Jednodňová návšteva Bergama z Bratislavy - Pažravo

by Daniela
2 roky ago
218 Views

Oplatí sa navštíviť Bergamo len na jeden deň?

Vyskúšali sme si to a aj napriek tomu, že toto mesto ponúka viac ako iba výletík na jeden deň, my sme radi, že sme skúsili navštíviť Bergamo „na otočku.“
Jedného dňa som sa spýtala pána J. či z letiska v Bratislave odlieta niečo ráno a naspäť prilieta z tej istej destinácie ešte v ten večer. Áno, Bergamo!

A tak kúpil letenky priamo cez webku ryanair.com (myslím, že aj inde nájdete lacnejšie letenky), o chvíľu spravil online check in a bolo. Do kalendára sme si zapísali jednodňový výlet do čarovného talianskeho mesta, na ktoré sa popri Miláne často zabúda.

Spiatočné letenky s príručnou batožinou pre dve dospelé osoby a jedno dieťa nás vyšli 65 eur. Odlet bol ráno o 7mej, odlet z Bergama o 17tej. Takéto lety boli pre nás ideálne práve na taký výlet, z ktorého sa stihneme vrátiť. Či si už nájdete letenky ako my, alebo sa rozhodnete ostať v Bergame napríklad na jednu noc, tak tento výlet bude istotne stáť za to!

Po prílete do Bergama

Hneď po prílete sme ako správni turisti išli do turistického informačného centra 🙂 Ani neviem na čo, ale pán J. si asi potreboval s niekým pokecať a keď už nič, tak sme možno aspoň trochu potešili chalana, ktorý tam posedkával a okolo neho nebolo živej nohy.
Kúpili sme si celodenný mhd lístok za 5 eur pre jednu osobu. Ak má vaše dieťa menej ako 100cm, lístok nepotrebuje. Lícnatka už samozrejme mala nad túto hranicu, ale paradoxne nám aj tak povedali, že sme jej lístok kupovať nemuseli 🙂 Kúpili sme. Dajú sa kúpiť priamo na zastávke.

Z letiska ide do centra autobus 1. Hneď pred letiskom sú autobusové nástupišťa, takže je nemožné nenájsť 1. Trocha rozmaznane z bratislavskej mhd, kde máme mapky, alebo aspoň dobre označenia zastávok sme boli prekvapení, že vlastne ani nevieme, na akej zastávke autobus zastavil. Tak sme si otvorili v mobile google maps a sledovali cestu.

Chceli sme navštíviť Città Alta

Aj keď sme nemali presne určené miesta, ktoré chceme navštíviť, vedeli sme, že Lícnatku by potešila cesta lanovkou, ktorá nás vyvezie do starého mesta Citta Alta.
Vystúpili sme na zastávke Stazione INFERIORE FUNICOLARE viale Vittorio Emanuele a prešli k Funicolare Città Alta. Neviem v akých intervaloch jazdí lanovka, ale dlho sme nečakali nikdy. V tom čase boli v mhd povinné rúška.
Cesta lanovkou do Città Alta trvala asi iba 2 minúty, ale oceníte to, pretože tým ušetríte cestu hore kopcom. Je to trochu strmák 🙂

Keď sme z lanovky vystúpili, bolo niečo pred 9tou a staré mesto sa práve zobúdzalo. Nuž a začalo popŕchať. Ja som veľmi túžila po raňajkách v nejakej útlej kaviarničke, ale Lícnatka mala jemne iné plány a ja som si povedala, že si tento výlet chcem užiť čo najviac a bez zbytočných plačov. Tak sme sa začali túlať starým mestom.

Keby sme zišli trochu nižšie, tak objavíme krásne hradby, ale nás lákalo objavovať uličky. Mne učarovalo miesto s názvom Piazza Vecchia, aj keď v jeho strede niečo prerábali a bolo to nejaké oblepené a ohraničené. Je tam aj veža Campanone, kde si môžete kúpiť vstup a vidieť mesto z ešte vyššej perspektívy. Ja som bola natešená už len z tej atmosféry a Lícnatku bavilo naháňať holuby. Prešli sme sa až k Monumento alla lente a neďaleko je aj Múzeum fosílií Civic Museum of Natural Sciences in Bergamo, ale tam sme nešli, lebo fosíli Lícnatku ešte nelákali. Ja by som sa zašla pozrieť.

Prvá zmrzlina s príchuťou stracciatella

Veľmi blízko je aj botanická záhrada. Tú sme videli iba okrajovo, keďže stále popŕchalo alebo bolo sychravo, chceli sme sa ešte trochu pomotať úzkymi uličkami. Zablúdili sme La Marianna, kde vyrobili úplne prvú zmrzlinu s príchuťou stracciatella, no ešte sme odolali a išli trošku ďalej. A objavili ďalšiu lanovku Funicolare S. Vigilio, bola rovnako krátka a rýchla, no vyviezla nás ku krásnemu miestu, kde sme mali nádherný výhľad na celé Bergamo a k hradu San Vigilio.

Keď sme sa z hradu vrátili dole lanovkou, tak sme si hneď zabehli po tú slávnu stracciatellovú zmrzlinu. Bola výborná! My sme sa rozhodli nekúpiť si zmrzlinu iba tak do ruky, ale chceli sme si v La Marianna sadnúť, takže k zmrzline bol nejaký príplatok. Tento servisný príplatok majú skoro všade, treba s tým rátať. Kopček zmrzliny nás tak vyšiel na dve eurá, ale stál za to a nikto z nás si pri jedení ani nezababral šaty, takže to stálo za to, aby sme tam ostali sedieť.

Po dobrej zmrzline nastal čas na tradičnú taliansku pizzu  Na obed sme zašli do Dai Gustosi – pizza bola vynikajúca, obsluha mohla byť o čosi priateľskejšia. Ok, možno mohla byť o dosť v lepšej nálade. Pred výletom do Bergama nás niekto varoval, vraj sa v Citta Alta nemáme zľaknúť, ak budeme chcieť ísť na toaletu. Bolo nám to opísané iba ako diery. Pán J. Sa ale predsa odvážil, no vrátil sa vystrašený. Nie nebola tam diera, len v danej reštaurácii bola toaleta v hroznej kondícii. Nuž, majú čo zlepšovať. Recenzie, ktoré som našla chválili jedlo, no nikoho zrejme „nepritislo“, tak na wcko zjavne nešli. Samozrejme v Città Alta nájdete kaplnky, katedrály, kostoly, ktoré stoja za to, aby ste si ich išli pozrieť.

Domy s krásnymi záhradami v Città Bassa

Potom sme sa zase iba tak túlali, híkali, naháňali a zišli lanovkou dole do dolného mesta Citta Bassa, kde som si fotila domčeky a rozmýšľala akí ľudia v nich asi žijú. Viem, znie to ako nuda, no keď si predstavím, že som mala možnosť „vybehnúť si na obed do Talianska“, tak cítim vďaku. Áno, po korone mi málo stačí. Poobedné letisko už bolo o dosť rušnejšie, bolo tam viac ľudí, ťažšie sa mi dýchalo, lebo davy nemusím, ale dalo sa to zvládnuť. Nie je vôbec veľké, nestratí sa tam nikto 🙂

Možno bude niekomu náš výlet pôsobiť nudne. My sme však nechceli tlačiť na pílu. Pre Lícnatku sme nemali žiadne ďalšie eso v rukáve ako zmrzlinu, bolo na nej jemne vidno, že jej chýba niečo echt detské, tak možno malý tip pre vás, ak sa chystáte na výlet s dieťaťom –

Buď sa nastavte, že to bude milá prechádzka, užite si atmošku a nechajte dieťa naháňať holuby. Pamiatky navštívite inokedy. Alebo mu dopredu vysvetlite, čo chcete vidieť, pogooglite aj niečo detskejšie, aby boli aj decká spokojné aj vy.

Ja sa chcem do Bergama vrátiť a navštíviť múzeum fotografie na Piazza Mercato del fieno, alebo sa tam vraj niekde dá navštíviť výrobňa cestovín! Ej to by ma bavilo. No a neodolám ani tej botanickej, aj keď vraj nie je nič moc. Do Bergama sa isto vrátim a pokojne aj na dlhšie.

Na mojom instagrame nájdete v uloženom výbere všetky príbehy z Bergama.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *