny – 6r. a 4 a pol. – sa už trocha nudili, pretože im to išlo rýchlejšie.

Aké herné prvky hra obsahuje?

Ľadová plocha, ktorú na lov potrebujete je spodná časť krabice. V nej je priestor na uloženie rýb – oceľových guličiek. V balení by ich malo byť 90 (15 veľkých a 75 malých). Nerátala som ich a teraz by to bolo aj zbytočné, keďže pár z nich sa rozutekalo po našej domácnosti kade tade. Nemyslím si, že sme pozbierali všetky. 🙂
4 figúrky ľadových medveďov sú rozlíšené farbou aj obrázkom medveďa a každý z nich má aj misku na ryby v rovnakej farbe. Veľmi dôležitou súčasťou hry je aj drevená palička, ktorá z jednej strany slúži ako krompáč a z druhej ako udica.
Súčasťou hry sú aj dve kocky – biela, ktorú volajme akčná kocka, pretože rozhoduje o aktivitách a modrá, ktorá ukazuje teplotu. A hárky bielych papierov, ktoré však môžete nahradiť iné už popísané papiere, ktoré už nemajú žiadne ďalšie využitie.
Hra obsahuje ešte 5 dielikov zobrazujúcich „Zákaz vstupu“ a 8 dielikov zobrazujúcich ľad. Tie využijete pri ťažšej verzii hry.

Príprava na hru

Do spodnej časti škatule vložte oceľové guličky a medzi dva kartóny zobrazujúce zamrznutú hladinu vody vložte papier. (Teraz už budete chápať, prečo je úplne jedno či je to papier, na ktorom je niečo napísané :)) V návode sa píše, že v tomto bode by sme mali zatriasť škatuľou, aby sa oceľové guličky náhodne rozdelili do jednotlivých dier. My sme si ich do dier pekne ukladali a niekde nechali viac guličiek, tak aby tam bola záruka, že v každej diere bude ryba. Možno aj dve. Niekedy sme však pri manipulácii krabicou zatriasli a oceľové guličky si šli svojou cestou. Je len na vás, či s krabicou zatrasiete a guličky budú ozaj rozmiestnené veľmi nerovnomerne, alebo sa budete snažiť mať ich ako tak usporiadane.

Ako na hru Kayanak?

Keď je už ľadová plocha pripravená, stačí si položiť figúrku medveďa ľubovoľne na plochu a hodiť bielou kockou. Ak sa na nej zobrazí krompáč, hráč môže urobiť dieru do ľadu. Sú pri ňom tri bodky, ktoré zobrazujú ťahy. Pri krompáči sú tri, čo znamená, že hráč môže urobiť okolo svojho medveďa 3 diery.
Ak hráč hodí medvediu tvár, môže sa po ľade presunúť, tiež sú tam tri bodky, takže urobí tri „kroky“. Nesmie však diery preskakovať, ani sa napchať na už obsadenú dieru. Po ploche sa však môže presúvať bez ohľadu na to, či je tam ľad alebo diera.
Ak hráč hodí symbol s rybou, môže začať loviť v dierach, ktoré už predtým niekto otvoril krompáčom. Samozrejme nie je možné chytať pod figúrkou nejakého iného hráča.
A hviezda je najlepšia 🙂 Vtedy si hráč sám vyberie, ktorú z aktivít chce vykonať. Môže ich ľubovoľne kombinovať, ale nemôže zabudnúť na bodky, ktoré hviezda obsahuje. Je to počet možných aktivít.
Ak zvolíte verziu pre staršie deti, tak hádžete obomi kockami naraz. My sme zatiaľ hrali vždy iba tú jednoduchšiu verziu, ale už sa neviem dočkať, keď skúsime hrať aj s kockou zobrazujúcou teplotu, zákazmi vstupu a ľadom. Bude to paráda!

Ako sa mi hra páči?

Vyzerá to jednoducho, ale aj toto je hra, pri ktorej treba kombinovať, taktizovať a aj logicky uvažovať, aký bude váš ťah. Ako si obsadiť vhodné diery, ako využiť jednotlivé ťahy tak, aby hráč získal čo najviac rýb, no a v neposlednom rade treba mať aj šťastie, pretože aj keď sa k loveniu prepracuje, daná diera nemusí mať v sebe ani jednu rybku. Samozrejme, malé deti asi v hre necítia potrebu využívať toľko taktiky ako my dospeláci, ale vekom sa k tomu istotne dopracujú.

Najzábavnejším prvkom hry je robenie dier do ľadu pomocou krompáča. To baví každého jedného hráča bez ohľadu na vek 🙂 Ja vôbec neľutujem, že som sa rozhodla vybrať si túto hru, pretože patrí u nás doma medzi veľmi obľúbené a keď som videla ako to deti baví, tak som o nej o to viac presvedčená. Jedinou nevýhodou sú tie oceľové guličky, ktoré sa pomerne ľahko stratia. Nie je ich tam málo, takže nejaký čas istotne vydržia, ale šípim, že časom budem musieť nejaké dokúpiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *