Lícnatkina vlastná detská izba - Pažravo

by Daniela
1 rok ago
1380 Views

Ja som dieťa z bytovky (nie z paneláku) a vyrastala som v detskej izbe spolu s mojimi dvomi staršími súrodencami. Môžem vám napísať príbeh, ako sme so sestrou rátali bratovi brušáky, ktoré robil za splnu mesiaca. Alebo ako ma sestra budila, pretože brat chrápal ako medveď, a ona potom odišla spať do obývačky, zatiaľ čo ja som tam ostala s chrápajúcim bratom a nemohla zaspať. Ale za to sme mali veľa zábavy, pri lepení plagátov cez celú stenu, no čosi menej jej bolo pri ich zlepovaní.
Lícnatka zatiaľ takéto problémy nemá a keďže bývame v dome, rozhodli sme sa zrušiť moju pracovňu. Nevstúpila som do nej od jej narodenia, pretože mi tam všetko chytala, čo ma samozrejme bolelo. Aj to bol dôvod, prečo sme jej začali chystať  vlastné kráľovstvo podľa nášho vkusu, keďže jej vkus je…hmm… no povedzme že nenáročný.
Tento článok vzniká, pretože sama chcem, pretože sa ma na to pýtali ľudia na instagrame, nevzniká kvôli žiadnej spolupráci, i keď v ňom budú spomenuté aj kúsky, ktoré som dostala vrámci spoluprác.

 

Každý potrebuje svoj bunker v detskej izbe

Videli ste niekedy film Prázdniny? Odkedy som ho videla, vedela som, že budem chcieť mať so svojimi deťmi nejaké kráľovstvo, kde si budeme spoločne čítať a bude to náš kútik, kde si oddýchneme. Budeme sa váľať vo vankúšoch a všade bude kopec svetielok ( a možno aj Jude Law…). Mala som v pláne si také miesto vlastnoručne vyrobiť, ale keďže moja sestra veľmi dobre vie, že by som to ťahala do maxi rozmerov a „stan“ by bol cez celú izbu, darovala Lícnatke na Vianoce šedý stan, ktorý našla na bellarose.sk. Postaviť ho trvalo pánovi J. asi tak 5 minút a o chvíľu sa už v ňom spolu s Lícnatkou skrývali. Až do chvíle, kým sa tam nenapchala Ostružina. Nebudem klamať, po čase som sa tam skúsila napchať aj ja a i keď sa tam nevojdeme všetci 4 naraz, po dvoch to zvládneme parádne. Ja som ho ešte vyparádila kruhovým kobercom, vankúšmi a svetielkami. Pretože svetielok nie je nikdy dosť, to vieme všetci veľmi dobre. Len škoda, že ich na fotkách nevidno…
Z bellarose.sk má Lícnatka v detskej izbe aj drevenú ťahaciu hračku od firmy Lotus Grey, ktorú už stihla poťahať po celom dome a jej navliekacie časti sme vyťahovali aj spod gauča a postele. Ju však už nejaký čas veľmi baví navliekanie a ukazovanie, kde má aké zvieratko aké uško či oko, a to že si to môže sama premiestniť ťahaním je už iba veľký bonus. Ak sa vám páči jednoduchý a čistý štýl bez zbytočných krikľavých farieb, tak si ju istotne pozrite a určite mrknite aj ich iné doplnky do detskej izby. O hračkách vám však napíšem asi do iného článku, aby tento nebol príliš dlhý.

 

Maľby v jaskyni

Pred časom som dávala na instagram fotku, ako Lícnatka ťahá zvislé čiary po čerstvo namaľovanej stene. Pána J. skoro kleplo a ja som sa neodvážila nič povedať, pretože ako dieťa som sama pokreslila čerstvo natretú stenu. Je to len dôkaz, že je moja. Do správ mi prišlo veľa vašich skúseností ako aj nápady, aby sme jej tam vyčlenili miesto na kreslenie. To nebol vôbec zlý nápad, a tak som začala googliť najrýchlejšie riešenie. Na favi.sk som našla matnú tabuľovú samolepku na stenu. Priznám sa, že som čakala, že pán J. bude proti a nejaký čas mi zaberie, kým ho spracujem, no prekvapivo to bolo rýchle. A dokonca mi to aj veľmi rýchlo prišlo domov, takže sme šli hneď lepiť. Bola to rodinná zábava, keďže Lícnatka sa chcela zapojiť, no my máme radi, keď je všetko nalepené rovno. Nepodarilo sa nám to síce na 100%, ale aj tak sme boli spokojní. Lícnatka bola spokojná až keď dostala do ruky prvú kriedu. Ďalší deň ráno som ju našla v postieľke smutne sedieť a pozerať sa na nálepku. Len čo som ju vybrala von, utekala po kriedu, takže u nás bol tento výber viac ako výborný. Možno by však bolo predsa len ideálnejšie lepiť ju na rovnú stenu. Ak náhodou odpadne, prilepíme ju na dvere 🙂 Okrem nálepky som na favi.sk vybrala vankúšik s potlačou ovečky. Je naozaj mäkký a veľmi pekný. Verím, že ho raz ocení rovnako ako ja, zatiaľ ho chodí „iba“ bozkávať 🙂

Ak ide o maľovanie, nečudujem sa tejto jej potrebe aj preto, že ona sama videla nás, ako sa snažíme namaľovať na stenu vodorovné ružové pruhy. Ja som jej chcela namaľovať niečo nezvyčajné, pretože na celom instagrame vidím na stenách nakreslené iba kopce 🙂 Ale keďže fantáziu na kreslenie mi zanikla tak pred 10timi rokmi, zmohli sme sa iba na tie pruhy. A poviem vám, aj to bola výzva. Farba je Tikkurila a kúpili sme samozrejme o pár odtieňov tmavšiu ako bolo v pláne. Kúpili sme si aj predraženú pásku, aby sme si naznačili jednotlivé pruhy, no na stene vydržala 5 sekúnd. Nakoniec sme doma našli inú, ktorá prekvapivo na stene držala, no vzhľadom na pubertálnu omietku (tú čo máte chuť povytláčať ako vyrážky) nám farba na niektorých miestach pozatekala, takže som to o deň na to opravovať. V podstate nám ale stačil iba jeden náter ružovou a stena bola hotová. V pláne mám na ňu ešte nalepiť nálepky v tvare kruhov, ktoré zatiaľ nedošli a na stenu chceme zavesiť ešte obrázok z babygift.sk. Okrem neho som mala v pláne Lícnatke ešte nejaké obrázky nakresliť, no ako som už písala, istejšie bude nejaké kúpiť. Okrem toho máme v pláne zarámovať na stenu aj personalizovanú básničku na mieru od úžasnej Peacemanky.

Na dobrý spánok

Lícnatka nebola nikdy nejak špeciálne veľký spachtoš, spánok má naozaj veľmi jemný a zobudí ju aj prasknutie môjho kolena 🙂 Nevieme ako to napraviť, vylepšiť a trik na to asi neexistuje, no topiaci sa aj slamky chytá, preto som jej vyrobila lapač snov. Vlastnoručne. Nie je to nič ťažké a asi ani výnimočné, no chcela som pri jeho výrobe myslieť pozitívne a na samé krásne veci. Tak snáď sa mi to aspoň kúskom podarilo. Niekto mi dokonca odporučil vložiť doň aj kryštálovú korálku, tak som neváhala a jednu tam capla. Tu si môžete prečítať viac o jeho výrobe.

Postieľku sme vyberali ešte predtým, ako sa Lícnatka narodila a priznám sa, že jediná podmienka, okrem bezpečnosti bolo to, aby mala z každej strany tyčky. Ja som si to možno tým privolala, no chcela som to preto, aby som sa k Lícnatke dostala rukou cez tyčky aj keď ostanem ležať 😀 A to sa mi vypomstilo, pretože v prvých mesiacoch som tu ruku medzi tyčkami mala skoro nonstop. Postieľka aj spolu s matracom a ochranným mantinelom bola z Ikei, konkrétne tento kus. Kúpili sme k nej aj prebaľovací pult, no ten sme už rozobrali a odložili na inokedy. Snáď bude ešte niekedy priestor využiť ho. Aspoň na odkladanie detských vecí ako doteraz.

V postieľke jej robí spoločnosť okrem plyšákov aj personalizovaný vankúšik z babygift.sk, a personalizovaná deka tej istej značky. Deku dostala Lícnatka hneď po pôrode od rodinnej známej a i keď som si zo začiatku myslela, že je to riadna blbosť, musím sa za to ospravedlniť, pretože tá deka je neskutočná na dotyk. To že sú na nej údaje o narodení je už iba milý bonus. V našom prípade je síce v čase narodenia rozdiel 10 minút, ale to nejak zlyhala komunikácia medzi pánom J. a mojou mamou 🙂

Ostatný nábytok je tiež z Ikei

Gauč som v detskej izbe chcela dlho. Možno pre niekoho nepochopiteľné, no mne sa tá myšlienka veľmi zapáčila. Okrem toho, že pri hre nemusíme sedieť iba na zemi, ale aj na gauči má ešte jednu výhodu. Dá sa rozložiť, a preto sa dá na ňom kedykoľvek vyspať. Aj momentálne na ňom spávame, pretože prerábame ostatné izby v dome. A v neposlednom rade to istotne využijeme, keď k nám príde moja rodina z východu. Policový systém a rovnako komoda je tiež zo švédskeho obchodu a kupovali sme ho do našej spálne. Prvotne som Lícnatke chcela dať do izby nejaký výnimočný nábytok, no priznám sa, že čím viac som lustrovala instagram a obzerala som detské izby, nadobúdala som pocit, že sa ľudia predbiehajú v tom, kto z nich bude mať niečo drahšie a výnimočnejšie. My sme sa dokonca pohrávali s myšlienkou vyrobiť jej nejaký policový systém, no pre krátkosť času sme sa rozhodli preniesť police a komodu zo spálne do detskej izby.

Doplnky do detskej izby

Plastové boxy sme kupovali pred rokmi z Hornbachu a smelo sme jej ich dali do izby na odkladanie drobných hračiek, ktoré by sa nám iba tak povaľovali pod nohami. Papierové vrecia si už nepamätám odkiaľ presne mám, no podobné som našla aj na Aliexpresse a priznám sa, že som neodolala a objednala pár. Uvidíme, či budú kvalitou ako tieto, ktoré sú naozaj pevné a vydržali už nejeden nájazd Lícnatky či Ostružiny. A to je už naozaj čo povedať. Stolík pri postieľke, ktorý sme kupovali zámerne k jej výške, sme našli v jysk.sk.Vedeli sme, že potrebujeme niečo, kde jej položíme kameru, cez ktorú ju vidíme, keď ju uložíme spať. Behúň a koberec v stane som kupovala už pred niekoľkými mesiacmi zo stránky bonami.sk. Ten behúň síce na prvý pohľad vyzeral ako osuška, a uvažovala som, že ho nahradím ťažším behúňom z mobelixu, ktorý sme kúpili, keď sa Lícnatka začala plaziť, no zatiaľ tomu nechávam čas. Záclony sú z Ikei a boli kupované v čase, keď ešte Lícnatka s nami nebola. Ružový hojdací koník je z obchodu Tedy a naozaj som mala pocit, že bude iba ako dekorácia, no Lícnatka s ním má iné plány a hráva sa s ním.

Drevené poličky v tvare domčeka som dostala do sestry Dominiky, teda Lícnatka ich dostala, minulé Vianoce. Napísala by som vám, odkiaľ sú, no v tomto prípade to tak neurobím. Pani, ktorá ich vyrába totiž začala kopírovať výrobky iných a predávať ich, takže takýmto ľuďom odmietam venovať akúkoľvek pozornosť na mojom blogu. D ako Dušek 🙂  Kufríky od značky Sass and Belle teraz ich tam majú aj v akcii, no nájdete ich aj na slovenských stránkach, stačí troška pogoogliť. Lícnatka má v izbe ešte jeden kufrík, do ktorého jej odkladám spomienky.

Pevne verím, že som vám sem napísala všetko, čo vás ako tak zaujíma. Ďakujem, že ste to dočítali až sem, možno ste našli nejakú inšpiráciu, možno ste sa len utvrdili, že všetky izby v dnešnej dobe sú na jedno kopyto 🙂 A ak vás zaujíma, kde skončil Lícnatkin suchý bazén s guličkami, ktorý sme s pánom J. urputne vyrábali, tak ten jej tam dáme, až keď prerobíme našu spálňu a zložíme gauč v jej izbe, keďže momentálne tam spávame s ňou 🙂

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek, no mala som presne 10 minút na nafotenie niečoho, kým bola Lícnatka ešte v kuchyni. Tu je už pár fotiek za jej prítomnosti. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *