Miomat - Pažravo

by Daniela
5 rokov ago
2231 Views

Pár mesiacov po narodení Lícnatky sa ma ma moja sestra pýtala, či nechcem ako darček Miomat. Netušila som o čom to píše, a tak som si to začala googliť. Hrček var. Zázrak. Pomocník pri varení. A kadečo ďalšie. Hrdosť mi ale kázala povedať jej, že je to iba nejaký ďalší výmysel za veľa peňazí a muzika žiadna. Myšlienky o Miomate u mňa zapadli prachom. Až do posledných Vianoc. Sestra čaká druhé bábo a ja som rozmýšľala, čo také by ju mohlo potešiť a zároveň uľahčiť jej fungovanie s dvomi deťmi. Sama mi napísala, že nad tým veľmi uvažuje, ale nevie sa rozhodnúť. Mne stačilo veľmi málo na to, aby mi to samej začalo vŕtať v hlave a jeden som jej chcela kúpiť. Prv ako som tak urobila, požiadala som jej manžela, aby doma prehľadal každý jeden kútik a skrinku, či sa v ich domácnosti už nejaký nenachádza. Pre istotu som kontaktovala ešte aj baby z Miomatu, či si nejaká osoba s jej menom už náhodou neobjednala jeden kus. Prognózy boli super, Dominika si pravdepodobne svoj kúsok zabudla objednať.

Miomat prišiel k nám domov po pár dňoch…

a ja som sa tešila, že hlavný darček už mám pre Dominiku vybavený. Nevedela som sa dočkať ako sa zatvári, keď ho pod stromom nájde a radosť to bola naozaj veľká. K Miomatu som jej objednala aj knihu s receptami, ktorú si počas Vianoc prelistoval každý člen rodiny. Mňa najviac zaujali smoothiečka a domáca výroba mlieka z maku, orechov alebo kokosu. A od tej chvíle som začala veriť na priťahovanie vecí/udalostí pomocou pozitívnych myšlienok. O pár dní mi totiž baby z Miomatu napísali, či sa nedohodneme na spolupráci. Keďže som sama mala v pláne kúpiť si toho pomocníka do kuchyne, súhlasila som.

Smoothie raňajkujem v priemere 5 krát v týždni a na jeho výrobu používam mixér silvercrest z Lidlu. Rozmixuje toho naozaj veľa a i keď mu občas robí problém väčšia hrsť mrazeného ovocia bola som s ním spokojná. Dokonca veľmi spokojná do chvíle, kým som prvýkrát nevybrala tesniacu gumu, ktorá sa v ňom nachádza. Neviem, či sa to tak má robiť, pretože tá guma tam dosť dobre držala, takže netuším, či sa vyberať má, alebo naopak nemá sa vybrať nikdy. Každopádne, keď som videla, koľko špiny sa za tou gumou nachádza, nebolo mi všetko jedno. Keď som videla, že Miomat je bez akejkoľvek tesniacej gumy, bola som naozaj veľmi rada.

Z prezentačných fotiek som vnímala Miomat…

ako nejaká rýchlovarnú kanvicu a to bolo asi tak všetko. On Však nemá podstavec na ktorom by stál a cez neho zohrieval obsah. Skladá sa z troch častí – nádoby, vrchnáku s točiacim sa nožom a kábla. Asi tieto časti nie sú odborne pomenované, no lepšie to naozaj neviem 🙂 Najtažšia časť nie je nádoba, ale naopak vrchnák, a to práve kvôli tomu „motorčeku“ noža. Odborníčka na elektro zo mňa nebude i keď som voľakedy brigádovala v Datarte. Ale verím, že fantáziu máte veľkú a vidíte to presne tak krásne, ako to opisujem. A prikladám radšej aj fotky. Nebojte sa čistenia Miomatu. Je to úplne jednoduché, i keď nerátajte s tým, že ho vložíte do myčky. Stačí si ho prezrieť, prečítať návod a dozviete sa, ktoré časti netreba dávať do kontaktu s vodou. Mne jeho umývanie zaberá naozaj minimum času a baby k nemu dokonca posielajú aj hubkohandričku na čistenie. I keď priznávam, že tam kde sú 4 šrúbky, ktoré držia ten točiaci „nož“, sa pri umývaní treba troška zdržať 🙂

Samotná obsluha nie je vôbec náročná, ja som si síce na začiatku neprečítala návod, a tak mi to tam pípalo o čosi viac a občas som k nemu naozaj prikladala ucho, či aspoň „vrčí“. No nebolo to nič náročné. Stačilo pripojiť kábel, vybrať vhodný program – buď ten na polievky, smoothies, na výrobu mlieka alebo raw. Ten mliečny má dve možnosti, tak ak chcete ten dlhší, musíte ho stlačiť dvakrát. Ja som ho stlačila asi tak 5krát, a potom som si prečítala návod. Pri každom programe je aj malé svetielko, ale viete, že ja mám svetielka rada, nech si blikajú akokoľvek, takže to mi veľmi nepomohlo.

Čo ma zaujímalo asi najviac bola jeho hlučnosť. Keď práve nemixuje, tak ho nie je počuť skoro vôbec. Až tak, že zabudnete, že sa v ňom niečo robí, a potom jemne podskočíte, keď spustí mixovanie. Nie je to však nič, čo by vám mohlo nejak extra vadiť a hlavne netrvá to vôbec dlho. Sama som prekvapená, ako to všetko v ňom vie rozmixovať za tak krátku dobu.

Najdlhší program trvá 25 minút a ten najkratší 2 minúty. Chutné jedlo budete mať  teda na stole naozaj veľmi rýchlo. Po skončení vybraného programu stačí jedlo iba dochutiť a je hotovo. Ja občas prihodím nejaké korenie už na začiatku, pretože mám niekde v hlave zafixované, že je fajn, keď sa koreniny „varia“ s ostatkom. Ale keďže to nie je ako varenie v hrnci, kde si to viete priebežne ochucovať, je lepšie tam pridať naozaj iba štipku a ostatok podľa potreby, už keď je po všetkom.

Miomat využívame skoro každý jeden deň…

na výrobu kokosového, orechového alebo môjho najobľúbenejšieho makového mlieka. Alebo si v ňom pravidelne robievam smoothiečka a polievky. Často pri fotkách s jeho označením býva aj #najlepsipomocnik a on ním naozaj je.  Aby to bolo objektívne, našla som na ňom aj jedno negatívum. Sú to tie čiarky Min a Max. Pre mňa boli zo začiatku obmedzujúce, no zvykla som si na ne. Zvyšné mlieko, ktoré si spravím, si dám vždy do chladničky, a so smoothiečkom sa podelím s Lícnatkou. Keď spravím polievku, tak je to tak akurát pre nás všetkých. Ak by som ho mala predtým ako som začala žiť s pánom J. asi by som mala navarené vďaka nemu na viac dní, čo by mi v tom čase až tak neprekážalo, pretože ako slobodná a bezdetná som myslela na jedlo len veľmi minimálne.

Hrnček var vám preto vrelo odporúčam, i keď nezabúdajte, že vám v ňom stále môže niečo prihorieť. Konkrétne špenát, ak ho teda necháte robiť mňa 🙂 Nepýtajte sa na detaily. Chutil dobre a ani by som si to neuvedomila, keby som nevidela pána J., že ho akosi dlhšie umýva. Raz darmo, ja naozaj radšej pečiem ako varím.

 

Viac o Miomate nájdete tu.

Cviklovo malinové smoothie s orechovým mliekom

 • 4 malé varené cvikly
 • 1 banán
 • 1 hrnček malín
 • orechové mlieko

Orechové mlieko si môžete veľmi ľahko pripraviť v Miomate. Stačia vám na to dve odmerky vlašských orechov a voda. Po skončený programu na výrobu mlieka stačí mlieko precediť cez sitko. Zvyšky orechov nevyhadzujte! Ja ich niekedy nechávam v mlieku, pretože mi v smoothie vôbec nevadia, no môžete vyskúšať vyrobiť si z nich aj datľovo kokosovo orechové tyčinky.

 

Datľovo kokosovo orechové tyčinky

 • 200 gramov daľovej pasty (alebo sušených predom namočených datlí)
 • 200 gramov kokosu
 • precedený zbytok orechov z výroby orechového mlieka
 • trochu kakaa, perníkového korenia alebo instantnej kávy

Všetko stačí zmiešať dokopy, vytvarovať z toho placku a vložiť do chladničky. Po hodine si z placky narežte tyčinky a zabaľte do papiera na pečenie. V chladničke vydržia niekoľko dní, ak ich nestihnete hneď zjesť.

Brusnicovo malinové smoothie s makovým mliekom

 • hrnček brusníc
 • banán
 • hrnček malín
 • makové mlieko

Makové mlieko si opäť jednoducho pripravíte v Miomate, stačia vám dve odmerky maku a voda. Po skončení programu to môžete precedieť a mak využiť v inom pokrme, no ja si ho tam rada nechávam.

 

 

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *