Aký darček vybrať pre ročné dieťa? - Pažravo

by Daniela
2 roky ago
2955 Views

Veľmi často od vás dostávam otázky, čo by ste mali kúpiť svojmu dieťaťu k prvým, druhým či dokonca tretím narodeninám. Alebo mi píšete tí, ktorí vlastne dieťa nemáte, no chystáte sa kúpiť darček pre neter, synovca či dieťa kamarátky. Ďakujem vám za dôveru, veľmi sa z nej teším…

Rozhodla som sa, že si pre vás prichystám 3 články o tom, čo sú podľa mňa fajn darčeky pre ročné, dvojročné a trojročné deti, keďže sama mám práve s takým vekom skúsenosť. A je jedno, či sú to narodeninové alebo vianočné darčeky. Samozrejme, všetko v tých článkoch berte s nadhľadom, pretože každé jedno dieťa je iné. Ja čerpám predovšetkým z mojich vlastných skúseností a zo skúseností môjho okolia. Posnažím sa v článkoch zahrnúť čo najviac možností, aby ste si mohli vybrať s prihliadnutím na to, čo dieťa, pre ktoré kupujete hračku, baví. Pripojím vám k tomu ilustračné fotky vecí, ktoré máme doma my, no aby ste mali širší výber, pridám vám sem aj prekliky na rôzne eshopy, ktoré mám rada a viem, že tam obdobné verzie týchto hračiek majú.

Zaspomínala som si, s akými hračkami sa najviac hrala Lícnatka, keď oslávila rok, čo ju najviac bavilo a malo pre ňu najväčší osoh. Ak kupujete hračku pre cudzie dieťa, istotne sa opýtajte rodičov, čo ho baví a zároveň tak predídete tomu, že kúpite niečo úplne mimo alebo niečo, čo už doma majú. Ak kúpite niečo, na čo bude musieť dieťa ešte dorásť, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Hračka si na neho istotne počká a možno v lepšom prípade ho zaujme aj v nižšom veku. Možno sa s ňou nebude hrať „podľa pravidiel“, ale deti vedia byť veľmi kreatívne a vedia sa vynájsť. Pri úplne najhoršom sa dá daná hračka odložiť a vytiahnuť, keď bude treba.

Na konci článku som vám pripojila aj galériu, aby ste sa mohli pozrieť, aké hračky som mala na mysli. Pamätajte na to, že na trhu je kopec ďalších skvelých hračiek pre ročné deti, takže nezúfajte, ak sa vám nebude nič zo spomínaných páčiť. Iba hľadajte ďalej 🙂

Článok nie je písaný skrz žiadnej spolupráce, písala som ho z vlastnej iniciatívy, avšak aj napriek tomu sa v ňom však objavia hračky, ktoré Lícnatka dostala aj vďaka spoluprácam.


Aktivity kocky/tabule, hračky so zámkami

Aktivity kocku, s ktorou sa hrávala Lícnatka odfotenú nemám, pretože bola na východe a k nám domov sme ju ani nebrali. Mala som ambíciu, že jej jednu vyrobíme, kde bude mať množstvo zámkou, guličiek, zipsov – jednoducho veľa podnetov na rozvoj jemnej motoriky, ktorý je v tomto veku naozaj dôležitý. Na fotke je však domček so zámkami, s ktorým sa hrávala naozaj od veľmi útleho veku a hráva sa s ním doteraz, len o čosi inak. Kým v období jedného roka ju zaujímalo otváranie a zatváranie dvierok, popisovanie kresieb na domčeku či prvotné hry so zámkami, dnes je to útočisko pre časť figúrok zvieratiek, ktoré doma máme.

Na trhu je však naozaj veľmi veľa hračiek na podobnom princípe. Vybrala som pre vás ako inšpiráciu Small foot aktivity kocku alebo Janod aktivity stolík. Alebo si môžete vybrať iba časť týchto aktivít, ako ja keď sme ostali pri zámkoch, alebo si vyberiete napríklad iba labyrint.


Ťahacie a tlačiace hračky

Skôr či neskôr začne v období okolo jedného roku každé zdravé dieťa chodiť, samozrejme nájdu sa aj také, ktorým to trvá o čosi dlhšie, no aj pre tie sú ako stvorené všetky tie hračky na špagátikoch, ktoré si k sebe môžu pritiahnuť. Alebo neskôr, ktoré môžu ťahať za sebou alebo tlačiť pre sebou. Lícnatka má ťahacích hračiek asi 5 a jednu tú, ktorú pred sebou tlačila veľmi, veľmi dlho. Bol to jej obľúbený tučniak. Ale dajú sa nájsť aj iné zvieratká, ako napríklad táto verzia tučniaka. Na ťahanie mala draka, ale nepamätám si už odkiaľ, tak som vám našla napríklad ťahacieho slimáka. Aj s ťahacími aj s tlačiacími hračkami sa hráva doteraz, kým v minulosti s nimi chodila, dnes s nimi už behá tak, že mne by sa už dávno hlava točila a čudujem sa, že tie hračky stále držia pokope.


Vkladačky

Keď som spomínala cibrenie si jemnej motoriky, tak istotne  nechcem vynechať všetky tie krásne vkladacie hračky. My máme doma napríklad vkladačku od Little Dutch a ešte aj auto so zvieratkami značky Woody, ktoré sa dá ťahať. Na trhu je však kopec ďalších skladačiek rôznych tvarov, tak si možno pozrite montessori drevenú vkladačku. Zaujímavou istým spôsobom vkladacou hračkou je aj zvukové puzzle značky Melissa & Doug.


Nastokávačky

A od vkladania je to už iba na skok k nastokávaniu rôznych drevených kúskov na paličku. Lícnatka dostala svoju prvú klasiku, ktorú si ja pamätám ešte z detstva a to nastokávanie rôznofarebných kruhov na kolík – tu máte o čosi náročnejšiu verziu a je to krúžková pyramída Tourintwist, no o čosi neskôr dostala aj drevenú klasiku od Hape, aj vďaka ktorej sa naučila rozlišovať základné farby. V rôznych eshopoch však môžete nájsť ozaj nádherné verzie nastokávacích hračiek ako napríklad záhradkársku od mojej obľúbenej značky Vilac, alebo o čosi univerzálnejší nákladiak.


Zatĺkačka

Od nastokávacích hračiek je to už iba krok k zatĺkačkam – my máme doma klasickú zatĺkačku od Little Dutch, áno, všimli ste si dobre, máme veľa hračiek tejto značky. Zo začiatku Lícnatka nevedela ako v ruke držať kladivko, tak sme iba spoločne vyberali a vkladali tie zatĺkacie časti, neskôr nevedela poriadne buchnúť, no a teraz nedávno si sama túto zatĺkačku vybrala a musím povedať, že by som nechcela mať prsty namiesto tých kolíkov. Neviem odkiaľ sa to naučila, ale krásne si klepkala, jednotlivé časti tak ako sa má. Na trhu je ich tiež dosť veľa, tak vám sem okrem LD klasiky pridávam ešte túto farmársku zat´kačku od značky Small foot.


Hudobné nástroje

O potrebe hudobných nástrojov pre deti som vám chcela napísať celý článok, no zatiaľ som sa k tomu nedostala. Možno raz. A teraz nemyslím všetky tie zvukové plastové hračky, ktoré svojim zvukom okolie skôr iritujú ako inšpirujú. Myslím tým hračky, ktorých zvuk vám nepopraská sluchové bubienky. Napríklad taký xylofón alebo bubon. Lícnatka nedávno dostala hudobnú sadu od Small foot, ktorá okrem tých dvoch spomenutých obsahovala aj gitaru. Tú by som radšej odložila na neskôr, ale ten xylofón alebo bubon sú pre ročné deti ako stvorené. Ak sa hudobných nástrojov bojíte – i keď naozaj nemáte čoho, tak skúste dieťatku vybrať nejakú peknú hudobnú hračku. Na trhu sú napríklad aj xylofóny so zatĺkačkou alebo ďalšie zaujímavosti. Pri akýchkoľvek zvukových nástrojoch a hračkách vám odporúčam skúste napísať danému eshopu, či niekde nemá video s ukážkou aký zvuk daná hračka vyrába. Poďakujete sa mi 🙂


Kocky

Kocky sú takou tradičnou detskou hračkou, ktorú poznáme z nášho detstva, vidíme ich v detských knižkách a nie málo ich nájdeme aj v eshopoch s detskými hračkami. Lícnatkine prvé kocky boli tie po pánovi J.. Sú to tie staré klasiky, kde každá strana kocky má na sebe nejakú časť obrázka. Hrala sa s nimi už niekoľkokrát, no na skladanie tých zložitých obrázkov musí stále ešte dorásť. Ja som jej kúpila tie známe pastelové Little Dutch kocky, s ktorými sa hráva doteraz. Už ich máme doma niekoľko rokov a stále vyzerajú ako nové, takže sú naozaj kvalitné, a to ich slečna už neraz oplieskala kade tade. V jednom roku dieťaťa asi nečakajte, že si z nich bude skladať veľké hradby, ale kocka ku kocke a časom to príde. Krásne farebné prevedenie drevených kociek má aj značka Small foot, tak skúste pozrieť, výber je naozaj široký a vo väčšine sú aj uskladnené v praktickom vedierku.
Okrem drevených kociek som jej kúpila ešte aj kartónové kocky od Djeco. Sú veľmi skladné, keďže sa dajú poskladať navzájom do seba a do krabičky, na jednej strane každej kocky je nejaké zvieratko, na ďalšej je nejaký predmet alebo zeleninka súvisiaca so zvieratkom a zakaždým aj iné číslo, takže si myslím, že s takými kockami sa pokojne môže hrať aj keď bude spoznávať čísla. Na trhu je tých kartónových kociek naozaj neúrekom. Pozrite sa napríklad na túto bohatú ponuku.


Pretekárske dráhy

Nad pretekárskou dráhou som začala uvažovať, až keď som videla, ako sa s ňou hral môj synovec, keď som mu darovala obdobnú modrú verziu od Little Dutch. Po čase som zakúpila jednu aj k nám domov a i keď bola hra zo začiatku ošemetná – Lícnatka nemala rada ten zvuk, ktorý autíčko spôsobí, keď sa preklopí z jedného poschodia na druhé. Po čase sa však už toho prestala báť a všetko bolo v poriadku. Nie je to hračka, ktorá by ju zaujala tak, že by sa ňou zabavila na pol hodinu, ale myslím si, že nejaké dieťa, ktoré má rado autíčka by to ocenilo istotne viac. A keď som si pozerala pretekárske dráhy, ktoré sú na trhu momentálne, tak klobúk dole – napríklad táto od značky Plan toys je krásna a neutrálna.


Magnetky

Magnetky sú super zábava na precvičovanie jemnej motoriky a keď si dáte záležať aj na výbere tvarov s dieťaťom máte o zábavu postarané. Lícnatka svoje prvé magnetky dostala od sestry a sú to magnetky s motívom farmy od značky Janod. Aj vďaka týmto magnetkám sa učila jednotlivé zvieratká a predmety, ktoré k farme neodmysliteľne patria. Ak ich s deťmi nechcete dávať na chladničku, stačí keď im dáte na zem akýkoľvek plech na pečenie a magnetky sa už o ďalšiu zábavu postarajú. Nuž a ak je podľa vás farma nuda, tak skúste tieto magnetky so zimným motívom od značky Vilac.


Lopta

Nuž a na záver niečo, čo je tak bežné, že na to niekedy dosť často zabúdame. Akákoľvek lopta vie deťom urobiť veľkú radosť. Ak ešte dieťa nechodí, môžeme si ju kotúľať. Ak už chodiť začalo, môžeme mu ukazovať, ako do lopty kopať – samozrejme nikto z nás nebude čakať, že to bude také to reálne kopanie hodné futbalistu. Vďaka hre s loptou sa dieťa naučí držať si rovnováhu a robiť aj o čosi nepravidelné kroky. Tak na loptu akejkoľvek veľkosti isto nezabudnite 🙂


Hračky do vane

Samostatnou kapitolou sú hračky do vane, s ktorými sa rado hrá asi každé dieťa. My máme doma nejaké penové postavičky, kde sa dajú oddeliť hlavy od tela, meniť ich a lepiť na stranu vane. Neviem odkiaľ sú, ani ako ich vygoogliť, tak vám aspoň prikladám fotku. Uskladniť sa dajú v sieťke, ktorá k nim bola priložená, a tak som nemala nikdy obavu, že by boli vlhké a plesnivé. Lícnatka na svoje prvá Vianoce dostala aj Slona od značky Tikiri, vždy sme ho pekne umyli čistou vodou a nechali vysušiť, no aj napriek tomu začal na povrchu plesnivieť. Ak máte hračky do vane s otvorom, skúste ten otvor zataviť taviacou pištoľou, aby vám do hračky nenatiekla voda a nezačala plesnivieť. Nechcete, aby sa vaše dieťa hralo s plesnivou hračkou. Lícnatka dostala aj také penové nálepky do vane, z ktorých mohla skladať rôzne postavičky. Našla som vám verziu s pár zvieratkami. O zábavu sa istotne postarajú aj kadejaké poháriky na prelievanie vody. My sme dali Lícnatke plastové poháriky z Ikei, ale na trhu sú aj kadejaké špeciálne, ktoré do vody rozhodne patria ako napríklad tieto poháriky od značky Yookidoo.


Ak sa vám tento článok páčil alebo ste na jeho základe vybrali nejakú hračku pre vaše dieťa, alebo dieťa vašej kamarátky, poteší ma, ak mi dáte vedieť. Budem iba rada, že táto moja iniciatíva priniesla nejaké ovocie. A pokojne mi napíšte aj v prípade, ak by som do článku mala nejakú hračku pridať. Plánujem totiž linky na tieto články posielať všetkým tým, ktorí mi napíšu o radu, čo majú kúpiť na Vianoce, narodeniny alebo iba tak, svojim deťom.

Domček so zámkami
« 2 z 23 »

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *