Ako si vyrobiť stolík na terasu zo starej debničky - Pažravo

by Daniela
4 roky ago
774 Views

S pánom J. radi majstrujeme, to už o nás dúfam viete, nuž a v časoch karantény nie je nič lepšie, ako sa pustiť do vecí, ktoré odkladáme už dlhší čas. U nás bola jednou z takých vecí aj výroba stolíka na našu terasu, ktorý by aspoň trocha ladil k laviciam, ktoré pán J. vlastnoručne vyrobil. Veľký terasový stôl, za ktorým sa dá normálne najesť máme, i keď mne sa samozrejme nepáči. To vás asi neprekvapuje 🙂 Je to taká tá oranžovo hnedo mahagónova klasika, ktorú nájdete asi všade. Teším sa, že sme sa s pánom J. dohodli, že si zaobstaráme ďalšie sedenie, ktoré bude súce na leňošenie. Napíšem vám o ňom neskôr, keď ho úplne dokončíme. Zatiaľ si musíte vystačiť so stolíkom, o ktorom vám teraz prezradím o čosi viac.

Na jeho vytvorenie budete potrebovať:

  • 1 debnička – stará, ale pevná je ideálna, no ak nemáte, tak pokojne kúpte nejakú novú krásku z Hornbachu
  • šmirgeľ alebo brúsku – nebudeme si klamať, s brúskou je to oveľa jednoduchšie, takže ja preferujem tú, ale ak ju náhodou doma nemáte, tak to zvládnete aj so šmirgľom a v lete sa môžete pýšiť krásnymi ramenami
  • farba na natretie debničky
  • dosky na výrobu vrchnej časti stolíka
  • 2 pánty – ak to chcete vytuningovať

Pred 5 rokmi pritiahol svokor stovku starých parkiet v debničkách, ktoré mi okamžite padli do oka. Podarilo sa mi zachrániť jednu jedinú, ktorú som dôkladne vyšmirgľovala a natrela na nejakú bielu. Pán J. mi na ňu primontoval zo spodnej strany 4 kolieska a debničku na kolieskach som mohla veselo využívať niekoľko rokov. (fotky z brúsenia a maľovania nemám.)
Pred pár dňami som sa však rozhodla, že by bolo fajn nájsť jej konečne to správne využitie (doteraz bola v obývačke a obsahovala všakovaké hračky), a tak som jej dopriala nový náter bielou akrylovou farbou. Aby spĺňala funkciu stolíka na terase, bolo potrebné vyrobiť aj nejakú vrchnú časť. Pán J. už rozmýšľal, kde zoženie nejakú peknú dosku v celku, ktorá by sa k debničke hodila, no nakoniec sme využili jedno moje drevené pozadie na fotenie. To malo už tiež niekoľko rokov a vytvorila som si ho z plotu jednej mojej kamarátky. Dala si spraviť kovový a ostali jej dosky, ktoré jej bolo ľúto vyhodiť, tak som si ich zobrala, zbila dokopy a nechala v pôvodnej farbe. Samozrejme, nevyužívala som to ako fotopozadie, pretože to nebolo natreté na nejakú peknú farbu a v podstate mi to iba zavadzalo. Roky 🙂
O to radšej som bola, keď som si to skúsila priložiť k debničke a pasovalo to dokonale. Jediné, čo bolo treba spraviť, bolo posunúť doštičky, ktoré tie veľké dosky držali pri sebe pokope o čosi bližšie k sebe, aby neboli práve na bokoch debničky a nezavadzali. Pánovi J. to trvalo dokopy 5 minút a mohla som pokojne maľovať. Samozrejme som zvolila opäť bielu farbu.
Raz ho možno prehovorím aj na to, aby mi spojil vrchnú dosku s debničkou pomocou pántov, no momentálne nemáme žiadne doma a do železiarstva ho kvôli mojim pántom posielať nechcem. Nič to však nemení na fakte, že stolík takto spĺňa svoju funkciu – dajú sa na neho položiť veci, nič sa nevyleje, nespadne a čo viac, získali sme vďaka tomu aj úložný priestor na deky, opaľovacie krémy, knihy či spoločenské hry, ktoré na terasu rozhodne patria a my si ich dúfam cez leto poriadne užijeme.
Keď nás stolík omrzí, tak sa bude využívať na kadečo v dome, keďže vďaka kolieskam je naozaj veľmi jednoduché presúvať ho aj keď je plne naložený. V prípade, že si budeme chcieť stolík zväčšiť, stačí iba vymeniť hornú dosku a je to. Nám však momentálne vyhovuje tak ako je.

Jeho výroba nie je nijak náročná, nie je to žiadne DIY terno, no rozhodne poteší, keď si v lete budem mať kam položiť limonádu s koláčikom 🙂 Lícnatka ho už teraz využíva na rôzne hry, takže stále za to si ho vyrobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *