3 tipy ako si vyzdobiť veľkonočné vajíčka - Pažravo

by Daniela
4 roky ago
778 Views

U nás doma vždy maľovala voskom vajíčka moja sestra Dominika a tatino. Im to šlo nejak od ruky a všetky veľkonočné kraslice boli krásne. Tie, ktoré boli určené na to, aby sme ich posvätili a potom zjedli, boli vždy tie najkrajšie. Samozrejme, naša mamina mala v zálohe vždy pripravené aj rôzne fólie a nálepky, ktoré sme mohli použiť, keby náhodou niečo nevyšlo podľa predstáv.
Ak ide o maľovanie voskom, tak vždy je z toho veľa smradu, ale výsledok je naozaj nádherný. Vajíčka uvarené natvrdo sú ozdobené roztopenými voskovkami. Keďže naši majú plynový sporák, tak je jednoduché si naň položiť ťažký „liatinový kruh“ – odborným názvom si nie som celkom istá, ten kruh si pamätám z detstva a bol k nejakému starému sporáku, no zíde sa aj dnes. Naň si stačí porozkladať kovové vrchnáky z fliaš a do nich poukladať narezané voskovky, ktoré sa po pár minútach roztopia. Potom stačí nájsť doma špendlík s hlavičkou a zapichnúť ho napríklad do ceruzky alebo špajchle. A môžete maľovať.

Tento rok som sa vzhľadom na situáciu rozhodla vyrobiť u nás doma vlastné dekorácie – vlastné maľované veľkonočné vajíčka. Doteraz sme doma nič také nemali, pretože často sme na Veľkú noc chodili k našim a oslavovali tam a ak sme aj náhodou boli v Bratislave, tak pán J. nie je veľmi zvyknutý to nejak špeciálne oslavovať. Kým u nás sa chodilo do kostola, zdobili sa domácnosti, dodržiaval sa pôst a svätili sa košíky pred kostolom, tu to bolo akosi inak, preto som nikdy necítila potrebu tlačiť na veľkonočnú atmosféru.
Aj tento rok sme mali ísť na Veľkú noc na východ, ale vieme, aká je vo svete situácia a my aj tieto dni ostávame doma. Prišiel preto čas vyrobiť si vlastné dekorácie, ktoré nám aspoň trocha pripomenú, že je práve Veľká noc.

 

Zlato biele veľkonočné vajíčka

Nájsť biele vajíčka v tomto období je naozaj náročné. My sme nemali vôbec chuť a čas riskovať a chodiť po obchodoch hore dole, aby sme našli biele vajko, preto som musela pracovať s hnedými. Prvou myšlienkou bolo natrieť ich temperovými farbami, no aj napriek tomu, že som ich neriedila, tak na vajci ostávali hnedé miesta, farba nedržala dobre a ešte k tomu na vajíčku ostávali stopy po štetci. Nebudem klamať, keby som nebola hrrr hrrr a robila veci s väčšou trpezlivosťou, asi by bol výsledok o čosi lepší. Až neskôr som si totiž spomenula, že máme doma biely matný sprej a dokonca aj zlatý (a ešte nejaké ďalšie farby, ktoré som si zbesilo kúpila, keď som objavila obchodík so sprejmi v centre Bratislavy) A tak som niektoré skúsila prestriekať. Dokonca aj tie, ktoré už na sebe mali tri vrstvy temperiek. Jedno vajce to nezvládlo a začalo sa olupovať, no ostatné to zvládli s gráciou.
A tak vznikli tieto zlato biele vajíčka. Niektoré sú celé zlaté, niektoré majú iba pár bodiek na niektorých častiach a niektoré som si nechala čisté biele. Mne sa veľmi páčia, pretože ak natrafíte na biele vajíčka, tak máte o polovicu práce menej a zvládnete si takto vajíčka ozdobiť naozaj rýchlo – a nemusí to byť iba zlatá farba.
Maľovala som ich zlatou akrylovou farbou z Hornbachu alebo Bauhasu – nepamätám si to presne.

Veľkonočné vajíčka – zvieratká

Keď som našla tieto zvieratká na Pintereste, bolo mi jasné, že ich musím skúsiť vyrobiť aj ja a tešila som sa na to, ako sa Lícnatka poteší, keď ich uvidí. Ona ich však zbadala skôr ako boli dokončené a rozhodla sa mi pomáhať, čo je zjavné na niektorých častiach, ale aspoň sa môžem na niekoho vyhovoriť 🙂 Ak máte staršie deti, tak ich to ich výroby istotne zapojte. Bude to paráda, keď budete spoločne maľovať oči, brušká či vystrihovať z papiera uši a chvost. Ak by som mala farebný papier, tak by bolo opäť o čosi menej práce, no nebol to môj prípad, a preto som musela využiť tvrdší papier, ktorý som temperkou namaľovala farbou, ktorú som potrebovala na jednotlivé zvieratká. Ušká a chvosty som im následne prilepila taviacou pištoľou, no keby som mala doma sekundové lepidlo, istotne by som použila to, pretože s taviacou pištoľou žiaľ neviem pracovať tak, aby mi to na iných veciach nezanechalo stopy a párkrát sa mi odlepili 🙂
Pred bráničkou som odtrhla malinké konáriky, ktoré som nalepila jelenčekovi namiesto parožia a ostatným zvieratkám stačilo nalepiť chvosty a uši. Jediné, čo vnímam ako niečo náročnejšie na výrobu bolo to, že som musela čakať, kým mi jednotlivé vrstvy zaschnú. Ak sa však niekto cíti natoľko šikovný, že stačí, že nanesie podkladovú farbu, nechá si priestor na namaľovanie časti, ktorá ma byť napríklad biela a v tej časti si zase nechá priestor na namaľovanie očí, tak super. Ja taká nie som, a preto som musela čakať, kým zaschlo celé vajíčko. Následne  som na tú vrstvu mohla naniesť inú farbu, a na to ďalšiu, ktorá mala byť farbou očí. Celkový čas na výrobu sa mi preto celkom predĺžil, no stoja za to 🙂 Mne sa páčia a evidentne aj Lícnatke, ktorá sa sa nimi rada hrá, tak uvidíme, či sa dočkajú sviatkov. Pri maľovaní a aj lepení mi značne asistovala, takže sme mali o spoločnú zábavu postarané.

Neónovo ružové so zlatou

Vo mne sa to často tak veľmi bije, pretože sa mi páči veľmi veľa štýlov, farieb… a keby som mala k dispozícii viac vajec, tak si pomaľujem asi každé nejak inak 🙂 ale nemám a preto som sa pri týchto vajciach rozhodla spojiť ružovú v spreji (mala byť o čosi jemnejšia) s neonovo akrylovou farbou. Časť, ktorú som chcela nastriekať na ružovo som oblepila maliarskou páskou, nechala zaschnúť a ostatné som dokreslila akrylovou farbou. Nie je to žiadna klasika, čo si budeme klamať. Ale momentálne sa mi veľmi páči kombinácia zlatej, ružovej a aj bielej. Ak by bol čas, tak sa im povenujem o čosi viac a neváhala by som na ne nalepiť aj nejaké trblietavé kamienky. Samozrejme, nie sú to klasické veľkonočné kraslice, práve naopak – istotne sa budú páčiť iba drvivej menšine.

Na pintereste nájdete veľmi veľa inšpirácií, ja by som chcela každé druhé vajce doma, no nie na všetko som mala doma materiál, nemala som na to ani čas a v neposlednom rade ani talent. Našla som toľko krásnych vajíčok, ktoré by som ja nemala nikdy šancu vyrobiť, pretože neviem tak krásne kresliť. Vlastne teraz mám pocit, že už vôbec neviem kresliť, ale to nevadí. Vajíčka som si robila pre vlastné potešenie, pre príjemné chvíle s Lícnatkou a hlavne preto, aby som na chvíľu zabudla, čo sa deje tam vonku.

Či už sa vám niektoré z nich páčili, alebo ste sa dokonca inšpirovali, tak hlavne nezabúdajte ozdobiť si vajíčka tak, aby sa páčili hlavne vám, lebo vám budu doma robiť radosť. A je jedno, či sú maľované voskom, cibuľou alebo ste naň nalepili iba kúpené nálepky. Aj tak budú istotne krásne.

Prajem vám pokojné sviatky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *